صفحه نخست حدیث و سنت فیض الباری شرح مختصر صحیح البخاری- جلد ششم ٧- باب: الدُّعَاءِ إِذَا انْتَبَهَ مِنَ للَّيْلِ

٧- باب: الدُّعَاءِ إِذَا انْتَبَهَ مِنَ للَّيْلِ
باب [٧]: دعای بیدار شدن در شب

۲٠٧۵- عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ ب، قَالَ: بِتُّ عِنْدَ مَيْمُونَةَ، وَذَكَرَ الحَجيث وَقَدْ تَقَدَّم، قالَ: وَكانَ مِن دُعاءِ النَّبِيُّ ج «اللَّهُمَّ اجْعَلْ فِي قَلْبِي نُورًا، وَفِي بَصَرِي نُورًا، وَفِي سَمْعِي نُورًا، وَعَنْ يَمِينِي نُورًا، وَعَنْ يَسَارِي نُورًا، وَفَوْقِي نُورًا، وَتَحْتِي نُورًا، وَأَمَامِي نُورًا، وَخَلْفِي نُورًا، وَاجْعَلْ لِي نُورًا» [رواه البخای: ۶۳۱۶].

۲٠٧۵- از ابن عباسب روایت است که گفت: نزد میمونهل خوابیدم [و بقیۀ حدیث را طوری که قبلا به شمارۀ (٩٧) گذشت ذکر نمود و گفت]: و از دعای پیامبر خدا ج این بود که:

«اللَّهُمَّ اجْعَلْ فِي قَلْبِي نُورًا، وَفِي بَصَرِي نُورًا، وَفِي سَمْعِي نُورًا، وَعَنْ يَمِينِي نُورًا، وَعَنْ يَسَارِي نُورًا، وَفَوْقِي نُورًا، وَتَحْتِي نُورًا، وَأَمَامِي نُورًا، وَخَلْفِي نُورًا، وَاجْعَلْ لِي نُورًا» [۲۲۲].

[۲۲۲] یعنی: خدایا! در قلبم نوری بیافرین، و در جشمم نوری بیافرین، و در شنوائیم نوری بیافرین، و از طرف راستم نوری بیافرین، و از طرف چپم نوری بیافرین، و بر بالاسرم نوری بیافرین، و در زیر پایم نوری بیافرین، و در پیش رویم نوری بیافرین، و در پشت سرم نوری بیافرین، و برای خودم نوری بیافرین. و شکی نیست که نور الهی برای پیامبر خدا ج به صورت کامل حاصل و موجود بود، و این طلب نور جهت تعلیم امت و استمراریت نور است، مانند این قول خداوند متعال که می‌فرماید: ﴿ٱهۡدِنَا ٱلصِّرَٰطَ ٱلۡمُسۡتَقِيمَ، که مطلوب از آن، طلب استمرار بر صراط مستقیم است، نه حصول آن در آینده.