دلیل ششم حلی و رد بر آن

گوید: «برهان ششم خدای تعالی در سوره‌ی نور آیات ۳۶ و ۳٧ که می‌فرماید: ﴿فِي بُيُوتٍ أَذِنَ ٱللَّهُ أَن تُرۡفَعَ وَيُذۡكَرَ فِيهَا ٱسۡمُهُۥ يُسَبِّحُ لَهُۥ فِيهَا بِٱلۡغُدُوِّ وَٱلۡأٓصَالِ٣٦ رِجَالٞ لَّا تُلۡهِيهِمۡ تِجَٰرَةٞ وَلَا بَيۡعٌ عَن ذِكۡرِ ٱللَّهِ وَإِقَامِ ٱلصَّلَوٰةِ وَإِيتَآءِ ٱلزَّكَوٰةِ يَخَافُونَ يَوۡمٗا تَتَقَلَّبُ فِيهِ ٱلۡقُلُوبُ وَٱلۡأَبۡصَٰرُ٣٧[النور: ۳۶-۳٧] ثعلبی به اسناد خود از انس و بریده روایت کرده که گفته‌اند رسول خدا ج این آیه‌ی را قرائت نمود پس مردی برخاست و گفت این کدام خانه هاست یا رسول الله؟ فرمود: خانه‌های انبیاء، پس ابوبکر گفت یا رسول الله خانه‌ی علی از خانه‌ی انبیاست؟ فرمود: بلی از بهترین آنهاست؟».

گوییم: ما صحت نقل این خبر را از شما مطالبه می‌کنیم و حال آنکه راهی به آن ندارد و مجرد نسبت به ثعلبی به اتفاق اهل سنت و شیعه حجت نیست. و ثعلبی چنان‌که مکرر گفتیم هیزم جمع کن در شب است. و علمای اهل سنت گفته‌اند آنچه را ثعلبی و امثال او روایت کرده‌اند قابل احتجاج نیست چه در فضیلت ابوبکر و عمر باشد و چه در اثبات حکمی‌‌از احکام، مگر آنکه سند صحیحی برای روایت یافت شود و این حدیث بدون شک دروغ است و بنابراین علمای حدیث در کتب مورد اعتماد هم چون صحاح و سنن و مساند آن را ذکر نکرده‌اند با اینکه در این کتب احادیث ضعیف و کذب نیز گاهی یافت می‌شود مع ذلک حدیث فوق از بس که کذب آن روشن است در این کتب وارد نشده است. به اضافه آیه‌ی مذکور به اتفاق مسلمین درباره‌ی مساجد است. و اگر علی از رجالی است که ﴿لَّا تُلۡهِيهِمۡ تِجَٰرَةٞ وَلَا بَيۡعٌدر موردش صدق می‌کند باز لازم نمی‌‌آید که او افضل از تمام امت پس از پیغمبر ج باشد. و بعلاوه خانه‌ی پیغمبر ج به اتفاق مسلمین از خانه‌ی علی افضل بوده معذلک داخل در این آیه نیست زیرا در خانه‌ی او رجال نیست بلکه خود او و یکی از زنانش می‌باشد و لذا خدا درباره‌ی خانه‌ی پیغمبر ج فرموده: ﴿لَا تَدۡخُلُواْ بُيُوتَ ٱلنَّبِيِّ و می‌فرماید: ﴿وَٱذۡكُرۡنَ مَا يُتۡلَىٰ فِي بُيُوتِكُنَّ بنابراین لفظ رجال جمع است مفرد نیست که به علی تفسیر شود. و اینکه در این حدیث گوید خانه‌ی علی از بیوت انبیاء است، دروغ روشنی است و همچنین اگر منظور از بیوت فقط خانه‌ی أنبیاء باشد، در اینصورت برای سایر مؤمنین بهره و نصیبی نخواهد بود، و بعلاوه بیوت نکره است، و اگر مقصود فقط مساجد نباشد، پس شامل تمام خانه‌هایی است که اهل آن متصف به صفاتی که در آیه ذکر شده باشند. و بعلاوه ضمایری که در این آیات آمده همه جمع است، و در آیه دلیلی نیست که رجال موصوف به صفات مذکوره در آیات افضل از غیر خود باشند، حال اگر فرض شود علی افضل است، بچه دلیل امامت افضل واجب باشد. مردانی که موصوف به صفات مذکوره در آیه باشند بسیارند [۳۲۸].

[۳۲۸] خانه‌هایی که صبح و شام در آن‌ها ذکر و تسبیح خدا شود مساجد است و معقول نیست که منازل انبیاء باشد زیرا منازل انبیاء معلوم نیست کجا می‌باشد، و تشویق به منازل انبیاء که مکان آن‌ها مجهول است، شایسته‌ی کلام خدا نیست.