صفحه نخست قرآن صفات انسان در قرآن ۲۱- صفات گروه مصلّین «نمازگزاران»

۲۱- صفات گروه مصلّین «نمازگزاران»

﴿إِلَّا ٱلۡمُصَلِّينَ ٢٢ ٱلَّذِينَ هُمۡ عَلَىٰ صَلَاتِهِمۡ دَآئِمُونَ ٢٣ وَٱلَّذِينَ فِيٓ أَمۡوَٰلِهِمۡ حَقّٞ مَّعۡلُومٞ ٢٤ لِّلسَّآئِلِ وَٱلۡمَحۡرُومِ ٢٥ وَٱلَّذِينَ يُصَدِّقُونَ بِيَوۡمِ ٱلدِّينِ ٢٦ وَٱلَّذِينَ هُم مِّنۡ عَذَابِ رَبِّهِم مُّشۡفِقُونَ ٢٧ إِنَّ عَذَابَ رَبِّهِمۡ غَيۡرُ مَأۡمُونٖ ٢٨ وَٱلَّذِينَ هُمۡ لِفُرُوجِهِمۡ حَٰفِظُونَ ٢٩ إِلَّا عَلَىٰٓ أَزۡوَٰجِهِمۡ أَوۡ مَا مَلَكَتۡ أَيۡمَٰنُهُمۡ فَإِنَّهُمۡ غَيۡرُ مَلُومِينَ ٣٠ فَمَنِ ٱبۡتَغَىٰ وَرَآءَ ذَٰلِكَ فَأُوْلَٰٓئِكَ هُمُ ٱلۡعَادُونَ ٣١ وَٱلَّذِينَ هُمۡ لِأَمَٰنَٰتِهِمۡ وَعَهۡدِهِمۡ رَٰعُونَ ٣٢ وَٱلَّذِينَ هُم بِشَهَٰدَٰتِهِمۡ قَآئِمُونَ ٣٣ وَٱلَّذِينَ هُمۡ عَلَىٰ صَلَاتِهِمۡ يُحَافِظُونَ ٣٤ [المعارج: ۲۲-۳۴].

«غیر از نمازگزاران: همان کسانی که بر نمازشان پایداری می‌کنند. و همانان که در اموالشان حقی معلوم است، برای سائل و محروم. و کسانی که روز جزا را باور دارند. و آنان که از عذاب پروردگارشان بیمناکند. و کسانی که دامن خود را حفظ می‌کنند، و کسانی که امانت‌ها و پیمان خود را مراعات می‌کنند. و آنان که بر شهادت‌های خود ایستاده‌اند. و کسانی که بر نمازشان مداومت می‌ورزند».

۱- در نماز خود وفقه‌ای وارد نمی‌کنند بلکه به مداومت و التزام نماز می‌گذارند.

۲- و از اموالشان برای فقیران سؤال‌کننده و غیر سؤال‌کننده حصه‌ای را در نظر گرفته‌اند.

۳- به حدّت یقینی که به روز جزا دارند به اعمال نیک می‌پردازند.

۴- و به سبب ترسی که از عذاب الهی دارند بدی‌ها را ترک می‌کنند.

۵- و خود را از شهوت و ارضای جنسی دور می‌کنند مگر به روش حلال ازدواج.

۶- تمام حقوق الله و حقوق عباد الله را انجام می‌دهند و بر امانت‌ها خیانت نمی‌کنند و بر عهد و پیمان خود اگر در جهت حق و ایمان باشد پایبندند.

۷- و هرگز حق‌پوشی نمی‌کنند و گواهی به صدق میدهند و ترسی از گفتن حقیقت ندارند و در وقت ضرورت گواهی و شهادت بی‌کم و کاست میدهند.

۸- و نمازهای خود را در وقت معین و در هر شرایطی ادا می‌کنند و آداب آن را به جای می‌آورند.