صفحه نخست عقاید (کلام) دفاع از آل و اصحاب پیامبر نظر امام عبدالعزیز بن ولی الله دهلوی

نظر امام عبدالعزیز بن ولی الله دهلوی/ ۱۲۳٩هـ

او در پایان کتاب عظیم خود (التحفة الاثنی عشریة) [۳۲۱] که آن را در رد بر شیعیان رافضی نوشته و آلوسی آن را خلاصه کرده است و به وسیله آن مشهور شده است درباره شیعیان رافضی می‌گوید: «هر کس که عقاید خبیث و پیامدهای آن‌ها را بشناسد در‌می‌یابد و میداند که آن‌ها از اسلام بهره‌ای ندارند، و کفر آن‌ها برایش ثابت می‌شود و از آن‌ها هر کار عجیب و غریبی خواهد دید و مطمئن می‌شود که آن‌ها منکر امور اولیه حسی و بدیهی هستند و سرزنش و عتاب به ذهنشان خطور نمی‌کند و به عذاب و عقاب فکر نمی‌کنند، اگر باطلی را ببینند آن را پسندیده و قبول می‌کنند و چنانچه حق را ببینند آن را تکذیب و رد می‌کنند. خداوند می‌فرماید: ﴿مَثَلُهُمۡ كَمَثَلِ ٱلَّذِي ٱسۡتَوۡقَدَ نَارٗا فَلَمَّآ أَضَآءَتۡ مَا حَوۡلَهُۥ ذَهَبَ ٱللَّهُ بِنُورِهِمۡ وَتَرَكَهُمۡ فِي ظُلُمَٰتٖ لَّا يُبۡصِرُونَ١٧ صُمُّۢ بُكۡمٌ عُمۡيٞ فَهُمۡ لَا يَرۡجِعُونَ١٨ [البقرة: ۱٧-۱۸].

«و مثال آن‌ها مانند کسی است که آتش روشن کرده و هنگامی که اطرافش را روشن کند خداوند نورشان را بگیرد و آن‌ها را در تاریکی ترک کند که چیزی را نبینند. آن‌ها کر، کور و لال هستند و از گناهان خویش برنمی‌گردد و توبه نمی‌کنند».

چرک و پلیدی دل‌هایشان را پوشانده است نه می‌فهمند ونه می‌شنوند. انّا لله و إنّا إلیه راجعون. آنان در اصول و فروع دین به فسق وگناه آلوده و در آن غوطه‌ور شده‌اند وگمراهی‌های ابلیس بر آن‌ها مسلط شده و از خدا و پیامبرش دور و پیرو ابلیس شده‌اند، وای بر آن‌ها که چه بسیار به اسلام صدمه رسانده‌اند و در شبهات واوهام سرگردانند. [۳۲۲]

[۳۲۱] اصل این کتاب فارسی است و چاپ و منتشر شده است. (مترجم) [۳۲۲] مختصر التحفه الاثنی عشریه ص۳۰۰-۳۰۱