صفحه نخست آداب و رسوم اسلامی خطبه های جمعه برخی اعمال مسنون و یا مستحب در روز‌های عید سعید فط...

برخی اعمال مسنون و یا مستحب در روز‌های عید سعید فطر و اضحی:

در روز عید سعید فطر اعمال ذیل مسنون می‌باشد:

۱- توجه به آراستن و زیبایی خود.

۲- غسل‌کردن بعد از ادای نماز فجر.

۳- مسواک‌کردن دندان‌ها.

۴- پوشیدن بهترین و پاک‌ترین لباس موجود، خواه نو باشد و یا مستعمل، زیرا در صحیح ابن خزیمه از جابر س روایت شده است که می‌گوید: «كانت للنبي ج جبة يلبسها في العيدين و يوم الجمعة» [۱۱۴]. «پیامبر ج چپن مخصوصی داشت که در روز‌های عید و جمعه آن را می‌پوشید».

و بیهقی از ابن عمر روایت نموده که می‌گوید: «كان يلبس في العيدين أحسن ثيابه» [۱۱۵]. «پیامبر ج در روزهای عید بهترین و زیبا‌ترین کالای خود را می‌پوشید».

۵- استعمال خوشبویی و عطر.

۶- رفتن به یک راه و برگشت به راه دیگر.

۷- در حین راه رفتن گفتن و تکرار نمودن تکبیر (الله أکبر، الله أکبر لا إله إلا الله، الله أکبر ولله الحمد). البته مرد‌ها تکبیر را با صدای بلند و زن‌ها با صدای آهسته بگویند.

۸- خوردن چیز شیرین و یا افطار نمودن قبل از رفتن به عیدگاه.

۹- ادا نمودن نماز عید در عیدگاه، زیرا رفتن به عیدگاه جهت ادای نماز عید سنت مؤکد بوده باید اهتمام و توجه کامل بدان صورت گیرد، بخاطر اینکه پیامبر ج نماز عید را همیشه در عیدگاه ادا می‌نمود، با آنکه ادای نماز در مسجد نبوی دارای فضیلت زیاد می‌باشد.

۱۰- سنت است که امام در رکعت اول نماز عید، سورۀ ﴿سَبِّحِ ٱسۡمَ رَبِّكَ ٱلۡأَعۡلَى و در رکعت دوم سورۀ ﴿هَلۡ أَتَىٰكَ حَدِيثُ ٱلۡغَٰشِيَةِ را بخواند.

۱۱- در روز‌های عید تفریح‌های سالم مثل نشان‌زدن، اسپ‌دوانی و امثال آن مشروع است.

۱۲- مسلمانان می‌توانند در هنگام ملاقات، دید وادید‌ها جملۀ دعائیۀ (تقبل الله منا ومنکم صالح الأعمال) را - یعنی خداوند طاعات و عبادات ما و شما را قبول نماید طوری‌که اصحاب کرام به یکدیگر می‌گفتند، زمزمه نمایند.

***[۱۱۴] صحیح ابن خزیمه - (ج ۳ / ص ۱۳۲). [۱۱۵] سنن بیهقی - (ج ۳ / ص ۲۸۱).