صفحه نخست عقاید (کلام) اهل بیت از خود دفاع می کنند فصل اول: عبد الله ابن سبأ افسانه يا حقيقت؟

فصل اول: عبد الله ابن سبأ افسانه يا حقيقت؟

آنچه در نزد ما شیعیان رایج است اینست که عبد الله ابن سبأ یک شخصیت خیالی است که هیچ حقیقتی ندارد، و اهل سنت برای وارد کردن طعن بر شیعه و معتقدات آنان این افسانه را اختراع کرده‌اند، و آغاز تشیع را به او نسبت می‌دهند تا اینکه مردم را از شیعیان و مذهب اهل بیت علیهم السلام باز دارند.

بنده از علامه محمد حسین آل کاشف الغطاء درباره ابن سبأ پرسیدم ایشان فرمودند: ابن سبأ افسانه‌ای است که اموی‌ها و عباسی‌ها بخاطر کینه‌ای که با اهل بیت اطهار علیهم السلام داشته‌اند اختراع کردند بنابرین یک شخص عاقل نباید خودش را با اینگونه افسانه‌ها مشغول کند.

اما در کتاب معروف ایشان [أصل الشيعه وأصولها: ص۴۰-۴۱] مطلبی دیدم که بر وجود این شخصیت دلالت می‌کند، می‌فرماید:

«أما عبد الله بن سبأ الذين يلصقونه بالشيعة ويلصقون الشيعة به فهذه كتب الشيعة بأجمعها تعلن لعنه والبراءة منه...». «و اما عبد الله بن سبا، کسانی که او را به شیعه و شیعه را به او می‌چسبانند، -باید بدانند که- همه کتب شیعه بطور کلی لعن خودشان را بر او و بیزاری از او را اعلان می‌کنند....».

بدون شک این اعتراف به وجود این شخصیت است، وقتی از خود ایشان توضیح خواستم فرمودند: آنچه من گفتم تقیه است، چونکه کتاب مذکور مخاطبانش اهل سنت هستند، لذا در ادامه نوشته‌ام که: (بعید به نظر نمی‌رسد گفته کسی که مدعی است عبد الله ابن سبأ -و امثال آن- همه افسانه‌هایی است که داستان سرایان و خیال بافان اختراع کرده‌اند).

آقای مرتضی عسکری کتابی تالیف کرده بنام (عبدالله بن سبأ و افسانه‌های دیگر) که در آن وجود چنین شخصیتی را انکار کرده است، چنانکه آقای محمد جواد مغنیه در مقدمه‌اش بر کتاب مذکور از وجود شخصیت ابن سبأ منکر شده است، اما اگر کتب معتبر خودمان را ورق بزنیم می‌بینیم که ابن سبأ یک شخصیت حقیقی است گرچه علمای ما یا تعدادی از آنان وجودش را منکر شوند، اینک ملاحظه فرمائید: