رأی امام خمينی

لازم می‌دانم که قول امام راحل آیة الله العظمی امام خمینی را در اینجا ذکر کنم، ایشان طی سخنرانی‌های فراوانی که سال ۱۳۸۹ق در حوزه علمیه نجف در جمع اساتید و طلبه که بنده نیز افتخار شرکت در آنها را داشتم ایراد فرمودند و سپس آنها را به شکل کتابی نیز بانام حکومت اسلامی(یاولایت فقیه) منتشر کردند، از جمله فرمودند:

«این کوتاه نظری است اگر بگوییم که تشریع خمس صرفا جهت تأمین معاش ذریه ی رسول الله ص بوده است».

فرمودند:

«گوشه‌ای از این سرمایه بسیار کلان برای معاش آنان کافی است، خمس بازارهای تجاری بزرگی چون بغداد، تهران، وغیره به نظر شما چه سرمایه هنگفتی را تشکیل می‌دهد این سرمایه چگونه باید مصرف شود؟!».

سپس فرمودند:

«به نظر بنده حکومت اسلامی عادل به سرمایه‌های گزافی احتیاج نداردکه به کارهای پیش پا افتاده و مصالح شخصی مصرف کند».

سپس می‌فرمایند:

«خمس مالیاتی نبوده که صرفاً جهت تأمین ضروریات آل بیت رسول الله ص واجب شده باشد، یا زکات برای آن فرض نشده که فقط بین فقراء و مساکین تقسیم گردد، بدون شک خمس و زکات خیلی بیشتر از حاجت طبقات مذکور است، پس آیا اسلام ما زاد خمس و زکات ودیگر وجوه شرعی را به مردم واگذار می‌کند یا اینکه به دریا می‌ریزد؟ یا راه حل دیگری وجود دارد؟ تعداد سادات اهل بیت علیهم السلام در آن زمان -صدر اسلام- از صد نفر متجاوز نبوده، اگر فرض کنیم که تعداد‌شان نیم میلیون هم می‌بود، آیا با عقل جور درمی‌آید که بگوییم هدف از مشروعیت خمس، این سرمایه رو به رشد -که هر روز با رشد تجارت وصنعت افزایش می‌یابد چنانکه امروز مشاهده می‌کنیم- فقط بخاطر آن بوده است که آل رسول ص اشباع شوند؟! هرگز نمی‌تواند چنین باشد»[۹۰] .

[۹۰] حکومت اسلامی چاپ نجف ص/۳۹-۴۲