صفحه نخست تاریخ اسلام دو یار غار نجاح: اگر ابوبکر هم در غار بود خداوند باید می‌فرمو...

نجاح: اگر ابوبکر هم در غار بود خداوند باید می‌فرمود: ثالث ثلاثه

نجاح می‌نویسد: «قرآن مى‌فرماید: ﴿ثَانِيَ ٱثۡنَيۡنِ إِذۡ هُمَا فِي ٱلۡغَارِ یعنى درباره پیامبر و راهنماى او سخن گفته و اگر ابوبکر نفر سوّمى بود خداوند تعالى چنین مى‌فرمود: ثالِثُ ثَلاثَه یعنى او یکى از سه نفر بود... بنابراین ابوبکر کجاى این ماجرا قرار داشت؟»

جواب: برای ما واضح است که خود «نجاح» هم می‌داند این ایراد او! بی‌نهایت سست است چرا که:

۱- چنانکه گفته شد تئوری «تحریف نام» نه تنها کذب محض بلکه جهالت و سبک مغزی محض بود؛ با اشراف بر این موضوع، تمام کتاب «نجاح» از جمله شبهۀ فوق چون باغ پنبه‌ای که با یک کبریت آتش می‌گیرد، نابود و کان لم یکن می‌شود.

۲- در روایات وارده در کتب فریقین، چنین ثبت است که: «چون سه روز از پناه بردن نبی و صدیق به غار گذشت، طبق قرار قبلی، آن راهنما به سمت غار آمد و به اتفاق نبی و صدیق و... به سوی مقصد حرکت کردند.»

به عنوان نمونه چند نقل قول از مصادر شیعه را مکتوب میدارم تا باز هم برچسبی باشد بر دهان مکتشف عصر!

الف: دکتر عقیقی: «على به دستور پیامبر ج با سه شتر [٧۵] و همراه راهنماى امینى به نام «اریقط» در شب چهارم به طرف غار فرستاد. نعرهء شتر به گوش پیامبر اسلام رسید و با همسفر خود از غار پائین آمده....» [٧۶].

ب: آیت الله سید حسن ابطحی: «نیمۀ شب سوّم «عبدالله بن اریقط» دو شتر به در غار آورد و «عامر بن فهیره» هم طبق قرار قبلی در آنجا حاضر شد. «پیغمبر اکرم»ج و «ابوبکر» بر یک شتر ردیف یکدیگر سوار شدند و «عبدالله» و «عامر» بر شتر دیگر و از راه سواحل بسوی مدینه حرکت کردند» [٧٧].

پ: دکتر آیتی: «در شب چهارم ربیع «عبد اللّه بن أرقط دیلى» که مردى مشرک بود و رسول خدا او را براى راهنمائى اجیر کرده بود، دو شتر را که قبلا به او سپرده بودند بر در غار آورد و سوار شدند و ابوبکر، عامر بن فهیره را نیز به دنبال خویش سوار کرد..» [٧۸]

ت: لسان الملک سپهر: «و دلیلى از قبیله بنى دیل که او را عبد اللّه بن اریقط دیلى نام بود، به اجرت گرفتند و امان دادند و شتران را بدو سپردند و فرمودند: بعد از سه شبانه روز به در غار حاضر کند» [٧٩].

و باز می‌نویسد: «چون سه شب آن حضرت در غار ثور بسر برد، سحرگاه شب سیوم، عبد اللّه بن اریقط دیلى بر حسب فرموده، شتران را بر در غار آورد و عامر بن فهیره نیز حاضر شد.» [۸۰]

ج: مرجع تقلید شیعه، آیة الله جعفر سبحانی: «گروهى از قریش که سه شبانه روز شهر مکه و اطراف آن را براى پیدا کردن پیامبر زیرپاى گذاشته بودند، خسته و کوفته به خانه‏هاى خود بازگشتند... در این موقع صداى آرام راهنمایى که سه شتر و مقدارى غذا همراه داشت، در غار به گوش رسول اکرم و هم سفر وى رسید. او آرام آرام مى‏گفت: باید از تاریکى شب استفاده کرد و هرچه زودتر از قلمرو مکیان خارج شد و راهى را انتخاب کرد که رفت و آمد از آن راه کمتر باشد.» [۸۱]

[٧۵] صحیح ۲ شتر است و صحیح شرکت ندشتن حضرت علی است. [٧۶] چهارده نور پاک (فارسی) دکتر عقیقى بخشایشی ج۱ ص ٩۶- انتشارات نوید إسلام. [٧٧] رسول اکرم ص٧۰_آیت الله سید حسن ابطحی خراسانی _ قم. [٧۸] تاریخ پیامبر اسلام‏ ص ۲۱۸ دکتر محمد ابراهیم آیتى ‏_تهران. [٧٩] ناسخ التواریخ زندگانى پیامبر، ج‏۲ص۶۱۱ _ محمد تقى لسان الملک سپهر _ تهران. [۸۰] ناسخ التواریخ زندگانى پیامبر،ج‏۲ ص:۶۱۵. [۸۱] فروغ ابدیت تجزیه و تحلیل کاملى از زندگى پیامبر اکرم (ص)، جعفر سبحانی ص۴۲۲ _ قم.