پیشگفتار مترجم

بسم الله الرحمن الرحیم

با حمد و سپاس برای خداوند پروردگار جهانیان و با سلام و درود بر محمد مصطفی و یاران و پیروان راستینش.

خداوند بلند مرتبه می‌فرماید: ﴿مَنۡ عَمِلَ صَٰلِحٗا مِّن ذَكَرٍ أَوۡ أُنثَىٰ وَهُوَ مُؤۡمِنٞ فَلَنُحۡيِيَنَّهُۥ حَيَوٰةٗ طَيِّبَةٗۖ وَلَنَجۡزِيَنَّهُمۡ أَجۡرَهُم بِأَحۡسَنِ مَا كَانُواْ يَعۡمَلُونَ ٩٧ [النحل: ۹۷] .«هرکس ـ از مرد یا زن ـ کار شایسته کند و مؤمن باشد قطعاً او را با زندگی پاکیزه‌ای، حیات [حقیقی] بخشیم، و مسلماً به آنان بهتر از آنچه انجام می‌دادند پاداش خواهیم داد».

و در آیه‌ای دیگر فرموده است: ﴿يَٰٓأَيُّهَا ٱلنَّاسُ إِنَّا خَلَقۡنَٰكُم مِّن ذَكَرٖ وَأُنثَىٰ وَجَعَلۡنَٰكُمۡ شُعُوبٗا وَقَبَآئِلَ لِتَعَارَفُوٓاْۚ إِنَّ أَكۡرَمَكُمۡ عِندَ ٱللَّهِ أَتۡقَىٰكُمۡ [الحجرات: ۱۳] . «ای مردم، ما شما را از مرد و زن آفریدیم، و شما را ملت، ملت و قبیله، قبیله گردانیدم تا با یکدیگر شناسایی متقابل حاصل کنید. در حقیقت ارجمندترین شما نزد خدا پرهیزگارترین شماست».

و پیامبر محبوب، الگوی نیک مؤمنان به خدا و روز بازپسین، فرموده‌اند: «بهشت زیر گام‌های مادران است». یا وقتی یکی از یارانش سه بار پیاپی از او می‌پرسد: در میان مردم چه کسی به نیک رفتاری سزاوارتر است؟ در هر سه بار پاسخ می‌دهد: مادرت. و بار چهارم می‌فرماید: پدرت.

این آیات و احادیث را بهر آن یاد کردم تا بر این نکته انگشت تأکید گذارم که از دیدگاه انسان‌ها به سبب جنسیت یا رنگ و نژاد بر یکدیگر برتری ندارند، بلکه معیار برتری‌شان در نزد خداوند همانا پرهیزگاری‌شان است، و برخلاف سایر مکاتب، حقوق و جایگاه زن در شرع اسلام و جامعه‌ی اسلامی بسی والا و اثرگذار است. و به جا گفته‌اند، «از دامن زن مرد به معراج می رسد».

و به قول شاعر عرب:
الأم مدرسه إذا أعددتها
أعددت شعباً طیب الأعراق
«مادر مدرسه‌ای است که هرگاه آن را آماده سازی، ملتی نیک‌نژاد را آماده ساخته‌ای».

یا به قول اختر تابناک چرخ ادب فارسی، پروین اعتصامی:
چه پهلوان و چه سالک، چه زاهد و چه فقیه
شدند یکسره شاگرد این دبیرستان
اگر فلاطُن و سقراط، بوده‌اند بزرگ
بزرگ بوده پرستار خردی ایشان
به گاهواره‌ی مادر، به کودکی بس خفت
سپس به مکتب حکمت حکیم شد لقمان
همیشه دختر امروز مادر فرداست
ز مادر است میسر بزرگی پسران
زن نکوی، نه بانوی خانه تنها بود
طبیب بود و پرستار و شحنه و دربارن
زنی که گوهر تعلیم و تربیت نخرید
فروخت گوهر عمر عزیز را ارزان
آری بانوی مسلمان، شما به نقش و جایگاه خویش نیک آگاهید، پس به هوش باشید و بکوشید تا با قرار گرفتن در جایگاه خویش نقش‌تان را به کمال بگزارید. اسلام عزیز را که برایتان کرامت و عزت به ارمغان آورده خوب دریابید و آنگاه در حد توان به آموزه‌های آن عمل کنید و فرزندانتان را براساس آن‌ها بار آورید و در راه دعوت به سوی خدا و ابلاغ دین الهی به دیگران از هیچ کوششی دریغ نورزید.

این کتابچه گرچه ممکن است مطالب آن چیزی بر معلومات و دانش شما نیفزاید، اما شما را به رعایت نکاتی یادآور می‌شود که مایه‌ی خوشبختی شما و پاکی جامعه خواهد شد، زیرا همه‌ی خوبی‌ها، پاکی‌ها، بزرگی‌ها، فرزانگی‌ها از وجود پاک و زلال شما سرچشمه می‌گیرد.

ان‌شاء الله

مجید احمدی، شیراز، پاییز ۱۳۸۵ه