صفحه نخست عقاید (کلام) اهل بیت از خود دفاع می کنند مطلب چهارم: در باره‌ي اين كتاب

مطلب چهارم: در باره‌ي اين كتاب

کتاب روی دست در واقع اولین کتابی است که تاکنون در موضوع مورد نظر نوشته شده است. گرچه نواقصی دارد اما در مجموع نمونه بسیار جالبی برای محققان بخصوص نسل جوان است، چون مؤلف محترم چنانکه در مقدمه ایشان ملاحظه خواهید فرمود برای تهیه این کتاب سال‌ها زحمت کشیده است.

لذا مهم‌ترین خصوصیت کتاب حاضر این است که خواننده خودش را در مقابل دانشمند بزرگ و محقق توانایی میابد که از خودش حرف نمی‌زند بلکه مطالبش را با سند مطرح می‌کند و خواننده را در برابر حقایق غیر قابل انکاری قرار می‌دهد که مجبور است یا قبول کند ویا به سراغ منابع برود.

ترجمه:

در این رابطه چند نکته قابل تذکر است زیرا در ترجمه کتاب تصرفات جزئی‌ای کرده‌ام که در همینجا به نکات مهم آن اشاره خواهم کرد.

اسم عربی کتاب (لله ثم للتاريخ: كشف الأسرار وتبرئة الأئمة الأطهار) است که بنده اسم (اهل بیت علیهم السلام از خود دفاع می‌کنند) را برای آن انتخاب کردم.

جز هفت عنوان اصلی کتاب بقیه تیترها و عناوین جانبی از سوی مترجم اضافه شده است.

بخش‌هایی از کتاب که مترجم آن را با ذوق خوانندگانش سازگار ندانسته و به وحدت مسلمین کمک نمی‌کرده حذف کرده است.

مترجم سعی کرده اصطلاحاتی بکار گیرد که عموما خوانندگانش با آنها آشنا هستند.

مثلا بجای (ابوجعفر و ابوعبدالله) که جز متخصصین بقیه مردم با آنها آشنا نیستند اسمای معروف امام باقر و امام صادقإ را استعمال کرده است.

و نیز اصطلاح (س) که در روایات آمده است چونکه امروز در جامعه تشیع اصطلاح (÷) معروف است لذا مترجم همین اصطلاح را ترجیح داده‌است.

بعضی جملات این کتاب واقعا زننده، خلاف ادب و چه بسا منافی ایمان و وجدان است! اما مترجم از ترجمه آنها ناگزیر بوده است بنابراین مسئولیت کامل چنین مواردی به دوش مؤلفان اصلی یا در واقع حدیث‌سازان است نه بدوش مؤلف محترم و مترجم آن، لذا از اینکه با الفاظ أحیاناً رکیک خودم در مجروح کردن احساسات شما خوانندگان عزیز شریک شده‌ام پیشاپـیش پوزش می‌طلبم.

مؤلف:

چنانکه از متن کتاب ملاحظه خواهید فرمود مؤلف محترم از بزرگ‌ترین چهره‌های علمی معاصر در حوزه علمیه نجف أشرف است، اما متأسفانه شرایط دشوار محیط به ایشان اجازه نداده که اسم اصلی خود را بر ملا کنند بنابراین اسم روی جلد و همچنین در داخل کتاب اسم مستعار ایشان است.

سن ایشان اکنون نزدیک به نود سال است، زیرا ایشان قبل از وفات علامه حسین کاشف الغطاء فارغ التحصیل شده و علامه کاشف الغطاء در هیجدهم ذی قعده ۱۳۷۳ قمری وفات نموده است البته مرتبه علمی ایشان آیة الله العظمی است ولی چونکه دکترا هم دارند ما ایشان را فقط دکتر خواندیم.

برای آشنایی بیشتر با مؤلف به مقدمه خود ایشان مراجعه فرمایید.

سرفراز باشید/ مترجم