ضربه کمر شکن بر پیکر شیعه

مردی از ابو عبداللهس پرسید: «آیا شما می-گویی خداوند به آسمان دنیا فرود می آید؟ ابو عبدالله گفت: ما این را می گوییم چون روایات واحادیث صحیح در این مورد آمده است» [۲۶٧].

و امام رضا که شیعه او را امام خود می‌دانند می‌گوید: «مردم در مورد توحید سه مذهب دارند: نفی، تشبیه و اثبات بدون تشبیه. نفی جایز نیست، و مذهب تشبیه هم جایز نیست، چون خداوند متعال شبیه هیچ چیزی نیست، و راه درست راه سوم است که اثبات صفات برای خدا بدون تشبیه میباشد» [۲۶۸].

س۶۶- آیا درست است که بزرگان امامیه ائمه را به صفات خداوند توصیف می کنند و آن‌ها را با نام‌های خدا نامگذاری می کند؟

ج- بله، این موضوع در صحیح‌ترین کتاب‌های شیعه بیان شده است، شیخ آن‌ها کلینی از ابی عبدالله روایت کرده که خداوند می فرماید:

﴿وَلِلَّهِ ٱلۡأَسۡمَآءُ ٱلۡحُسۡنَىٰ فَٱدۡعُوهُ بِهَاۖ[الأعراف: ۱۸۰].

گفت: سوگند به خدا که ما اسماء حسنای خداوند هستیم که خدا جز با شناختن ما هیچ عملی را از بندگانش نمی پذیرد» [۲۶٩].

علمایان اثنی عشریه با شرح و تفصیل بیشتر روایتی را به نام ابی جعفر ساخته اند که به ادعای آن‌ها گفت: «ما مثانی هستیم که خداوند به پیغمبرش محمّدص بخشیده، و ما چهره خدا هستیم که در میان شما در روی زمین این سو و آن سو می گردیم، و ما چشم خدا در خلق او، و دست گشوده شده رحمت او بر بندگان هستیم، بعضی ما را شناخته، و برخی نسبت به ما جاهلند» [۲٧۰].

همچنین بر زبان ابی عبدالله این افترا را ساخته اند که گفت: «خداوند ما را آفرید، و سیمای ما را زیبا کرد، و ما را چشم خود در میان بندگانش قرار داد، و ما را زبان سخن گویش در میان آفریدگانش گردانید، و ما را دست گشوده رحمت خود بر بندگان و آن چهره (یا جهت) خدا هستیم که باید از آن آمد، و آن دروازه خداییم که به او راهنمایی می کند؛ و ما را خزانه داران او در آسمان و زمینش قرار داد، درختان بوسیله ما میوه می‌دهند، و میوه ها بوسیله ما می رسند، و بوسیله ما نهرها جاری می-شوند، و از آسمان باران می بارد، و بوسیله ما گیاهان سبز می شوند، و با عبادت و پرستش ما خداوند عبادت شده است، و اگر ما نبودیم خداوند عبادت نمی شد» [۲٧۱].

و در روایتی دیگر آمده است که ائمه ایشان گفتهاند: «سپس ما آورده می شویم و ما بر عرش پروردگار می نشنیم» [۲٧۲].

و نیز این افتراء را ساخته و پرداخته‌اند که (پناه بر خدا) خداوند در رابطه با علی گفته: «ای محمّد علی اوّل است، علی آخر است، و او به همه چیز آگاه است، (گویا)رسول خدا گفت: ای پروردگاه این اوصاف تو نیست؟ گفت: ای محمّد علی اوّل و آخر و ظاهر و باطن است ..» [۲٧۳].

و به دروغ به علیس نسبت داده اند که گفته است: «من چهره خدا هستم، من پهلوی خدایم، من اول و آخر هستم و من ظاهر هستم و من باطن هستم و من وارث زمین، و من راه خدا هستم و... » [۲٧۴].

توضیح:

ادعای شیعه در موارد فوق در مورد ائمه شبیه سخن فرعون بود که گفت:

﴿فَقَالَ أَنَا۠ رَبُّكُمُ ٱلۡأَعۡلَىٰ٢٤[النازعات: ۲۴]. «و گفت من والاترین پروردگار شما هستم!».

بزرگان شیعه معتقدند که ائمه گفته اند مراد از (وجه) در آیات ذیل ائمه هستند، مانند: ﴿وَيَبۡقَىٰ وَجۡهُ رَبِّكَ ذُو ٱلۡجَلَٰلِ وَٱلۡإِكۡرَامِ٢٧[الرحمن: ۲٧]. و می فرماید:

﴿وَلَا تَدۡعُ مَعَ ٱللَّهِ إِلَٰهًا ءَاخَرَۘ لَآ إِلَٰهَ إِلَّا هُوَۚ كُلُّ شَيۡءٍ هَالِكٌ إِلَّا وَجۡهَهُۥۚ لَهُ ٱلۡحُكۡمُ وَإِلَيۡهِ تُرۡجَعُونَ٨٨[القصص: ۸۸]. گفت: «یعنی ائمه باقی می مانند، چون آن‌ها به دروغ به امامانشان نسبت داده اند که آن‌ها گفته‌اند: ما چهره خدا هستیم که از بین نمی رود». [۲٧۵]

بار خدایا از شرک و مشرکین به تو پناه می‌بریم.

[۲۶٧]ـ بحار الانوار، ج ۳ / ۳۳۱ . [۲۶۸]ـ بحارالانوار، ج ۳/ ۲۶۳ . [۲۶٩]ـ اصول کافی، ج ۱ / ۱۴۳ - ۱۴۴ . [۲٧۰]ـ اصول کافی، ج ۱ / ۱۴۳ . [۲٧۱] ـ اصول کافی، ج ۱ / ۱۴۴ . [۲٧۲] ـ تفسیر عیاشی، ج ۲ / ۳۱۲، بحارالانوار، ج ۳ / ۳۲۰ و تفسیر البرهان بحرانی، ج ۲ / ۴۳٩ . [۲٧۳] بصائر الدرجات الکبرى ص۵۳۴ ح۳۶ (باب النوادر فی الأئمة وأعاجیبهم)، بحار الأنوار ج٩۱/۱۸۰ ح٧ (باب أدعیة الشهادات والعقاید). [۲٧۴] ـ رجال کشی، ص ۲۱۱، بحار الانوار، ج ٩۴ – ۱۸۰، و مناقب آل ابی طالب، ج ۲ / ۳۸۵ و بصائر الدرجات ص ۱۵۱. [۲٧۵]ـ التوحید بن بابویه قمی، ص ۱۵۰، بحار الانوار، ج ۲۴ / ۲۰۱، تفسیر صافی، ج ۴ / ۱۰۸، البرهان، ج ۳ / ۲۴۱ .