در زمینه‌ی اعتقادی

۱- رفتن به پیش ساحران و ییشگویان و شعبده‌بازان مرد یا زن: برای اهدافی چون بیماری، سحرزدگی و چشم‌زدگی، یا تنها برای سؤال از اینکه آیا او یا شوهرش سحرزده است؟ یا برای اینکه از آنان بخواهد تا کاری کند که شوهرش او را دوست بدارد. این کار حرام و بلکه حتی تأیید کردن آنان کفر است.

پیامبرص فرموده است: «کسی که به نزد فالگیر یا پیشگویی رود و آنگاه او را در گفته‌هایش تصدیق کند، قطعاً به آنچه بر محمدص، نازل شده کفر ورزیده است»[۸] .

همچنینص درباره‌ی کسانی که فقط از اینان سؤال می‌کنند، بدون اینکه تصدیقشان کنند، فرموده است: «کسی که نزد پیشگو و فالگیر رود و از او درباره‌ی چیزی سؤال کند، چهل روز نمازش پذیرفته نمی‌شود»[۹] .

۲- ناآگاهی به مسایل دینی و روی‌گردانی از آموختن دانش دینی و به ویژه احکام مربوط به زنان. پیامبرص فرموده است: «تحصیل علم بر هر مسلمانی فرض است»[۱۰] .

کم دانشی و ناآگاهی به مسایل دینی موجب شده که بسیاری از زنان ندانسته مرتکب کارهای حرام و نهی شده شوند.

۳- نوحه‌خوانی بر مردگان و به سر و صورت زدن و گریبان را دریدن. اینان با این کار ناشایست در واقع به قضا و قدر الهی اعتراض می‌کنند و به آن راضی نمی‌شوند.

پیامبرص فرموده‌ است: «کسی که به صورت خود چنگ زند، و گریبان را بدرد و به جاهلیت فراخواند از ما نیست»[۱۱] .

البته گریه و اندوه بر مرده بدون سر و صدا و فریاد حرام نیست. ولی نباید از حد معمول خود فراتر رود و به نوحه‌خوانی انجامد. پیامبرص فرموده است: «زن نوحه‌خوان چنانچه بمیرد و توبه نکند روز قیامت برمی‌خیزد در حالی که تن‌پوشی از قطران (سرب گداخته) و لباسی از بیماری گَر به تن دارد»[۱۲] .

۴- ابراز محبت و دوستی به کافران و دشمنان خداوند و پیش سلام بودن نسبت به آن‌ها. پیامبرص فرموده است: «نسبت به یهود و نصاری پیش سلام نباشید»[۱۳] .

این ابراز محبت می‌تواند به صورت‌های گوناگون صورت پذیرد، از جمله تبریک به‌ آنان به مناسبت جشن تولد یا عید آغاز سال. این کار از آن‌جا که نوعی ابراز دوستی به دشمنان خداست حرام است، زیرا خداوند می‌فرماید: ﴿يَٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ لَا تَتَّخِذُواْ عَدُوِّي وَعَدُوَّكُمۡ أَوۡلِيَآءَ تُلۡقُونَ إِلَيۡهِم بِٱلۡمَوَدَّةِ وَقَدۡ كَفَرُواْ بِمَا جَآءَكُم مِّنَ ٱلۡحَقِّ [الـممتحنة: ۱] . «ای کسانی که ایمان آوردید دشمن من و دشمن خودتان را به دوستی برمگیرید [به طوری] که با آنان اظهار دوستی کنید، و حال آنکه [آنان] قطعاً به آن حقیقت که برای شما آمده کافرند».

۵- درخواست زن از شوهرش مبنی برآوردن خدمتکار، پرستار، آشپز یا راننده و به ویژه اگر اینان نامسلمان باشند. امکان دارد زن چنین درخواستی را از شروط ازدواجش قرار دهد، که در این صورت زن خود به سبب کار بیرون از منزل، یا تفریحات روزانه‌اش تربیت کودکش را به دوش پرستار یا خدمتکار می‌گذارد که در این کار اشتباهات متعددی هست و پیامدهایی زیانبار عقیدتی و اخلاقی در حال و آینده در بر خواهد داشت که علاوه بر کودک به کل خانواده و جامعه نیز سرایت خواهد کرد.

۶- برخی از زنان به سبب زیان و معصیتی که به آنان رسیده است خود را نفرین و آرزوی مرگ می‌کنند. پیامبرص فرموده است: «هیچ یک از شما به سبب زیانی که به او رسیده است آرزوی مرگ نکند، و چنانچه ناگزیر بود پس بگوید: خداوندا، مرا زنده بدار تا وقتی که زندگانی برایم بهتر است و مرا بمیران هرگاه مردن برایم بهتر است»[۱۴] .

و گاهی نیز برخی از مادران نادان به سبب اشتباه ساده و کار ناروای غیرعمدی که فرزندشان مرتکب شده، شروع به بدترین نفرین‌ها در حق او می‌کنند و نمی‌دانند که پیامبرص فرموده است: «سه دعا هست که بدون شک مستجاب می‌شود دعای والدین علیه فرزند، دعای مسافر و دعای مظلوم»[۱۵] .

و گاهی نیز به روزی که فرزندش را متولد کرده نفرین و ناروا می‌گوید که این نوعی ناسزاگویی به زمانه به شمار می‌آید. پیامبرص فرموده است: «خداوند بلندمرتبه می‌فرماید: بنی‌آدم با ناسزا گفتن به زمانه مرا آزار می‌دهد، در حالی که زمانه منم، فرمان در دست من است و من شب و روز را می‌گردانم»[۱۶] .