سفر حج

بعد از آن سفر سرنوشت ساز به بلوچستان، اراده حج در من پیدا شد. اسباب آن فراهم گردید و بالاخره، به حج مشرف شدم.

در مکه انسان‌های خیلی موحدی را ملاقات کردم. در مدینه منوره سخنرانی علمای اهل سنت را وقتی گوش می‌دادم می‌فهمیدم که این‌ها تمام توجه‌شان را به سوی خداوند متعال معطوف می‌دارند، و فقط او را عبادت و بندگی می‌کنند.

وقتی به زیارت رسول الله ص رفتم، اهل تشیعی را دیدم حتی قبر حضرت ابوبکرس و حضرت عمرس را نگاه نمی‌کردند، در ضمن در سفر حج نسبت به حضرت عایشه صدیقه توسط یکی از علمای صاحب‌نام عربستان که سخنرانی ایراد فرمودند شناخت کلی پیدا کردم. از جمله دشمنیهایی که منافقین بر اسلام و اهل اسلام روا داشتند تهمت‌هایی است که به شخصیت حضرت عایشه صدیقه وارد کرده و واقعه افک می‌باشد و به گمان خود با این حربه بزرگترین ضربه را به اسلام و مسلمانان وارد ساختند و در واقع اگر یاری و نصرت خداوند متعال و تدبیر و تحمل فوق العاده مسلمانان نبود فاجعه بزرگی و فتنه‌ی فراگیری رخ می‌داد.

مسلمانان در آن شرایط سخت و حساس تاریخی کمال حسن نیت و صبر را در پیش گرفته و چنین موضوعی را کاملا دروغ و بی‌اساس دانسته و آن را توطئه‌ای از جانب منافقان دریافتند.

این اتفاق به خواست پروردگار به نفع مؤمنین تمام شد و حکمت‌های فراوان به همراه داشت که چند مورد از آنها در ذیل آمده است:

۱- مسلمانان در این اتفاق امتحان شدند و از لحاظ اخلاقی پرورش یافته و ترقی کردند که در صورت بروز حادثه مشابه حسن تدبیر را داشته و مخصوصا آبروی مسلمانان را مهم تلقی کنند، چنانچه در این حادثه جز سه نفر از مسلمانان احدی حاضر به لب‌گشایی نبود.

۲- وقوع این اتفاق سبب نزول بسیاری از احکام و قوانین اجتماعی شد که اگر مسلمانان بر این احکام عامل باشند جامعه آنها از منکرات و زشتی‌های اخلاقی و بروز هرگونه اختلاف و فتنه‌ای محفوظ می‌ماند.

۳- مسلمین مطمئن شدند که پیامبر ص علم غیب ندارد و اگر غیب می‌دانست براءت و پاکدامنی همسرش را اعلام می‌کرد.

۴- و اینکه پیامبر ص هرچه می‌گوید از جانب الله است پس وقتی که پیامبر که أفضل البشر است و حتی از علی و اهل بیت بالاتر و کامل‌تر می‌باشد غیب نمی‌داند چطور آنها غیب می‌دانند؟

۵- فضیلت همسر رسول الله ص و خانواده‌اش بالا رفته و در مورد ایشان آیاتی از قرآن کریم نازل شد که تا قیامت براءت و طهارت ایشان تلاوت و تکرار می‌شود لذا بر امت اسلام به عنوان یکی از شعائر اسلامی تکریم و بزرگداشت خانواده نبی اکرم ص از جمله همسران ایشان واجب می‌باشد.

۶- یکی از موارد فوق‌العاده و نادر در تمام تاریخ اسلام واکنش زیبای تمام مسلمانان آن زمان صحابه پیامبر ص می‌باشد و مطابقت رأی آنها آیات، نازل شده که در حقیقت صدق عملی و گفتاری آنها را در بر داشته است.