مقدمه‌ی ناشر

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمد لله الذي أكمل دينه واتم نعمته، و رضى لنا الإِسلام دينًا، و أشهد أن لا إِله إِلا الله وحده لا شريك له، و أشهد أنّ محمدًا عبده ورسوله. أما بعد:

بزرگ‌ترین نعمتی که خداوند بر این امت محمدی افزون داشته آن است که بهترین پیامبران و رسولان را برای آنان فرستاده و آن هم محمد ج می‌باشد، و برای آنان بهترین مردم را بعد از انبیاء اختیار فرموده تا یاران رسول او باشند.

و همچنان بهترین مبلغین و صادق‌ترین گواهان بر حق بودند، چنان‌که باریتعالی می‌فرماید:

﴿مُّحَمَّدٞ رَّسُولُ ٱللَّهِۚ وَٱلَّذِينَ مَعَهُۥٓ أَشِدَّآءُ عَلَى ٱلۡكُفَّارِ رُحَمَآءُ بَيۡنَهُمۡۖ تَرَىٰهُمۡ رُكَّعٗا سُجَّدٗا يَبۡتَغُونَ فَضۡلٗا مِّنَ ٱللَّهِ وَرِضۡوَٰنٗاۖ سِيمَاهُمۡ فِي وُجُوهِهِم مِّنۡ أَثَرِ ٱلسُّجُودِۚ ذَٰلِكَ مَثَلُهُمۡ فِي ٱلتَّوۡرَىٰةِۚ وَمَثَلُهُمۡ فِي ٱلۡإِنجِيلِ كَزَرۡعٍ أَخۡرَجَ شَطۡ‍َٔهُۥ فَ‍َٔازَرَهُۥ فَٱسۡتَغۡلَظَ فَٱسۡتَوَىٰ عَلَىٰ سُوقِهِۦ يُعۡجِبُ ٱلزُّرَّاعَ لِيَغِيظَ بِهِمُ ٱلۡكُفَّارَۗ وَعَدَ ٱللَّهُ ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ وَعَمِلُواْ ٱلصَّٰلِحَٰتِ مِنۡهُم مَّغۡفِرَةٗ وَأَجۡرًا عَظِيمَۢا٢٩[الفتح: ۲٩].

«محمد فرستاده بر حق خدا است و مردمی‌‌که با او همراهند یاران پاکباز اوس و آل بیت نبوت هستند با کافران سختگیرند و با مومنان مهربانند و هیئت شان در وقت عبادت در رکوع و سجود می‌‌بینی ایشان را، در دل‌های‌شان توحید و اخلاص پروردگار است، آنچه را که می‌خواهند از فضل او می‌خواهند، و در راه خوشنودی او می‌جویند، اثر عبادت در رو آوردنشان به درگاه خدا در صورتشان نمایان است، آن است صفتشان در تورات و صفتشان در انجیل، همانند زرع و کشت هستند که بیرون داده نهال‌های خود را، آنگاه آن را تقویت نموده تا اینکه کلفت و قوی گشته تا آنکه راست ایستاده بر ساقه‌های خود بطوری نیرومند و سر سبز و خرّم و پر ثمر گشته که پسند بزرگ ران و زراعت کاران می‌آید از خوبی و زیبایی و خرّمی آن، تا بخشم آورد به وسیله‌ی اصحاب پیغمبر ج کافران را».

اصحاب، پیغمبر را از اندکی و ناتوانی آن‌چنان به بسیاری و نیرومندی رسانید، برای بخشم آوردن کافران دشمنان خدا و برای خشنود کردن و مددکاری دوستان خدا.

خدا به مردمی‌‌که ایمان آوردند و عمل صالح انجام دادند و از ایشان یعنی از اصحاب پیامبر بودند و عده‌ی مغفرت و ثواب عظیم داده که نه حدی دارد و نه اندازه‌ای».

و همچنین رسول الله ج برای آنان شهادت حق داده چنان‌که می‌فرماید:

«خير الناس قرني ثم الذين يلونهم ثم الذين يلونهم [۱]»

بهترین مردم کسانی هستند که در عصر و زمان من بودند، سپس کسانی که بعد از من می‌‌آیند، سپس کسانی که بعد از قرنی که بعد از فرن من بوده می‌‌آیند.

و دور و نزدیک بر این حقایق شهادت داده‌اند چنان‌که بشریت از قدیم الزمان خوبی و شهامت و کردار نیک و صفات پاک آن صحابه و یاران رسول الله ج را یاد آوری می‌کنند.

و این مردان پاک و با شهامت از هیچ نوع خدمتی برای این دین مبین دریغ نداشتند و در جهت نشر و تکامل اسلام گامهای محکمی‌‌نهادند و به مردانگی در مقابل دشمن ایستادند و از حریم پاک این دین دفاع کردند.

خداوند زندگی روشن آنان را برای ما حفظ فرموده، که بشریت مانند آن را به یاد ندارد، تا که آنان الگو و راهنما و قدوه باشند برای کسانی که بعد از آنان خواهند آمد تا از راه حق دور و گمراه نشوند، کسانی که بخواهد پیرو طریق و راه آنان باشند، و با اینکه بخواهند از آنان دفاع کنند اگر زبان بر آنان دراز شد و قلمهای زور و بدی بر ضد آنان به نوشتن درآمد.

در طول تاریخ اسلام بعضی از فرقه‌های جدید و نو ظاهر شده که متاثر و مقلد فرقهای گمراه دیگر شده‌اند، و آنان نیز در پی آنان گمراه گشته‌اند، یا اینکه نصوص قرآن و سنت صحیح رسول الله ج را تاویل و تبدیل کرده راه خطا و نادرستی را در پیش گرفته‌اند.

و صفاتی را از باریتعالی نفی کرده‌اند که خود او یا رسول او ج او را به آن وصف فرموده، یا اینکه منزلت و مکانت صحابه و یاران پیامبر ج را ندانسته و حق آن‌ها را ضایع و پایمال کرده‌اند، و یا هم به آنان کردار‌های بد و ناپسندی را نسبت داده‌اند که آنان آن را انجام نداده‌اند.

و از حکمت باریتعالی این است که برای دفاع از حریم خود مردانی را گماشته است تا از این دین مبین دروغ دروغگویان و باطل باطلگویان را دور کنند و یکی از این مردان شیخ الاسلام ابن تیمیه/ در کتاب خود (منهاج الاعتدال) است، که در آن صفات خداوند تعالی را که آن فرقه‌ها و گروه‌های گمراه از او تعالی نفی کرده‌اند ثابت کرده است، و نیز تهمتهای باطل آن فرقه‌ها را درباره‌ی صحابه و یاران پیامبر ج که به آن طایفه‌ی مبارک نسبت داده‌اند، محو و نابود کرده است. و باریتعالی نیز مسیر و آسان فرموده خدمت مرد دیگری را بنام الحافظ ابوعبدالله محمد بن عثمان الذهبى تا کتاب شیخ الاسلام ابن تیمه را در یک جلد بنام(المنتقى من منهاج الاعتدال ) [۲] به اختصار درآورد تا برای خوانندگان آسان گردد.

و برای عاقل و خردمند حقایق نزدیک شود. ما این کتاب را به خوانندگان محترم تقدیم می‌داریم و از خداوند خواستار هستیم که همه مسلمانان از آن نفع و استفاده‌ی کامل ببرند، خداوند قادر بر همه چیز است.

وصلى الله على نبینا محمد وآله وصحبه وسلم.

[۱] متفق علیه. [۲] ناگفته نماند که علامه ابوالفضل برقعی کتاب (المنتقی من منهاج الاعتدال) را که (رهنمود سنت در رد اهل بدعت) نامیده است به طور کامل ترجمه نکرده بلکه بعضی از مواضع آن را ترک کرده است، و ما مناسب دانستیم که آن جاهای ترجمه نشده را ترجمه کرده و به آن تنبیه کنیم، تا اگر خوانندگان محترم بخواهند نص عربی آن را با ترجمه‌ی فارسی آن مقایسه و مطابقت کنند در اشکال واقع نشوند.