نماز جمعه

دین اسلام اجتماع را دوست دارد و به اجتماع و هماهنگی دعوت مى‌کند و تفرقه را ناپسند مى‌شمارد و از آن تنفر و دوری مى‌جوید. هیچ فرصتی از فرصتهای آشنائی متقابل و أُنس گرفتن و دوستی و اجتماع و هماهنگی بین مسلیمن دیده نشده، مگر اینکه آنان را به آن دعوت نموده و امر کرده است.

روز جمعه، روز عیدی برای مسلمانان است که در آن به ذکر و سپاس خـدا مشغول مى‌شوند، و در خانه‌های خدا اجتماع کرده از دنیا و گرفتاری‌های آن خود را دور مى‌نمایند تا فریضه‌ای از فرایض خدا را انجام دهند، و به توجیهات و سفارشات خطبا و ارشاد علما در خطبه‌های جمعه گوش فرا دهند، که مانند درسی از دروس هفته مى‌باشد و امامان و خطیبان جمعه، مشکلات هفتگی جامعه را معالجه مى‌کنند.

خداوند مى‌فرماید:

﴿يَٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُوٓاْ إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَوٰةِ مِن يَوۡمِ ٱلۡجُمُعَةِ فَٱسۡعَوۡاْ إِلَىٰ ذِكۡرِ ٱللَّهِ وَذَرُواْ ٱلۡبَيۡعَۚ ذَٰلِكُمۡ خَيۡرٞ لَّكُمۡ إِن كُنتُمۡ تَعۡلَمُونَ ٩ فَإِذَا قُضِيَتِ ٱلصَّلَوٰةُ فَٱنتَشِرُواْ فِي ٱلۡأَرۡضِ وَٱبۡتَغُواْ مِن فَضۡلِ ٱللَّهِ وَٱذۡكُرُواْ ٱللَّهَ كَثِيرٗا لَّعَلَّكُمۡ تُفۡلِحُونَ ١٠ [الجمعة: ۱۰]

«ای مؤمنان، چون در روز جمعه برای نماز ندا داده شد، به (عبادت و) یادِ خدا بشتابید و خرید و فروش را رها کنید. اگر بدانید این برایتان بهتر است آنگاه چون نمازگزارده شود، در زمین پراکنده شوید و از فضل خدا بجویید و خداوند را بسیار یاد کنید تا رستگار شوید».

نماز جمعه بر هر مرد مسلمان و بالغ و آزاد و مقیم واجب است و رسـول خداص بر آن مواظبت کرده و کسانیکه آن را ترک مى‌کنند شدیداً تهدید کرده است. چنانکه مى‌فرماید:

«لَيَنْتَهِيَنَّ أَقْوَامٌ عَنْ وَدْعِهِمُ الْـجُمُعَاتِ، أَوْ لَيَخْتِمَنَّ اللهُ عَلَى قُلُوبِهِمْ، ثُمَّ لَيَكُونُنَّ مِنَ الْغَافِلِينَ» [مسلم]

«بخدا قسم که مردمی از ترک نماز جمعه باز مى‌آیند، یا اینکه خداوند بر قلب‌های آنها مهر میزند و آنگاه آنان از غافلان و فراموش‌شدگان خواهند شد».

همچنین آن حضرتص مى‌فرماید:

«مَنْ تَرَكَ ثَلَاثَ جُمَعٍ تَهَاوُنًا طَبَعَ اللَّـهُ عَلَى قَلْبِهِ» [أحمد ودارمی وأبو داود وترمذی ونسائی وحاکم]

«کسیکه سه نماز جمعه را از روی تهاون و کسالت ترک کند، خداوند بر قلب او مُهر مى‌زند».

نماز جمعه بجز در مساجد صحیح نیست، آنجایی که مسلمانان در آن جمع مى‌شوند و امام بر آن‌ها خطبه مى‌خواند و آنان را نصیحت و ارشاد مى‌نماید، این را هم باید توجه داشت که سخن‌گفتن در اثنای خواندن خطبه، حـرام است، حتی نمی‌توان کسی را امر به سکوت کرد.

نماز جمعه دو رکعت است و مسلمان پس از اقتدا به امام خود، با جماعت آن را انجام مى‌دهد.

***