صفحه نخست عقاید (کلام) رهنمود سنت در رد اهل بدعت رد بر دلیل مذکور و بطلان استدلال به آن از چند وجوه...

رد بر دلیل مذکور و بطلان استدلال به آن از چند وجوه

والجواب: این تأویلات دلخواهی رکیکه هذیان است و تفسیر قرآن نیست. بلکه ملاحده و باطنیه که خواستند با قرآن بازی کنند و آن را از اعتبار بیاندازند آمدند این کار را کردند، و هرکس به دلخواه خود هرچه خواست گفت. و نظیر این عمل از جهال و نادانان شیعه و سنی بسیار است. چنان‌که گفته‌اند: ﴿وَٱلصَّٰبِرِينَیعنی محمد، و ﴿وَٱلصَّٰدِقِينَ یعنی ابوبکر و ﴿وَٱلۡقَٰنِتِينَ یعنی عمر، ﴿وَٱلۡمُسۡتَغۡفِرِينَ بِٱلۡأَسۡحَارِ١٧[آل عمران: ۱٧] یعنی علی، و مانند اینکه گفته‌اند: ﴿مُّحَمَّدٞ رَّسُولُ ٱللَّهِۚ وَٱلَّذِينَ مَعَهُۥٓ یعنی ابوبکر، و ﴿أَشِدَّآءُ عَلَى ٱلۡكُفَّارِ یعنی عمر و ﴿رُحَمَآءُ بَيۡنَهُمۡۖ یعنی عثمان و ﴿تَرَىٰهُمۡ رُكَّعٗا سُجَّدٗا یعنی علی. و مانند اینکه گفته‌اند: ﴿وَٱلتِّينِ وَٱلزَّيۡتُونِ١ یعنی ابوبکر و عمر و ﴿وَطُورِ سِينِينَ٢ یعنی عثمان و ﴿وَهَٰذَا ٱلۡبَلَدِ ٱلۡأَمِينِ٣یعنی علی، و نیز گفته‌اند ﴿وَٱلۡعَصۡرِ١ إِنَّ ٱلۡإِنسَٰنَ لَفِي خُسۡرٍ٢ إِلَّا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ یعنی ابوبکر و ﴿وَعَمِلُواْ ٱلصَّٰلِحَٰتِ یعنی عمر و ﴿وَتَوَاصَوۡاْ بِٱلۡحَقِّ یعنی عثمان ﴿وَتَوَاصَوۡاْ بِٱلصَّبۡرِ٣ یعنی علی. و رافضه تأویلات رکیکه بسیار دارند مانند آنکه می‌گویند ﴿وَكُلَّ شَيۡءٍ أَحۡصَيۡنَٰهُ فِيٓ إِمَامٖ مُّبِينٖ١٢ یعنی علی.

دوم: ما یقیناً می‌دانیم که ابن عباس چنین نبوده که به میل خودش هرچه خواست با قرآن بازی کند و چنین نگفته است.

سوم: هرکس به تفسیر ثعلبی در مورد این آیه و اسناد روایتی که آورده است نظر کند می‌فهمد که اسناد روایت اعتباری ندارد و ظلمات بعضها فوق بعض می‌باشد.

چهارم: سوره‌ی الرحمن به اجماع مسلمین مکی است. و علی در مدینه ازدواج نموده و حسن و حسین در مدینه متولد شدند، و بعلاوه حسنین را لؤلؤ و مرجان نامیدن و نکاح را مرج نامیدن چیزی است که لغت عرب آن را به هیچ وجه قبول نمی‌کند. به اضافه اگر کسی ازدواج نمود و برای او دو فرزند متولد شد چنین چیزی موجب امتیاز او بر سایر بنی آدم نیست و موجبی برای تخصیص نیست اگر بخاطر فضیلت زوجین است گفته می‌شود ابراهیم و اسحق و یعقوب از علی افضل بوده‌اند و آل ابراهیم شامل انبیاء بزرگی همچون اسماعیل و اسحق و یوسف می‌باشد که افضل‌تر از علی می‌باشند، به اضافه خدای تعالی در سوره‌ی فرقان آیه‌ی ۵۳ ﴿مَرَجَ ٱلۡبَحۡرَيۡنِ را بیان نموده و فرموده: ﴿۞وَهُوَ ٱلَّذِي مَرَجَ ٱلۡبَحۡرَيۡنِ هَٰذَا عَذۡبٞ فُرَاتٞ وَهَٰذَا مِلۡحٌ أُجَاجٞ وَجَعَلَ بَيۡنَهُمَا بَرۡزَخٗا وَحِجۡرٗا مَّحۡجُورٗا٥٣[الفرقان: ۵۳]. پس نزد تو کدامیک از این دو شور و تلخ و کدامیک شیرین است آیا علی کدام‌یک آن دو و فاطمه کدام است؟ و اگر منظور از شور و تلخ هریک از فاطمه یا علی باشد برای او ذم است نه مدح؟ به اضافه جمله‌ی: «لا یبغیان» که برزخ مانع از بغی و ستم علی و فاطمه به یکدیگر است این به مذمت شبیه‌تر است تا به مدح، و همچنین پیغمبر ج را برزخ بین این دو نامیده‌ای مدحی برای او نیست. و بعلاوه علمای تفسیر معنای آیه را بر خلاف آنچه تو فکر می‌کنی بیان کرده و ذکر نموده‌اند که آن دو دریا کجا و چگونه است. و در اینمورد از ابن عباس بر خلاف آنچه تو گفتی نقل کرده‌اند.