تناسخ

سؤال: آیا تناسخ وجود دارد؟

جواب: خیر، هیچکس یک بار بیشتر به دنیا نمى آید و آیاتى در قرآن مؤید این مدعا است، من جمله این که خداوند در آیه ۲۸ سوره بقره مى فرماید:

﴿كَيۡفَ تَكۡفُرُونَ بِٱللَّهِ وَكُنتُمۡ أَمۡوَٰتٗا فَأَحۡيَٰكُمۡۖ ثُمَّ يُمِيتُكُمۡ ثُمَّ يُحۡيِيكُمۡ ثُمَّ إِلَيۡهِ تُرۡجَعُونَ ٢٨ [البقرة: ۲۸].

یعنى: «چگونه به خدا کافرید در حالى که جماد بودید پس زنده کرد شما را سپس مى میراند شما را سپس زنده می کند شما را سپس به سوى او بازگردانده مى-شوید».

این آیه شریفه نشان مى دهد که براى هر بشرى یک زندگى در دنیا و یک مرگ در دنیا و بعد از آن زنده شدن در قیامت است.

سؤال: در این آیه که مطرح نمودید آمده است ﴿وَكُنتُمۡ أَمۡوَٰتٗا یعنى: «مرده بودید»و منظور مرده بودن قبل از آمدن به این دنیا است. نظر شما چیست؟

جواب: جمله «وکنتم امواتا» به معنى جماد بودید است و درباره بت ها نیز که از سنگ وگل و امثال آن است کلمه «اموات» به کار رفته که به معنى جماد است. در این باره در آیه ۲۰ و ۲۱ سوره نحل مى-فرماید:

﴿وَٱلَّذِينَ يَدۡعُونَ مِن دُونِ ٱللَّهِ لَا يَخۡلُقُونَ شَيۡ‍ٔٗا وَهُمۡ يُخۡلَقُونَ ٢٠ أَمۡوَٰتٌ غَيۡرُ أَحۡيَآءٖۖ وَمَا يَشۡعُرُونَ أَيَّانَ يُبۡعَثُونَ ٢١ [النحل: ۲۰-۲۱].

یعنى: «آن کسانى را که به غیر از خدا مى خوانند چیزى را خلق نمی کنند و خودشان خلق شده اند (۲۰) امواتی (جماداتی) هستند و نه زندگان و درنیابند که چه وقت برانگیخته شوند (۲۱)».

پس به دست مى آید که طبق آیه ۲۸ سوره بقره براى هرکسى یک زنده شدن در دنیا یک مرگ در دنیا و یک زنده شدن در قیامت است و این آیه، تناسخ را رد مى نماید.

و همچنین درآیات ٩٩ و ۱۰۰ سوره مؤمنون مشاهده مى نماییم که کسى که از این جهان رحلت نماید به این جهان باز نمى گردد بلکه روحش در برزخ تا قیامت خواهد ماند. خداوند در آیات ٩٩ و ۱۰۰ سوره مؤمنون مى-فرماید: ﴿حَتَّىٰٓ إِذَا جَآءَ أَحَدَهُمُ ٱلۡمَوۡتُ قَالَ رَبِّ ٱرۡجِعُونِ ٩٩ لَعَلِّيٓ أَعۡمَلُ صَٰلِحٗا فِيمَا تَرَكۡتُۚ كَلَّآۚ إِنَّهَا كَلِمَةٌ هُوَ قَآئِلُهَاۖ وَمِن وَرَآئِهِم بَرۡزَخٌ إِلَىٰ يَوۡمِ يُبۡعَثُونَ ١٠٠ [المؤمنون: ٩٩-۱۰۰].

یعنى: «تا آن گاه که مرگ یکى از ایشان فرا رسد گوید: پروردگارا مرا باز گردانید (٩٩) تا شاید من در آنچه وانهاده ام کار نیکى انجام دهم. نه چنین است این سخنى است که او گوینده آن است و وراى ایشان برزخى است تا روزى که برانگیخته خواهند شد (۱۰۰)».

این آیه نشان می دهدکه هر کس که بمیرد تا قیامت در عالم برزخ خواهد بود و به این دنیا بازگردانیده نخواهد شد.