در خانواده و زندگي زناشويي

۱- استفاده از ظروف طلا و نقره و خوردن و آشامیدن در آن‌ها. مانند قاشق و چنگال طلا و غیره. پیامبرص ما را از این کار بازداشته و فرموده است: «در ظروف طلا و نقره نیاشامید و در کاسه‌های طلا و نقره نیز نخورید. این‌ها در دنیا برای غیر از شماست و در آخرت مختص شماست»[۲۰] .

حکمت تحریم آن‌ها چه بسا به خاطر اسراف، فخرفروشی، تکبر و دل‌شکنی فقرا باشد. پیامبرص فرموده است: «کسی که در ظروف طلا یا نقره می‌خورد یا می‌آشامد، در واقع فقط آتش جهنم را در شکمش به صدا در می‌آورد»[۲۱] .

۲- آویزان کردن تصاویر روح‌دار بر دیوار خانه یا گذاشتن آن‌ها و مجسمه بر روی تاقچه، چنانچه در مظان شرک و بزرگداشت باشند.

پیامبرص فرموده است: «فرشتگان به خانه‌ای که در آن سگ یا تصویر باشد، وارد نمی‌شوند»[۲۲] .

۳- مخالفت با چندزنی و خائن دانستن شوهر در حق همسرش به سبب اینکه چندزنی را روا دانسته است، هرچند بتواند به شرایط و آداب آن عمل کند.

چنین نگرشی درست نیست، زیرا خداوند فرموده است: ﴿وَإِنۡ خِفۡتُمۡ أَلَّا تُقۡسِطُواْ فِي ٱلۡيَتَٰمَىٰ فَٱنكِحُواْ مَا طَابَ لَكُم مِّنَ ٱلنِّسَآءِ مَثۡنَىٰ وَثُلَٰثَ وَرُبَٰعَۖ فَإِنۡ خِفۡتُمۡ أَلَّا تَعۡدِلُواْ فَوَٰحِدَةً أَوۡ مَا مَلَكَتۡ أَيۡمَٰنُكُمۡۚ ذَٰلِكَ أَدۡنَىٰٓ أَلَّا تَعُولُواْ ٣ [النساء: ۳] . «و اگر در اجرای عدالت میان دختران یتیم بیمناکید، هرچه از زنان [دیگر] که شما را پسند افتاد، دو دو، سه‌سه، چهار چهار، به زنی گیرید. پس اگر بیم دارید به عدالت رفتار نکنید به یک [زن آزاد] یا به آنچه [از کنیزان] مالک شده‌اید [اکتفا کنید] . این [خودداری] نزدیک‌تر است تا به ستم گرایید و [بیهوده عیالوار گردید] ».

بنابراین، خداوند اصل چندزنی را روا داشته، گرچه آن را مشروط به آداب و شرایطی دانسته است و نمی‌توان مطلقاً آن را مردود و ناپسند دانست، زیرا در این صورت مصداق این فرموده‌ی خداوند می‌شویم که می‌فرماید: ﴿ذَٰلِكَ بِأَنَّهُمۡ كَرِهُواْ مَآ أَنزَلَ ٱللَّهُ فَأَحۡبَطَ أَعۡمَٰلَهُمۡ ٩ [محمد: ۹] . ««این بدان سبب است که آنان آنچه را خدا نازل کرده است خوش ندانسته، و [خدا نیز] کارهایشان را باطل کرد».

یا این آیه که می‌فرماید: ﴿وَمَا كَانَ لِمُؤۡمِنٖ وَلَا مُؤۡمِنَةٍ إِذَا قَضَى ٱللَّهُ وَرَسُولُهُۥٓ أَمۡرًا أَن يَكُونَ لَهُمُ ٱلۡخِيَرَةُ مِنۡ أَمۡرِهِمۡۗ وَمَن يَعۡصِ ٱللَّهَ وَرَسُولَهُۥ فَقَدۡ ضَلَّ ضَلَٰلٗا مُّبِينٗا ٣٦ [الأحزاب: ۳۶] . «و هیچ مرد و زن مؤمنی را نسزد که چون خدا و فرستاده‌اش به کاری فرمان دهند، برای آنان در کارشان اختیاری باشد؛ و هر کس خدا و فرستاده‌اش را نافرمانی کند قطعاً دچار گمراهی آشکاری گردیده است».

۴- نافرمانی از شوهر و بلند کردن صدا در برابر او نیز ناسپاسی و انکار خوبی‌هایش و همیشه با سبب و بی‌سبب از او گلایه داشتن.

از عمه‌ی حصین بن محصن روایت کرده‌اند که گفت: «برای کاری پیش پیامبر خداص رفتم. حضرت فرمود: این زن کیست! آیا شوهر دارد؟ عرض کردم: بله، فرمود: در حق او چگونه‌ای؟ گفتم: هیچ حقی را از او فرو نمی‌گذارم، مگر آنکه نتوانم. فرمود: تو در نزد او چه جایگاهی داری؟‌ قطعاً او سبب بهشتی یا دوزخی شدن تو خواهد بود»[۲۳] .

همچنین پیامبرص فرموده است: «اگر می‌خواستم شخصی را فرمان دهم تا برای کسی به سجد افتد، قطعاً زن را فرمان می‌دادم تا برای شوهرش سجده کند»[۲۴] .

بنابراین شوهر بر همسرش حق بزرگی دارد، و فرمانبری از او واجب است. راستی چگونه است حال آن زنانی که در حق شوهرانشان سهل‌انگارند و از او نافرمانی می‌کنند و او را از خود ناراضی نگه می‌دارند.

پیامبرص فرموده است: «سه گروه هستند که نماز و دعایشان بالاتر از گوش‌هایشان نمی‌رسد: برده‌ی فراری تا اینکه بازگردد. زنی که شب را به صبح رساند و همسرش از او خشمگین باشد، و پیشوای مردمی که او را دوست نمی‌دارند»[۲۵] .

۵- افشای آنچه در روابط زناشویی رخ می‌دهد؛ از قبیل، گفت‌وگوهای شخصی، اسرار و اختلافاتی که چه بسا میان هر زن و شوهری وجود داشته باشد.

این‌ها جزء‌ اسرار زن و شوهر است و نمی‌باید آن‌ها را پیش خویشاوندان، دوستان و دیگران فاش نمود. به ویژه امور مربوط به روابط جنسی میان زن و شوهر که جداً باید از بازگفتن آن‌ها خودداری کرد.

۶- کاهش غیرضروری تولد فرزند و تلاش برای محدود کردن نسل. امری که موجب کاهش امت اسلامی می‌شود. پیامبرص فرموده است:

«با زنانی که بسیار مهربان و بچه می‌زایند، ازدواج کنید، زیرا کثرت شما موجب افتخار من در برابر امت‌های دیگر است»[۲۶] .

نباید از ترس فقر و تنگدستی از داشتن فرزند بیش‌تر خودداری کرد، مگر اینکه در این میان ضرورت و عذری وجود داشته باشد، مانند بیماری یا ناتوانی در تربیت آنان. زیرا خداوند چنانکه به شما روزی داده است، روزی آ‌نان را نیز خواهد داد. خداوند بلندمرتبه می‌فرماید:

﴿وَكَأَيِّن مِّن دَآبَّةٖ لَّا تَحۡمِلُ رِزۡقَهَا ٱللَّهُ يَرۡزُقُهَا وَإِيَّاكُمۡۚ وَهُوَ ٱلسَّمِيعُ ٱلۡعَلِيمُ ٦٠ [لعنکبوت: ۶۰] . «و چه بسا جاندارانی که نمی‌توانند متحمل روزی خود شوند. خداست که آن‌ها و شما را روزی می‌دهد، و اوست شنوای دانا».

همچنین روا نیست به سبب ترس از شکسته شدن و از دست دادن زیبایی و نشاط جوانی به تأثر از تبلیغات دشمنان اسلام، از داشتن فرزندان بیش‌تر سر باز زد.

و به یاد داشته باشید که انسان چون از دنیا رود، پرونده‌ی اعمالش بسته می‌شود، مگر در سه مورد که یکی از آن‌ها داشتن فرزند صالح است که برای او دعا می‌کند.

از این‌رو اگر دارای فرزندانی باشی که آنان را طبق آموزه‌های دینی تربیت کرده باشی، پس از مرگت نیز از نتیجه‌ی این کارت بهره‌مند خواهی شد.

۷- مسؤول ندانستن خود در برابر خداوند نسبت به خانواده. پیامبرص فرموده است: «همه‌ی شما (در مسؤولیت داشتن) چون شبانید، و همه‌ی شما در قبال رعیت خود مسؤول هستید. پیشوا و رهبر چون شبان است و در قبال رعیتش مسؤول است، و مرد در خانواده‌اش چون شبان است و در قبال رعیتش مسؤول است، و زن در خانه‌ی همسرش چون شبان است و در قبال رعیتش مسؤول است»[۲۷] .

۸- اهتمام نداشتن به تربیت فرزندان، تربیت اسلامی و درست و بدون تأثیرپذیری از فرهنگ غیراسلامی که از سوی دشمنان اسلام به جوامع اسلامی نفوذ می‌یابد.

به عنوان نمونه مادر در خرید پوشاک فرزندانش دقت ندارد و برای آنان لباس‌هایی می‌خرد کوتاه و نامناسب یا لباس‌هایی که بر آن‌ها تصاویر و جملات فرهنگ بیگانه که با فرهنگ و آموزه‌های دینی منافات دارد، قرار دارد. یا اینکه موهای سر فرزندش را به شکل و فرم موهای غربیان اصلاح می‌نماید که همه‌ی این کارها به سبب تقلید و تشبه به نامسلمانان و دوری از فرهنگ و هویت خویش ناروا و ناپسند است.

۹- وادار ساختن شوهر به تهیه‌ی آنچه که فراتر از توان است. از قبیل خرید لوازم تزیینی منزل، هدایا و پوشاکی که هزینه‌ی بالا می‌طلبد.

۱۰- عدم تلاش و دقت برای زیبا و آراسته ظاهر شدن به هنگام آمدن شوهر به منزل. برخی زنان با لباس آشپزی که بوی غذا به خود گرفته است از شوهرشان استقبال می‌کنند، ولی برعکس وقتی برای دیدار دوستانشان از منزل بیرون می‌روند، کاملاً خود را آراسته و زیبا می‌نمایند.

۱۱- درخواست طلاق بدون هیچ مشکل و سبب شرعی. پیامبرص فرموده است:

«هر زنی که بدون هیچ مشکلی از شوهرش طلاق درخواست نماید بوی بهشت هم بر او حرام است»[۲۸] .