سنت‌های راتبه

برای هر مسلمان مستحب است که بر دوازده رکعت نماز سنت مواظبت کند، به شرطی که مقیم باشد. این دوازده رکعت عبارتند از: چهار رکعت قبل از نماز ظهر، دو رکعت بعـد از آن، دو رکعت بعد از نماز مغـرب، دو رکعت بعـد از نماز عشا، و دو رکعت قبل از نماز صبـح. اما در وقت سفـر پیامبرص سنت‌های ظهر و مغرب و عشا و ترک مى‌کردند و بر سنت صبـح و نماز وتر[۶] محافظت مى‌کردند. در نتیجه، بر ماست که کردار رسول اللهص را اسوه حسنه خود بدانیم، چرا که خـداوند مى‌فرماید:

﴿لَّقَدۡ كَانَ لَكُمۡ فِي رَسُولِ ٱللَّهِ أُسۡوَةٌ حَسَنَةٞ [الأحزاب: ۲۱]

«به راستی برای شما، در رسول خدا سرمشقی نیکوست»،

و گفتار رسول اللهص که فرمودند:

«صَلَّوْا كَمَا رَأَيْتُمُونِي أُصَلِّي». [بخاری]

نماز بخوانید همچنانکه مرا دیدید نماز مى‌خوانم.

والله ولي التوفيق

[۶] وتر یعنى فرد و تنها. نماز وتر از سنت‌هایی است که بر آن تأکید بسیار شده است و وقت آن، بین نماز عشـاء و طلوع فجر است؛ کمترینِ آن یک رکعت، میانه آن سه رکعت، و بیشترین آن، یازده رکعت مى‌باشد. نماز وتر اول دو رکعت، و رکعت آخرى تنها خوانده مى‌شود، و درباره آن احادیث بسیارى آمده که ما در اینجا فقط به دو حدیث إشاره می‌کنیم: پیامبرص فرمودند: «اجْعَلُوا آخِرَ صَلاَتِكُمْ بِاللَّيْلِ وِتْرًا»
آخرین نماز شب خود را وتر قرار دهید(متفق علیه)، و فرمودند:
«أَوْتِرُوا قَبْلَ أَنْ تُصْبِحُوا»
نماز وتر را بخوانید قبل از اینکه شب را صبح کنید (روایت مسلم).
به اجماع علما و دانشمندان، نماز وتر هر وقت بعـد از نماز عشا تا طلوع فجر خوانده شود جایز است، البته در نزد بعضى علما، نماز وتر واجب است و سه رکعت آن با هم خوانده مى‌شود. (مترجم)