صفحه نخست عقاید (کلام) سؤال و جوابهایی در مورد شیعیان اثنا عشری به اعتقاد شیعه چگونه دعا پذیرفته می شود؟

به اعتقاد شیعه چگونه دعا پذیرفته می شود؟

س۳٧- به اعتقاد شیعه دوازده امامی چه زمان دعا نزد خدا پذیرفتنی و مقبول است؟

ج- می‌گویند: «دعا جز با نام ائمه قبول نمی‌شود» [۱٩۴]. و روایت کرده‌اند: «هر کسی خدا را با توسل به ما به فریاد بخواند، رستگار است، و هر کسی به غیر از ما خدا را به فریاد بخواند هلاک شده و خواستار هلاکت است» [۱٩۵].

توضیح:

خداوند متعال می فرماید: ﴿وَأَنَّ ٱلۡمَسَٰجِدَ لِلَّهِ فَلَا تَدۡعُواْ مَعَ ٱللَّهِ أَحَدٗا١٨[الجن: ۱۸]. «مسجدها مختصّ پرستش خدا است، و (در آن‌ها) کسی را با خدا پرستش نکنید».

و فرمود:

﴿وَلَا تَدۡعُ مِن دُونِ ٱللَّهِ مَا لَا يَنفَعُكَ وَلَا يَضُرُّكَۖ فَإِن فَعَلۡتَ فَإِنَّكَ إِذٗا مِّنَ ٱلظَّٰلِمِينَ١٠٦[يونس: ۱۰۶].

«به جای خدا کسی و چیزی را پرستش مکن و به فریاد مخوان که به تو نه سودی می‌رساند و نه زیانی . اگر چنین کنی (و دعا و عبادت خود را به جای آفریدگار متوجّه آفریدگان سازی) از ستمکاران و مشرکان خواهی شد».

س۳۸- به اعتقاد شیعه خداوند متعال چگونه دعای انبیایش را اجابت می-کند؟

ج- به سبب توسل به ائمه و میانجی قرار دادن و طلب شفاعت آن‌ها.

مرجع عالیقدر دربار صفوی در مورد ائمه گفته: «باب در بیان اینکه دعای پیامبران به سبب توسل به ائمه و میانجی قرار دادن آن‌ها اجابت شده است» [۱٩۶].

و از رضا روایت کرده‌اند که گفت: «وقتی نوح÷ در حال غرق شدن بود، خدا را به حق ما به فریاد خواند، پس خداوند او را از غرق شدن نجات داد، و وقتی ابراهیم در آتش انداخته شد؛ خدا را به حق ما به فریاد خواند، سپس خداوند آتش را برای او سرد و سلامت کرد، و موسی وقتی وارد دریا شد (تا از آن عبورکند) خدا را به حق ما صدا زد و خداوند دریا را خشک کرد، و وقتی یهودیان خواستند عیسی را به قتل برسانند، عیسی خدا را به حق ما به فریاد خواند، آنگاه از کشته شدن نجات یافت و خداوند او را به سوی آسمان بلند کرد» [۱٩٧].

همچنین شیعه مهدی خود را به فریاد می خوانند با ندای «یا ارحم الراحمین»! [۱٩۸].

(ازاین بالاتر) آخوندهای‌شان می گویند: ائمه دعاها را اجابه می کنند و ازخدا به خلق نزدیک‌تر هستند»! ﴿فَتَعَٰلَى ٱللَّهُ عَمَّا يُشۡرِكُونَ١٩٠[الأعراف: ۱٩۰]. «خدا بس بالاتر از آن است که همسان انبازهای ایشان شود».

و علمای شیعه معتقدند که ائمه آن‌ها سریع اجابت می‌کنند. یکی از علمایشان نامه ای به امام سومش ابوالحسن فرستاد و در آن شکایت سر داده بود و گفته بود: انسان آنگونه که دوست دارد با امامش چیزی در میان بگذارد؛ دوست ندارد با پروردگارش در میان بگذارد، در پاسخ آمد که: هرگاه نیاز داشتی لب‌هایت را تکان بده پاسخ به تو می‌رسد»!! [۱٩٩].

توضیح:

خداوند متعال می فرماید:

﴿وَيَعۡبُدُونَ مِن دُونِ ٱللَّهِ مَا لَا يَضُرُّهُمۡ وَلَا يَنفَعُهُمۡ وَيَقُولُونَ هَٰٓؤُلَآءِ شُفَعَٰٓؤُنَا عِندَ ٱللَّهِۚ قُلۡ أَتُنَبِّ‍ُٔونَ ٱللَّهَ بِمَا لَا يَعۡلَمُ فِي ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَلَا فِي ٱلۡأَرۡضِۚ سُبۡحَٰنَهُۥ وَتَعَٰلَىٰ عَمَّا يُشۡرِكُونَ١٨[يونس: ۱۸].

یعنی: «اینان غیر از خدا، چیزهائی را می‌پرستند که نه بدیشان زیان می‌رسانند و نه سودی عائدشان می‌سازند، و می‌گویند: این‌ها میانجی‌های ما در نزد خدایند (و در آخرت رستگارمان می‌نمایند!) بگو: آیا خدا را از وجود چیزهائی (به نام انبازهای و شریک‌ها) باخبر می‌سازید که خداوند در آسمان‌ها و زمین سراغی از آن‌ها ندارد. خداوند منزّه (از هرگونه شریک) و فراتر از آن چیزهائی است که مشرکان انبازشان می‌دانند».

[۱٩۴] وسائل الشیعه، ج ۴ / ۱۱۳٩ . [۱٩۵] بشارة المصطفی لشیعة المرتضی، عماد الدین طبری شیعه، ص ۱۱٧ – ۱۱٩، و بحار الانوار، ج ۲۳ / ۱۰۳ . [۱٩۶] بحار الانوار ، ج ۲۳ / ۲٧٩ . [۱٩٧] بحار الانوار ، ج ۲۶ / ۳۲۵ ، و وسائل الشیعه حر عاملی ، ج ۴ / ۱۴۳ . [۱٩۸] وسائل الشیعه ، ج ۸ / ۱۸۴ ، و بحار الانوار ، ج ۵۱ / ۳۰۴ ، و جمال الاسبوع بکمال العمل المشروع ، ص ۲۸۰ ، علی بن موسی بن جعفر طاوس متوفای سال ۶۶۴ هجری ، و دلائل الامامه ص ۳۰۴ ابو جعفر محمد بن جریر بن رستم طبری مازندرانی ، و فرج الهموم فی تاریخ علماء النجوم ابن طاوس ، ص ۲۴۶ و مصابح الکفعمی ، ص ۱٧۶ ابراهیم علی عاملی و کتاب مکارم الاخلاق ، ص ۳۳۰ رضی الدین حسن بن فضل طبرسی متوفای ۵۴٧ هجری . [۱٩٩] بحار الانوار ، ج ٩۴ / ۲۲ .