۱۰- در صفحه ۶۵-۶۶ تیجانی می‌گوید:

«منعم به من گفت: آیا تفسیر این آیه شریفه را خوانده‌ای که می‌فرماید:

﴿إِنَّ ٱللَّهَ وَمَلَٰٓئِكَتَهُۥ يُصَلُّونَ عَلَى ٱلنَّبِيِّۚ يَٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ صَلُّواْ عَلَيۡهِ وَسَلِّمُواْ تَسۡلِيمًا٥٦ [الأحزاب: ۵۶].

«همانا خداوند و فرشتگان بر پیامبر صلوات می‌فرستند، پس ای مؤمنان بر او صلوات بفرستید و سلام کنید سلام تمام وکامل».

مفسرین شیعه و سنی متفق القول‌اند که اصحابی که این آیه درباره آن‌ها نازل شد، خدمت حضرت رسولص رسیده عرض کردند ای رسول خدا فهمیدیم بر تو چگونه سلام کنیم ولی نفهمیدیم چگونه بر تو درود و صلوات بفرستیم؟ حضرت فرمودند:

بگویید: «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ كَمَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَعَلَى آلِ إِبْرَاهِيمَ فِي الْعَالَمِينَ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ» و هرگز بر من صلوات منقطع و ناقص نفرستید. عرض کردند: یا رسول الله! صلوات ناقص چیست؟ فرمود: اینکه بگویید: «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ» و آنگاه سکوت کنید و همانا خداوند کامل است و جز کامل را دوست ندارد».

رسول خداص راست و درست فرموده است:

«إِذَا لَمْ تَسْتَحِ فَاصْنَعْ مَا شِئْتَ».

«چون حیا را کنار گذاشتی هرچه می‌خواهی بکن» [۳۵].

الله أكبر، ﴿كَبُرَتۡ كَلِمَةٗ تَخۡرُجُ مِنۡ أَفۡوَٰهِهِمۡۚ إِن يَقُولُونَ إِلَّا كَذِبٗا [الکهف: ۵].

«سخن بزرگی از دهان‌هایشان بیرون می‌شود و بجز دروغ، چیزی نمی‌گویند».

آیا مفسرین اهل سنت برای حدیث دروغین اجماع کرده‌اند؟ و جای تعجب است که تیجانی در حاشیه این حدیث، را به تفسیر ابن اثیر! نسبت داده‌است و ما اسم چنین تفسیری را نشنیده‌ایم و علمایی که زندگینامه ابن اثیر را نوشته‌اند برای او کتاب تفسیری ذکر نکرده‌اند.

جرات تیجانی بر دروغ گفتن چقدر زیاد است! به کتب تفسیر مراجعه کردم هیچ‌کدام از مفسرین این حدیث را با این لفظی که تیجانی نقل کرده است، نیاورده‌اند و حدیث صحیح از قول صحابهس: از «می‌دانیم چگونه سلام کنیم» شروع می‌شود و تا «إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ» به پایان می‌رسد.

اما ذکر (درود دم بریده) از دروغ‌های تیجانی است و مفسرینی که من به کتاب‌هایشان مراجعه کردم یعنی: طبری، ابن کثیر، ابن العربی، قرطبی، نسفی، شوکانی، ابن جوزی، ابن تیمیه [۳۶]، ابن عطیه، نسائی و سیوطی، هیچ‌کدام این حدیث را ذکر نکرده‌اند.

پس چگونه تیجانی به خودش اجازه می‌دهد که بگوید: مفسرین شیعه و سنی متفق القول‌اند؟ سخاوی می‌گوید: از پیامبر خداص مطلبی روایت شده است که من بر سند آن دست نیافتم: برمن دم بریده درود نخوانید گفتند: درود دم بریده چیست؟ «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ» می‌گویید و ساکت می‌شوید بلکه «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ، وَعَلَى آلِ مُحَمَّدٍ» بگویید این حدیث را ابوسعد در «شرف الـمصطفي» آورده است [۳٧]. این حدیث آنطور که سخاوی می‌گوید، سند ندارد درحالیکه این دروغگو (تیجانی) جرأت می‌کند و می‌گوید: «مفسرین اجماع کرده‌اند» آیا دروغی برتر از این هم هست؟

اگر کسی بگوید این سخن منعم است و سخن تیجانی نیست می‌گوئیم تیجانی سخن او را تایید کرده بلکه بعنوان شاهد و دلیل در کتابش نقل کرده است.

[۳۵] صحیح بخاری شماره: ۳۴۸۳. [۳۶] ابن تیمیه کتابی بنام «دقائق التفسیر» دارد. [۳٧] القول البدیع سخاوی، ص: ۴۶، کتاب: «شرف الـمصطفی» را نمی‌شناسم و از بعض از علماء پرسیدم آن را نشناختند شاید بصورت خطی وجود دارد ومؤلف او هم فرد معروفی نیست.