بهترین جهاد

بطور قطع زیان کتمان علم به چهار پایان و غیره هم سرایت می کند، بنابراین همه نفرین کنندگان حتی حیوانات؛ کسانی را نفرین می کنند که حقیقت را کتمان می کنند [٩].

همچنین گفت: «پاسخ رد به اهل بدعت جهاد است، و امام یحیی بن یحیی/ می‌گفت: دفاع از سنّت برترین جهاد است» [۱۰].

گفت: «به یحیی گفتم: مردی مال خود را انفاق می کند، و خود را خسته می کند، و در راه خدا جهاد می کند، آیا کسی که پاسخ رد به اهل بدعت می دهد از این هم برتر است؟ گفت: آری، خیلی هم برتر است» [۱۱].

و سلف و ائمه رحمهم الله به شدّت با بدعت‌ها مخالفت کرده، و از هر گوشه ی دنیا فریاد خود را علیه اهل بدعت بلند می کردند، و مردم را به شدّت از فتنه آنان بر حذر می داشتند، و تا حدود زیادی با آن مخالفت نموده و آن را رد می کردند؛ بطوری که تا آن اندازه با زشتی‌ها و ظلم و تجاوز مخالفت نمی کردند، چون زیان و خطر بدعت برای دین و مخالفت و منافاتش با آن بیشتر از دیگر منکرات است» [۱۲].

و ابوالوفا بن عقیل (متولد ۵۱۳)/ تعالی می گوید: «هرگاه خواستی بدانی که اسلام در میان اهل هر عصری چه جایگاهی دارد، به ازدحام آن‌ها بر درب مساجد و به فریاد لبیک آن‌ها در موقف حج نگاه نکن، بلکه نگاه کن که با دشمنان شریعت چقدر مدارا می کنند ... و این موضع سازشکارانه با دشمنان دین نشانه سرد شدن دین در دلهای آنان است.

ابن راوندی و معرّی (لعنت خدا بر آن‌ها باد) مشغول نثر و شعر بودند، ابن راوندی می گفت: حدیث خرافه است، و معرّی می گفت: باطل را تلاوت کرده و مطالب قطعی را رها کرده اند، آن دو گفتند: ما راست می گوییم، ما هم گفتیم: آری .

منظور او از باطل کتاب الله بود. چندین سال زیستند سپس گورشان مورد تعظیم قرار گرفت، و تألیفات‌شان خریداری شد، و این دلیل است بر سرد شدن ارزش دین در قلب مردم». و لاحول ولا قوّة إلا بالله العزيز الحکيم.

اینجانب از خداوند متعال می خواهم این رساله را سبب گرداند روش سنّت گذشته جهاد و دفاع از حرمت‌ها و مقدسات در زندگی مسلمین احیاء شود، این کار از حقوق الهی و امری عبادی، و از نوع جهاد امر به معروف و نهی از منکر است، به خصوص وقتی که در این روزگار به شدت به این کار نیاز است، چون فشار هوا پرستی شدت یافته، و راه‌های آن متعدّد است، زیرا گمراه کنندگان و کسانی که انحرافات به درونشان رخنه کرده و با افکار پوچی از قبیل سکولاریسم و لیبریالیستی ـ یعنی نفاق- تجدد گرایی، روشن‌فکری، آزادی بی قید و شرط و.... در میان مردم کمین گرفته اند، و این دعوت زننده و فاسقانه را تحت پوشش: آزادی ادیان، مجمع ادیان، دوستی ادیان جهانی و غیره، و دعوت شکست خورده تقریب اهل سنّت با مذاهب دیگر، انجام می شود، همه این دعوت ها می خواهند قاعده و اصل اسلامی «ولاء و براء» را از دل‌ها ریشه کن کنند، ولی خداوند متعال می فرماید:

﴿وَأَنِ ٱحۡكُم بَيۡنَهُم بِمَآ أَنزَلَ ٱللَّهُ وَلَا تَتَّبِعۡ أَهۡوَآءَهُمۡ وَٱحۡذَرۡهُمۡ أَن يَفۡتِنُوكَ عَنۢ بَعۡضِ مَآ أَنزَلَ ٱللَّهُ إِلَيۡكَۖ فَإِن تَوَلَّوۡاْ فَٱعۡلَمۡ أَنَّمَا يُرِيدُ ٱللَّهُ أَن يُصِيبَهُم بِبَعۡضِ ذُنُوبِهِمۡۗ وَإِنَّ كَثِيرٗا مِّنَ ٱلنَّاسِ لَفَٰسِقُونَ٤٩[المائدة: ۴٩].

یعنی: در میان آنان طبق چیزی حکم کن که خدا بر تو نازل کرده است ، و از امیال و آرزوهای ایشان پیروی مکن ، و از آنان برحذر باش که تو را از برخی چیزهائی که خدا بر تو نازل کرده است به دور و منحرف نکنند (و احکامی را پایمال هوی و هوس باطل خود نسازند). پس اگر پشت کردند ، بدان که خدا می‌خواهد به سبب پاره‌ای از گناهانشان ایشان را دچار بلا و مصیبت سازد. بیگمان بسیاری از مردم (از احکام شریعت) سرپیچی و تمرّد می‌کنند.

[٩] مجموع الفتاوی ۲۸ / ۱۸٧ . [۱۰] مجموع الفتاوی ج ۴ / ۱۳ . [۱۱] سیر أعلام النبلاء ج۱۰/۵۱۸ [۱۲] مدراج السالکین ج ۱ / ۳٧۲ با اندکی تصرف .