صفحه نخست حدیث و سنت فیض الباری شرح مختصر صحیح البخاری- جلد سوم ٧۱- باب: رَمْيِ الجَمَارِ بِسَبْعِ حَصَیَاتٍ
...

٧۱- باب: رَمْيِ الجَمَارِ بِسَبْعِ حَصَیَاتٍ
باب [٧۱]: جمره زدن با هفت ریگ

۸۵۶- وَعَنْهُ ب، أَنَّهُ انْتَهَى إِلَى الجَمْرَةِ الكُبْرَى فَجَعَلَ البَيْتَ عَنْ يَسَارِهِ وَمِنًى عَنْ يَمِينِهِ، وَرَمَى بِسَبْعٍ وَقَالَ: «هَكَذَا رَمَى الَّذِي أُنْزِلَتْ عَلَيْهِ سُورَةُ البَقَرَةِ ج» [رواه البخاری: ۱٧۴۸].

۸۵۶- و از بن معسودس روایت است که وی به جمرۀ عقبه رسید، کعبه را به طرف چپ، و منَی را به طرف راست خود قرار داد، و با هفت سنگریزه جمره زد و گفت: کسی که بر وی سوره بقره نازل گردیده است، همین گونه جمره زد ج [۱٩٧].

[۱٩٧] از حکام و مسائل متعلق به این حدیث آنکه: ۱) جمره باید هفت ریگ (سنگریزه) زده شود. ۲) اگر کسی که هفت ریگ را در یک بار زد، یک ریگ حساب می‌شود. ۳) با زدن حد اقل چهار ریگ، رمی اداء می‌گردد، و از هر ریگی که کمتر زده است، باید نیم صاع صدقه بدهد، و اگر از چهار ریگ کمتر زد، بر وی (دم) لازم می‌گردد. ۴) بهتر است که رمی جمرات با ریگ باشد، و زدن آن با هر چیز دیگری که از جنس زمین باشد، مانند: سنگ، کلوخ، پارچه خشت، و غیره نیز جواز دارد، ولی باید حجمش از حجم ریگ (سنگریزه) که به اندازۀ حدود یک باقلا است کلانتر نباشد، ولی با چیزی که از جنس زمین نیست، مانند: طلا، آهن، نقره، مروارید، و یا کفش و امثال این‌ها جواز ندارد.