صفحه نخست آداب و رسوم اسلامی شیعه و حسینیه ها شيعه زيارت قبر را بر حج ترجيح مي‌دهند.

شيعه زيارت قبر را بر حج ترجيح مي‌دهند.

زیاده روی شیعه در گمراهی به حدی رسیده که معتقداند زیارت قبر امام حسین در کربلا از حج خانه خدا برتر است، ‌از ابی عبدالله روایت می‌کنند که می‌گوید: کسی که در روز عرفه قبر امام حسین را زیارت کند خداوند برای او یک میلیون حج با امام زمان، ‌یک میلیون عمره با پیامبر،‌آزاد کردن هزار برده و آماده ساختن هزار مجاهد برای جهاد در راه خدا را می‌نویسد و خداوند اسم او را «بنده صدیق من که به وعده‌ام ایمان دارد» می‌گذارد و ملائکه می‌گویند: فلان کس صدیق است چون خداوند از بالای عرش خود وی را تأیید کرده است و همچنین در سر زمین، ‌او را فرشته مقرب درگاه خدا می‌نامند [۴۳].

در روایتی دیگر آمده که ابی عبدالله فرمود: کسی که به نزد قبر امام حسین برود در حالی که مقام و منزلت ایشان را بشناسد مانند آن است که صد بار حج کرده باشد [۴۴].

شیعه‌ایی که نتواند قبر امام حسین را زیارت کند،‌ باید برای جبران خسارت بیست و یک بار حج خانه را انجام دهد تا به درجه زائر قبر حسین برسد. حذیفه پسر منصور می‌گوید: ابی عبدالله از من پرسید چند بار به حج رفته‌ای؟ عرض کردم نوزده بار، فرمود اگر بیست و یک بار را کامل کنی آنچه را که برای زائر قبر امام حسین می‌نویسند برای تو نیز می‌نویسند [۴۵].

اهل تشیع از این نوع روایات دروغین و جعلی بسیار دارند حتی در بعضی از آنها آمده که زیارت قبر امام حسین، ‌انسان را از حج بی‌نیاز می‌سازد و کسی که نمی‌تواند به حج برود، ‌زیارت قبر وی برای او کافی است.

از ابی‌عبدالله روایت است که فرمود: اگر خواستی به حج بروی و نتوانستی پس به زیارت قبر امام حسین برو که برایت حج نوشته می‌شود و اگر خواستی به عمره بروی و نتوانستی باز هم به زیارت قبر امام حسین برو که برایت عمره نوشته می‌شود [۴۶].

علامه شیعه آیت الله سید عبدالحسین دستغیب می‌گوید: براستی که خداوند با بندگان خود بسیار مهربان است که زیارت قبر امام حسین را به جای حج خانه خود جایگزین کرده تا کسی که نمی‌تواند به حج برود، آن زیارت را انجام دهد و حتی برای بعضی از مسلمانان که می‌توانند شرایط زیارت را به دقت رعایت کنند، ثوابش از حج بیشتر است همچنان که در روایات صریح آمده است [۴۷].

حتی می‌گویند: خداوند قبل از اینکه به حجاج بیت الله الحرام در صحرای عرفات بنگرد،‌ به زائرین قبر امام حسین می‌نگرد.

راوی روایت می‌گوید: از ابی عبدالله پرسیدم آیا واقعاً‌ خداوند قبل از اینکه به اهل عرفات بنگرد، ‌به زائرین قبر امام حسین می‌نگرد؟ گفت: بله گفتم چرا؟ گفت: چون در میان حاجیان عرفات اولاد زنا وجود دارد اما درمیان زائرین قبر امام حسین چنین شخصی وجود ندارد [۴۸].

و همچنین در روایتی دیگر آمده که: خداوند در روز عرفه قبل از نظر به سوی اهل عرفات به سوی زائرین قبر امام حسین نظر رحمت دارد [۴۹].

این روایات دروغینی که شک در بطلان و ساختگی بودن آنان نیست، براستی بی‌حیایی و بی‌آبرویی سازنده آن و حماقت کسانی را می‌رساند که آن را باور کرده‌اند چون مخالف حدیث صحیح پیامبر است که می‌فرماید: «لاَ تُشَدُّ الرِّحَالُ إِلاَّ إِلَى ثَلاَثَةِ مَسَاجِدَ مَسْجِدِ الْحَرَامِ وَمَسْجِدِى هَذَا وَمَسْجِدِ الأَقْصَى» [۵۰]. «به سوی هیچ مکانی بار سفر نبندید جز به سوی سه مسجد، مسجد الحرام (در مکه) همین مسجد من (در مدینه منوره) و مسجد الاقصی (در بیت المقدس)».

و همچنین در روایتی دیگر از ابوسعید خدری آمده است که پیامبر فرمود: «لاَ تُشَدُّ الرِّحَالُ إِلاَّ إِلَى ثَلاَثَةِ مَسَاجِدَ مَسْجِدِ الْحَرَامِ وَمَسْجِدِى هَذَا وَمَسْجِدِ الأَقْصَى» «بار سفر جز به سوی یکی از سه مسجد نبندید،‌ همین مسجد من،‌ مسجد الحرام و مسجد الأقصی».

اگر می‌گوئی شاید شیعه این دو حدیث را باور ندارند، در جواب می‌گوئیم: همین حدیث در کتب اهل تشیع آمده هر چند که بخشی از آن را تحریف کرده‌اند، سه نفر از بزرگ‌ترین علمای مشهور شیعه شیخ صدوق، حرّ عاملی و مجلسی از امام علی روایت می‌کنند که فرمود: «لا تشدّوا الرّحال إلا الى ثلاثة مساجد الـمسجد الحرام ومسجد رسول الله ومسجد الكوفة» [۵۱].

«بار سفر را جز به سوی سه مسجد نبندید مسجد الحرام، ‌مسجد پیامبر و مسجد کوفه».

حال بر فرض صحت روایت آنها از امام علی باز کار شیعه غلط و حرام است چون آنها به سوی مشهد، نجف، مقام زینب و غیر آنها از قبر و گنبد و بارگاه سفر می‌کنند خصوصاً قبر امام حسین، که یک بار زیارتش نزد آنان از هشتاد بار حج کردن بهتر است.

سؤال اینجاست که اگر زیارت قبر امام حسین چنین ارزشی دارد، ‌و برابر با بیست یا هشتاد بار حج خانه خدا است، ‌چرا در قرآن از آن نامی نیامده است؟

هستند کسانی (از اهل سنت) که با حسن نیت ‌وجود چنین عقیده‌ای در دل شیعیان را انکار کرده و باور ندارند که شیعه زیارت قبر و امامت نزد آن و طوافش را بر حج برتری می‌دهند.

احادیثی که از کتب شیعه نقل کردیم،‌ علیه آنان شهادت می‌دهند، ‌دیدید که در عقیده آنان کسی که نمی‌تواند قبر امام حسین را زیارت کند، باید بیست و یک بار حج کند تا فضیلت زیارت قبر وی را بدست آورد.

ما به عنوان هشدار و زنگ خطر، ‌این حدیث پیامبر را یادآور می‌شویم که می‌فرماید: «لا تتخذوا قبري قبلة ولا مسجدا فان الله عزوجل لعن اليهود حيث اتخذوا قبور انبيائهم مساجد» [۵۲].

«قبر مرا قبله و یا مسجد قرار ندهید براستی که خداوند یهودیان را لعن و نفرین کرده چون قبر پیامبران خودرا محل سجده و نماز قرار دادند».

[۴۳] وسائل الشيعة ج۱۰ ص۳۶۰. [۴۴] وسائل الشيعة ج۱۰ ص۳۵۰. [۴۵] همان منبع سابق. [۴۶] وسائل الشيعة ج۱۰ ص۳۳۲. [۴۷] الثورة الحسينية ص۱۵. [۴۸] وسائل الشيعة ج۱۰ ص۳۶۱. [۴۹] الثورة الحسينية ص۱۵. [۵۰] صحيح الجامع الصغير ج۶ ص۱۵۵. [۵۱] بحار الأنوار ج۹۹ ص۲۴۰؛ الخصال ص۱۴۳؛ وسائل الشيعة ج۳ ص۵۲۵. [۵۲] این حدیث،‌ از روایات اهل تشیع است که گواه علیه آنها است، بنده در کتابی جداگانه یک باب مستقل را به جدال با آنان در این مورد اختصاص داده‌ام (مؤلف).