صفحه نخست آداب و رسوم اسلامی شیعه و حسینیه ها سنت روز عاشوار روزه است نه خود زني

سنت روز عاشوار روزه است نه خود زني

مادامی که به موضوع عاشورا و مسائل آن پرداخته ایم لازم است بگوئیم که: اهل سنت بزرگداشت روز عاشورا را در روزه می‌بینند نه در خود زنی و سینه دریدن.

ابن عباسش می‌فرماید: ندیدم که پیامبرص روزه گرفتن در هیچ روزی را بر روزی دیگر ترجیح دهد جز روز عاشورا بر سایر ایام و ندیدم که ماهی را بر ماه رمضان برتری دهد [۶۲].

و همچنین می‌گوید: وقتی پیامبر به مدینه تشریف فرما شد،‌ دید که یهودیان در آنجا روز عاشورا را روزه می‌گیرند فرمود: «ما هَذَا الْيَوْمُ الَّذِى تَصُومُونَهُ. فَقَالُوا هَذَا يَوْمٌ عَظِيمٌ أَنْجَى اللَّهُ فِيهِ مُوسَى وَقَوْمَهُ وَغَرَّقَ فِرْعَوْنَ وَقَوْمَهُ فَصَامَهُ مُوسَى شُكْرًا فَنَحْنُ نَصُومُهُ. فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِج: فَنَحْنُ أَحَقُّ وَأَوْلَى بِمُوسَى مِنْكُمْ فَصَامَهُ رَسُولُ اللَّهِج وَأَمَرَ بِصِيَامِهِ» [۶۳]. «(فرمود) این چه روزی است که شما روزه می‌گیرید؟ گفتند: روز بزرگی است که خداوند موسی و امتش را نجات داده و فرعون و قومش را غرق کرد، ‌موسی نیز به عنوان شکرگزاری آن روز را روزه گرفت و ما نیز روزه می‌گیریم پیامبر فرمود: ما لایق‌تر و نزدیک‌تر به موسی هستیم تا شما،‌پس پیامبر روزه گرفت و به روزه گرفتن در آن روز امر فرمود».

درجایی دیگر می‌فرماید: وقتی پیامبر روز عاشورا را روزه گرفته و به آن امر فرمود، عرض کردند «يا رسول الله إنه يوم يعظمه اليهود والنصاري فقال لئن بقيت إلى قابل لأصومن التاسع». «ای پیامبر خدا عاشورا روزی است که یهود و نصاری آن را بزرگ می‌دارند پیامبر فرمود: اگر زنده ماندم سال آینده روز نهم (تاسوعا) را نیز روز می‌گیرم (تا شباهت به آنان در عبادت ما از بین برود)» [۶۴].

روزه روز عاشورا در روایات شیعه نیز آمده است ابی عبدالله از پدرش روایت می‌کند که: امام علی فرمود: روز عاشورا را روزه بگیرید به این طریق که روز نهم و دهم محرم را با هم روزه باشید چون گناه یکسال را پاک می‌کند [۶۵].

ابی الحسن می‌فرماید: پیامبر و خاندان وی روز عاشورا را روزه می‌گرفتند [۶۶].

امام جعفر از پدرش روایت می‌کند که: روزه روز عاشورا کفاره گناه یکسال است [۶۷]. پس بر شیعه واجب است روضه خوانی و نوحه سرایی و بر پا داشتن مجالس عزا و ماتم حسینیه‌ها را ترک کرده (و بجای آن روزه بگیرند) چون پیامبر اکرم در آن روز روزه گرفته و امام علی به آن امر کرده و امام باقر نیز می‌فرماید: روزه گرفتن در روز عاشورا باعث پاک شدن گناهان یکسال خواهد شد،‌ پس چرا نفرمود: بر پا داشتن مجلس عزا و ماتم کفاره گناهان یکسال است.

آیا شیعه چیزی را کشف کرده که پیامبر اکرم از آن بی‌خبر بوده و آن را از دست داده است؟ چرا هرگز نفرمود: در روز عاشورا پسرم حسین کشته می‌شود و بر شما لازم است که در آن روز عزا و ماتم بگیرید.

از پروردگار بلند مرتبه توانا خواستارم این رساله را که عجالتاً‌ نوشته‌ام وسیله نفع بخشیدن به مردم و ذخیره روز قیامتم قرار دهد.

وإلى الله على محمّد و على آله وصحبه وسلّم

عبدالله بن عبدالعزیز

[۶۲] مشكاة الـمصابيح ج۱ ص۶۳۴. [۶۳] مشكاة الـمصابيح ج۱ ص۶۳۸. [۶۴] مشكاة الـمصابيح ج۱ ص۶۳۴. [۶۵] الإستبصار ج۲ ص۱۳۴. [۶۶] همان مرجع سابق. [۶۷] همان مرجع سابق.