اعتقاد به ارجاء

س ۶٩ ـ عقیده علمای شیعه در مورد ارجاء و مرجئه گری چیست؟

ج ـ ایمان از دیدگاه فرقه مرجئه معرفت و شناخت، و از دیدگاه شیعه ایمان یعنی شناخت امام یا دوست داشتن او!!.

بنابراین افترایی را بر زبان رسول خداص ساخته اند که گفته: «دوست داشتن علیس نیکی (و عبادتی) است که هیچ گناهی همراه آن ضرر ندارد» [۲۸۱].

و نیز گفته: «اگر همه مردم بر دوست داشتن و محبّت علی جمع می شدند؛ خداوند آتش دوزخ را خلق نمی کرد» [۲۸۲]!.

و به دروغ روایت کرده‌اند که : «از گذشته و آیندگان هیچ کس به بهشت نمی رود مگر کسی که علی را دوست داشته باشد، و از پیشینیان و پسینیان هیچ کس به دوزخ نمی‌رود مگر کسی که نسبت به او بغض و دشمنی داشته است» [۲۸۳].

توضیح:

خداوند متعال فرمود:

﴿لَّيۡسَ بِأَمَانِيِّكُمۡ وَلَآ أَمَانِيِّ أَهۡلِ ٱلۡكِتَٰبِۗ مَن يَعۡمَلۡ سُوٓءٗا يُجۡزَ بِهِۦ وَلَا يَجِدۡ لَهُۥ مِن دُونِ ٱللَّهِ وَلِيّٗا وَلَا نَصِيرٗا١٢٣[النساء: ۱۲۳].

یعنی: «هرکس که کار بدی بکند در برابر آن کیفر داده می‌شود، و کسی را جز خدا یار و یاور خود نخواهد یافت».

و می‌فرماید:

﴿فَمَن يَعۡمَلۡ مِثۡقَالَ ذَرَّةٍ خَيۡرٗا يَرَهُۥ٧ وَمَن يَعۡمَلۡ مِثۡقَالَ ذَرَّةٖ شَرّٗا يَرَهُۥ٨[الزلزلة: ٧-۸].

یعنی: «پس هرکس به اندازه ذرّه غباری کار نیکو کرده باشد، آن را خواهد دید. و هرکس به اندازه ذرّه غباری کار بد کرده باشد ، آن را خواهد دید (و سزایش را خواهد چشید)».

اما شیعه ایمان آوردن به خدا و پیامبرص و دیگر عقاید دینی را کنار زده‌اند و در شریعت اسلامی هیچ چیزی را جز محبت امیرمؤمنان نگذاشته‌اند! مردم امت‌های سابق چه گناهی دارند که امام علی را نشناخته‌اند؟! وقتی که هیچ گناهی همراه با محبّت علیس ضرر و زیان نداشته باشد، پس نیازی به مهدی معصوم ندارند که «لطف تکلیف است»، زیرا وقتی مهدی وجود نداشته باشد؛ مرتکب گناه و نافرمانی می شوند، پس وقتی که محبّت و دوست داشتن علیس برایشان کافی باشد، وجود امام و عدم او یکسان است، و اگر اینگونه بود که آن‌ها می پندارند، نه فرستادن پیامبران لازم بود و نه نازل شدن کتاب‌ها، و نه تشریع قوانین الهی.

[۲۸۱] ـ الفضائل شاذان بن جبرئیل ص ٩۶ . [۲۸۲] منبع سابق. [۲۸۳] ـ علل الشرائع ص ۱۶۲.