ابداع کردن اعیاد به دین

س٩۱- آیا بزرگان شیعه عیدهایی را در دین ابداع کرده اند؟

ج- مشهورترین عیدهایی که شیعه ابداع کرده‌اند عید غدیر است. شیخ شیعه عبدالله علایلی می-گوید: «عید غدیر بخشی از اسلام است، هر کسی آن را انکار کند، ذات اسلام را انکار کرده است» [۳۸۰].

و شیخ محمّد جواد مغنیه گفت: «مراسم برگزاری جشن با این روز (غدیر) مراسم قرآن کریم و سنّت رسول خداص و برگزاری آن برگزاری مراسم اسلام و روز اسلام است و نهی از روز غدیر تعبیر دوّم است برای جلوگیری از عمل کردن به قرآن و سنّت و آموزه ها و اصول اسلام» [۳۸۱].

و روایت کرده که امام شیعه ابوعبدالله (حاشا از او) روز غدیر را تعیین و مشخّص کرده و گفته: «روز غدیرخم بزرگترین عید است که روز هیجدهم ماه ذی الحجّه است» [۳۸۲].

همچنین یکی از اعیاد شیعه روز قتل عمر بن خطابس به دست ابولؤلؤ مجوسی ایرانی است. شیخ جزایری یک فصل را به این نام عنوان کرده :«نور آسمانی پاداش عید روز قتل عمر بن خطاب را کشف و آشکار می کند». و با سند خود نقل می کند که روز قتل عمرس نُهم ربیع الأوّل است، و نیز امام‌شان ابوالحسن عسکری پیرامون برگزاری جشن به مناسبت روز قتل عمر می گوید: «چه روزی به لحاظ احترام و خوشحال کنندگی نزد اهل بیت بزرگتر بود؟».

همچنین به نام رسول خداص بهتان و افتراء ساخته که در مورد جشن روز قتل عمر خطاب به حسن و حسین گفت: «...آن روزی است که خدا جان دشمن خود و دشمن جد شما را گرفت...آن روزی است که خدا شوکت دشمن جدتان و یاری کننده دشمن شما را در هم شکست...قطعاً آن روزی است که فرعون اهل بیت من و هامان و ظالم و غاصب حق آن‌ها از بین می رود...و بار رسوایی را بر دوش حمل می کند، و مردم را نسبت به راه خدا گمراه می‌کند، و کتاب خدا را تحریف و سنّت رسولش را تغییر می‌داد،... بنابراین خداوندأ به من وحی فرستاد و گفت: ای محمّد...به فرشتگان کاتب فرمان داده ام به خاطر این روز سه روز قلم را از ثبت گناه مردم بردارند و گناهانشان را ننویسند، ای محمّد...من این روز را جشن قرار داده‌ام و به عزّت و جلال و بلند بودنش در جای خودم قسم یاد کرده‌ام که هر کس در آن روز برای خانواده و خویشاوندانش بیشتر خرج کند ثروت و عمرش را افزایش دهم و او را از آتش جهنّم حفظ کنم و تلاش آن‌ها را اجر و پاداش دهم و گناهانش را بخشوده شده و اعمال‌شان پذیرفته است...» [۳۸۳].

و ابو لؤلؤ را به نام (بابا شجاع) می خوانند [۳۸۴]. همچنین مانند آتش پرستان روز نوروز را تعظیم می‌کنند [۳۸۵].

توضیح:

روایات شیعه اعتراف کرده‌اند که نوروز از اعیاد ایرانیان (مجوس)است [۳۸۶].

[۳۸۰] الشیعه فی المیزان جواد مغنیه رئیس محکمه جعفریه بیروت، ص ۲۵۸ . [۳۸۱] الشیعة فی المیزان ص۲۵۸ محمد جواد مغنیة . [۳۸۲] وسائل الشیعة ج٧/۳۸۰-۳۸۱ ح۱۸ (باب وجوب تعظيم يوم الجمعة والتبرك به واتخاذه عيداً واجتناب جميع المحرمات فيه )، وینظر: تحریر الوسیلة ج۱/۳۰۲ (القول في أقسام الصوم : المندوب منه). [۳۸۳] الأنوار النعمانیة ج۱/۱۰۸-۱۱۱ [۳۸۴] الکنى والألقاب ج۲/۶۲ (بابا شجاع الدین) . [۳۸۵] وسائل الشیعة ج۸/۱٧۲ (باب استحباب صلاة يوم النيروز و الغسل فيه والصوم ولبس أنظف الثياب والطيب وتعظيمه وصب الماء فيه)، بحار الأنوار ج٩۸/۴۱٩ (باب عمل یوم النیروز )، مقتبس الأثر ج۲٩/۲۰۲-۲۰۳ أعلمی . [۳۸۶] بحار الأنوار ج۴۸/۱۰۸ ح٩.