صفحه نخست آداب و رسوم اسلامی خطبه های جمعه فضیلت و فوائد روزۀ روز عاشورا:

فضیلت و فوائد روزۀ روز عاشورا:

در صحیح مسلم آمده است که پیامبر ج روزۀ ماه محرم را بعد از روزۀ ماه رمضان بهترین روزه قرار داده فرمودند: «أَفْضَلُ الصِّيَامِ، بَعْدَ رَمَضَانَ، شَهْرُ اللهِ الْمُحَرَّمُ...» [۱۲۲]. «بهترین روزه بعد از رمضان روزۀ ماه محرم است».

و در مورد فضیلت روزۀ روز عاشورا فرمودند: «...يُكَفِّرُ السَّنَةَ الْمَاضِيَةَ...» [۱۲۳]. «گناهان سال گذشته را محو و نابود می‌سازد».

پس هر مسلمان را می باید تا سه روز ماه محرم را که همانا روز‌های نهم، دهم، یازدهم محرم الحرام می‌باشد، روزه گرفته فوائد و فضایل ذیل را نصیب گردد.

۱- ثواب روزۀ یک ماه کامل را نصیب می‌گردد.

با توجه به اینکه ثواب هر حسنه و نیکی را ده برابر داده می‌شود، لذا شخصی‌که سه روز ماه محرم را روزه بگیرد، ثواب روزۀ یک ماه را نصیب می‌گردد. و به همین اساس پیامبر ج از هر ماه سه روز آن را روزه گرفته، و مردم را نیز به آن امر می‌فرمودند.

۲- بعد از روزۀ ماه رمضان بهترین روزه، روزۀ ماه محرم است.

طوری‌که قبلا تذکر گردید پیامبر ج فرمودند: بهترین روزه بعد از رمضان، روزۀ ماه محرم است.

۳- مخالفت با یهود:

با گرفتن روزۀ روز نهم و یازدهم میتوان با یهود مخالفت ورزید، و مخالفت با یهود و یا عدم مشابهت با ایشان یکی از شاخصه‌های بارز دین مقدس اسلام است.

۴- متابعت و پیروی پیامبر ج:

در روایات آمده است که پیامبر ج این سه روز را روزه گرفتند و مردم را به آن امر نمودند، پس در روزه گرفتن این روزها متابعت و پیروی پیامبر ج حاصل می‌گردد.

۵- گناهان یک سال قبل را کفاره و جبر آن می‌کند.

در روایات آمده است که روزۀ این سه روز گناهان صغایر یک سال گذشته را محو و نابود می‌سازد.

[۱۲۲] صحیح مسلم ( ص: ۸۲۱ برقم: ۱۱۶۳). [۱۲۳] صحیح مسلم (ص: ۸۱۹ برقم: ۱۱۶۲).