مقدمه مؤلف

الحمد لله رب العالـمين والصلاة والسلام على نبينا الأمين وآله الطيبين الطاهرين والتابعين لهم بإحسان إلى يوم الدين. أمابعد:

همه می‌دانند که زندگی با مرگ پایان می‌یابد و سپس مسیر هر کس مشخص می‌شود، یا به سوی بهشت و یا به‌سوی دوزخ، و هر مسلمانی شدیداً آرزو دارد که از اهل بهشت باشد، بنابراین مجبور است که برای راضی کردن پروردگارش تلاش کند، و از هر آنچه خداوند از آن نهی فرموده خودش را باز دارد، به همین دلیل می‌بینیم که مسلمان همواره آرزو دارد به طاعت پروردگارش و به همه آنچه که او را به وی نزدیک می‌کند مشغول باشد، این حال عموم مردم است، که طبعا خواص در این زمینه حرص بیشتری دارند.

همچنین روشن است که زندگی پیچ و خم‌های زیادی دارد، و اسباب فریب و لغزش برای انسان فراوان است بنابرین عاقل کسی است که همان راهی را برگزیند که در نهایت او را به بهشت می‌رساند گر چه دشوار باشد و راههایی که او را به دوزخ می‌کشاند ترک کند هرچند که به ظاهرآسان و لذت بخش باشد.

داستانی که اینک می‌خوانید ثمره ی تلاش سال‌ها بحث و تفکر و مطالعه و تحقیق است، و آرزویی جز این ندارم که تا زنده هستم و در کفن پیچانده نشده‌ام پروردگارم از من خشنود گردیده و خواهران و برادران مسلمانم از آن بهره‌مند گردند.