روش دعوت سَلَفی

۱- بسیاری ازجماعت اسلامی هستند که مردم را به اسلام و اجرای شریعت و آیین خداوند دعوت کرده و برای برپایی حکومت اسلامی بسان دوره‌ی خلفای راشدین تلاش می‌کنند تا مجد و افتخار و عزّت مسلمانان را به آنان باز گردانند.

پیامبر ج، مسلمانان را دعوت کردند و به آنان فرمان دادند که به کتاب پروردگار و سنت پیامبرشان چنگ زنند. پس از او، یاران باوفایش که سلف صالح این امت هستند، برخاستند و توصیه رهبرشان را عملی کردند و سرزمین‌ها را فتح نمودند و این دین را به شکل کامل در اختیار ما قرار دادند و خداوند پیروزی بزرگی را نصیبشان ساخت.

۲- بر مسلمانان واجب است که در راه سلف صالح (پیامبر ج و یارانش) حرکت کنند تا خداوند آنان را یاری دهد. هر گروه و جماعتی که مردم را به پیروی از کتاب خدا و سنت قولی و عملی پیامبر ج دعوت کند، شایستگی کمک و نصرت خداوند را پیدا خواهد کرد و تنها آن جماعت، اهل سنت و جماعت، فرقة «ناجیه» [نجات‌یافته]، طایفه «منصوره» [نصرت‌شده] و جماعت سلفی است.

۳- جماعت سلفی،یکی از نزدیک‌ترین جماعت‌ها به قرآن و سنت است و بر عقیده‌ی توحیدی اهتمام می‌ورزند؛ امری که قرآن کریم بر آن تکیه و تأکید نموده و به ما دستور داده است تا با عبارت:

﴿إِيَّاكَ نَعۡبُدُ وَإِيَّاكَ نَسۡتَعِينُ ٥ [الفاتحة: ۵].

«تنها تو را عبادت می‌کنیم و فقط از تو کمک می‌جوییم.»

آن را در تمام رکعت‌های نماز تکرار کنیم.

۴- سلفی‌ها پایبند سنت پیامبرند و میان احادیث صحیح و ضعیف و جعلی فرق قایل‌اند و پیروی از احادث صحیح و کنار گذاشتن احادیث ضعیف و جعلی را به مردم گوشزد می‌کنند و بر اساس این فرموده پیامبر ج عمل می‌نمایند:

«من قال عليّ مالم أقل فلیتبوّأ مقعده من النار» «حسن رواه احمد»

«هر کس سخنی را به من نسبت دهد که آن را نگفته‌ام باید جایگاهش را در آتش معین کند.»

سلفی‌ها به سلف صالح؛ یعنی، پیامبر ج و اصحابش منسوب هستند و به هیچ کس دیگری انتساب ندارند. مهم‌ترین اصول عقیدتی‌شان عبارت است از:

(الف) فهم قرآن و سنت بر اساس فهم سلف صالح (پیامبر ج، اصحاب و تابعین).

(ب) اگر روایتی صحیح باشد، عقل به درستی آن گواهی می‌دهد؛ اما عکس آن درست نیست.

(ج) ما گوش به فرمان و مطیع خدا و رسولش هستیم. در گفتار، محبت خویش را به پیامبر ج اعلام می‌داریم و در عمل از او تبعیت می‌نماییم.

(د) دین ما، دین پیروی کردن و اطاعت است نه بدعت‌گذاری.

) در مسایل عقیده و عبادت، اصل بر تسلیم بدون چون و چراست؛ مگر این که دلیلی، آن را نقض کند؛ اما در معاملات و خوردنی‌ها، اصل بر مباح بودن است، مگر این که حکم تحریم چیزی آمده باشد.

۵- هر کس که در راه قرآن و سنت و اصحاب گام بردارد، سلفی است؛ و منسوب به سلف صالح است؛ یعنی، اصحاب رسول خدا ج، تابعین و امامان مجتهدش و از اهل سنت و جماعت به شمار می‌آیند. درباره «فرقة ناجیه» از جناب شیخ عبدالعزیز بن باز سؤال شد، وی در پاسخ گفت: سلفی‌ها و تمام کسانی که بر راه و رسم سلف صالح حرکت می‌کنند ـ از هر گروهی که باشند ـ فرقه ناجیه هستند.

[این سؤال و جواب را در حرم مکی شنیدم]