پدید آورنده جهان هستی کیست؟

س۵٧- به اعتقاد بزرگان شیعه پدیدآورنده‌ی حوادث جهان هستی کیست؟

ج- علمای شیعه می‌گویند: «حوادث جهان هستی همه کار امام است، از سماعه بن مهران روایت کرده‌اند گفت: نزد ابا عبدالله÷ بودم که در آسمان رعد و برق زد، ابو عبدالله گفت: «رعد و برقی که می بینید کار صاحب و آقای شماست.گفتم: صاحب و یار ما کیست ؟ گفت: امیر المؤمنین÷» [۲۴۶].

همچنین روایت کرده‌اند که امیرالمؤمنینس روی ابری سوار شد و در حالی که بر بالای آن بود گفت: «من نور خدا بر روی زمین هستم، من زبان گویای خدا در میان خلق هستم، من آن نور خدا هستم که خاموش شدنی نیست، من آن درب ورودی خدا هستم که باید از آن وارد شد، و من حجّت خدا بر بندگانش هستم» [۲۴٧].

توضیح:

ای مسلمان منصف عاقل شما از این روایات چه برداشت و استنباط می کنی، آیا علمای شیعه که این روایت را ساخته‌اند، در آن برای علیس ادعای خدایی نکرده‌اند، آیا ادعا نکرده‌اند که او در ربوبیّت خداوند شریک است، و حال آنکه خداوند می‌فرماید:

﴿هُوَ ٱلَّذِي يُرِيكُمُ ٱلۡبَرۡقَ خَوۡفٗا وَطَمَعٗا وَيُنشِئُ ٱلسَّحَابَ ٱلثِّقَالَ١٢[الرعد: ۱۲].

یعنی: «او است که آذرخش آسمان را به شما می‌نماید که هم باعث بیم و هم مایه امید شما می‌گردد، و نیز ابرهای سنگین بار را (با تبخیر آب‌های تلخ و شیرین اقیانوس‌ها و دریاها و رودبارها) پدید می‌آورد».

[۲۴۶] الاختصاص المفید، ص ۳۲٧، بحارالانوار، ج ۲٧ / ۳۳، و بصائر الدرجات صفار، ص ۴۰۸، تفسیر البرهان، ج ۲ / ۴۸۲ [۲۴٧] ـ بحارالانوار، ج ۲٧ / ۳۴ .