۱۵- تیجانی در صفحه ٩۰ می‌گوید:

«آنگاه از این تربتی که بر آن سجده می‌کنند و آن را (تربت حسنیی) می‌نامند، پرسیدم (یعنی از باقر صدر) پاسخ داد: قبل از هرچیز باید بدانیم که ما بر خاک سجده می‌کنیم و هرگز برای خاک سجده نمی‌کنیم. و آنچه نزد ما و اهل سنت ثابت شده، این است که سجود بر غیر اینها درست نیست».

این دروغ بر اهل سنت است امام ابن قدامه می‌گوید: [۴۸]

«ولا تجب مباشرة الـمصلى بشىء من هذه الأعضاء».

«واجب نیست که هیچ‌کدام از این اعضاء مستقیم با خاک تماسی داشته باشد».

قاضی (عیاض) می‌گوید: اگر بر پیچ عمامه‌اش یا آستیش و یا دامنش سجده کند، نماز طبق یک روایت صحیح است و این مذهب مالک و ابوحنیفه است.

و ما تعظیم این خاک را توسط شیعه عملی منکر می‌دانیم، آن‌ها در این زمینه احادیثی دروغین از ائمه اهل بیت روایت کرده‌اند و رسول خداص حضرت علی و حضرت حسنش نزد اهل سنت و شیعه از حسینس افضل‌ترند، با وجود این، تربت آن‌ها نزد شیعه مثل تربت حسینس تعظیم نمی‌شود.

ای کاش مسئله همینجا با سجده بر خاک، آنطور که باقر صدر می‌گوید تمام می‌شد بلکه این مسئله از اینهم گذشته و به تقدیس این خاک رسیده است.

موسی موسوی می‌گوید: «بسیاری از کسانی‌که بر این خاک سجده می‌کنند، آن را می‌بوسند و به آن تبرک می‌جویند و بعضی اوقات، اندکی از خاک کربلا را برای شفا می‌خورند ‍‍‍‍و نمی‌دانم این بدعت کی وارد صفوف شیعه شده است، رسول خداص هرگز بر خاک کربلا سجده نکرد»، امام علی و ائمۀ بعد از اوش هرگز بر چیزی که اسمش خاک کربلا باشد، سجده نکرده‌اند [۴٩] این گواهی دانشمند شیعه بر اوضاع شیعه است.

و این از اعتقادات شیعه است که خاک حسین ضامن شفای انواع و اقسام مریضی‌ها و بیماری‌ها است و با این اعتقاد با کلام خداأ مخالفت می‌کنند:

﴿وَإِن يَمۡسَسۡكَ ٱللَّهُ بِضُرّٖ فَلَا كَاشِفَ لَهُۥٓ إِلَّا هُوَ [الأنعام: ۱٧].

«اگر خداوند ضرری بتو برساند کسی بجز خداوند نمی‌تواند آن را برطرف نماید».

﴿أَمَّن يُجِيبُ ٱلۡمُضۡطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَيَكۡشِفُ ٱلسُّوٓءَ [النمل: ۶۲].

«چه کسی انسان مضطر را هنگامی که او را بخواند، اجابت می‌کند و بدی را برطرف می‌کند؟».

﴿وَإِذَا مَرِضۡتُ فَهُوَ يَشۡفِينِ ٨٠ [الشعراء: ۸۰].

«و چون مریض شوم او (خداوند) مرا شفا دهد».

در نتیجه تشیع با این اعتقاد‌شان که این خاک دواء و شفاء است با مشرکین در اینکه سنگ‌هایشان نفع و ضرر می‌رساند، مشابهت پیدا می‌کنند و اینک نمونه‌ای از روایات آن‌ها در مورد تربت حسینس:

۱- به جعفر صادق/ نسبت می‌دهند که ایشان فرموده است: خاک قبر حسین هر بیمار را شفا می‌دهد و هنگام خوردن، بگو: «بسم الله وبالله اجعله رزقأ واسعاً وعلماً نافعاً وشفاءً من كل داء» [۵۰].

«به نام خدا و به خدا، پروردگارا این خاک را رزق فراوان، علم نافع و شفای هر بیمار بگردان».

۲- به محمد باقر/ نسبت می‌دهند که ایشان فرموده است: خاک قبر حسینس شفاء هر بیماری است و امان هر ترسی است و آن برای هر چیزی که بخاطر آن گرفته شود، مفید است [۵۱].

۳- و روایات بسیار دیگری وجود دارد که مجلسی در کتابش «بحار الأنوار» باب کاملی برای این روایات قرار داده‌است [۵۲].

[۴۸] الـمغنی: ۱/۳۰۵. [۴٩] الشیعة والتصحیح: ۱۱۵، این کتاب به فارسی ترجمه شده است. [۵۰] بحار الأنوار: ٩۸/۱۲٩. [۵۱] بحار الأنوار: ٩۸/ ۱۳۱. [۵۲] بحار الأنور: ٩۸/۱۱۸.