سخنی با خواهران معلّم

راهنمایی‌هایی که در صفحات پیشین برای برادران معلّم و مربّی برشمردیم، خواهران مربّی و معلّم را هم شامل می‌شود؛ آنان نیز، باید مانند برادران، دارای صفات ویژه‌ای باشند و به ادای وظیفه خود بپردازند. افزون بر این، کارهای مهم دیگری نیز، وجود دارد که مخصوص خواهران است.

حجاب: معلّم و مدرّس خواهر، باید با حجاب کامل وارد مدرسه یا کلاس شوند و برای رنگ حجاب مشکی بر رنگ‌های دیگر ترجیح دارد؛ زیرا از جذابیّت چندانی برخوردار نیست. ام‌سلمه می‌گوید: هنگامی که این آیه نازل شد:

﴿يَٰٓأَيُّهَا ٱلنَّبِيُّ قُل لِّأَزۡوَٰجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَآءِ ٱلۡمُؤۡمِنِينَ يُدۡنِينَ عَلَيۡهِنَّ مِن جَلَٰبِيبِهِنَّۚ [الأحزاب: ۵٩].

«ای پیامبر ج، بگو به همسران و دخترانت و زنان مؤمن که پوشش‌های خود را به خود فروگذارند.»

با نزول این آیه، زنان انصار آن چنان جامه‌های مشکی پوشیدند که انگار کلاغ‌های سیاه‌روی سرشان نشسته است. [۱۸]

هنگامی که معلّم یا مربّی خواهر، با حجاب و متانت و وقار و دور از آرایش‌های ساختگی وارد مدرسه و کلاس می‌شود، به الگوی عملی دانش‌‌آموزان دختر تبدیل می‌شود، تا در رعایت پوشش اسلامی کامل از او تبعیّت کنند؛ اما برعکس، اگر خانم معلّم، بی‌حجاب، آرایش کرده و بدون وقار و متانت وارد مدرسه و کلاس شود الگوی بدی برای دانش‌‌آموزان دختر خواهد شد و علاوه بر گناه خویش، گناه آنان نیز، بر گردن اوست.

۱- معلّم و مدرّس خواهر، باید دانش‌آموزان دختر را به رعایت حجاب شرعی تشویق کنند و به آن‌ها بگویند: حجاب، شعار زن مسلمان است. علاوه بر این، برای آن‌ها باید تبیین کنند حجاب به نفع زن مسلمان و مایه بزرگداشت او و حافظ شرف و ناموس او می‌باشد.

۲- حجاب باید تمام بدن حتی صورت را فرابگیرد و رنگش مشکی باشد و جایز نیست که لباس‌های زیر حجاب نمایان شود.

۳- حجاب نباید شبیه لباس مردان باشد، زیرا در حدیث از آن نهی شده است:

«لعن الله المتشبهات من النّساء بالرّجال»«رواه البخاری»

«خداوند زنانی را که ادای مردان را درمی‌آورند نفرین کرده است.»

۴- رنگ حجاب نباید پر زرق و برق و رنگارنگ باشد؛ به گونه‌ای که توجّه دیگران را جلب کند.

۵- حجاب بر زنان یهودی و نصرانی که با افراد مسلمان ازدواج کرده‌اند نیز، واجب است؛ زیرا خداوند متعال می‌فرمایند:

﴿وَنِسَآءِ ٱلۡمُؤۡمِنِينَ يُدۡنِينَ عَلَيۡهِنَّ مِن جَلَٰبِيبِهِنَّۚ [الأحزاب: ۵٩].

«و به زنان مؤمنان بگو که پوشش‌های خود را بر خود فروگذارند».

در این آیه نگفته است: «والنساء المؤمنات»؛ یعنی، زنان مؤمن؛ بلکه گفته است ﴿وَنِسَآءِ ٱلۡمُؤۡمِنِينَ؛ یعنی، زنان مؤمنان، که جای دقّت و تأمل بسیار دارد.

۶- معلّم خواهر باید به دانش‌آموزان دستور دهد که در هفت سالگی روسری بپوشند تا به پوشش حجاب در دوران بلوغ عادت کنند. همچنین، در این سن، نماز را به آنان بیاموزد؛ زیرا پیامبر ج می‌فرمایند:

«مروا أولادكم بالصّلاة وهم أبناء سبع سنین، واضربوهم علیها وهم أبناء عشر سنین، وفرّقوا بینهم في المضاجع»«حسن رواه احمد و غیره»

«در هفت سالگی، به فرزندانتان دستور نماز خواندن بدهید و در ده سالگی به خاطر ترک نماز آن‌ها را بزنید و بستر خواب آن‌ها را از هم جدا کنید.»

منظور از کتک زدن در این حدیث، این است که سر و صورت زده نشود و زیاد آزار نبیند.

[۱۸] ر. ک: تفسیر ابن کثیر، ج ۳/۵۱۸.