د- جایگاه نماز در دین:

نماز در اسلام از جایگاه بسیار والایی برخوردار است، و دلایل آن عبارتند از:

۱- نماز، ستون دین است. باید دانست که دین بدون این ستون، برپا نمی‌شود.

۲- اولین عملی‌که بنده بخاطر آن محاسبه می‌شود، نماز است، و خوبی و بدی اعمال انسان، به نمازش، بستگی دارد.

۳- نماز، آخرین وصیتی‌که نبی اکرم ج امتش را به آن، توصیه کرد.

۴- بزرگ‌ترین رکن و اساس اسلام بعد از شهادتین، نماز است.

۵- یکی از اموریکه بر عظمت نماز دلالت می‌کند، اینست که خداوند آن را بواسطۀ جبریل و در زمین، فرض نگردانیده بلکه بدون واسطه در شب معراج و بالای هفت آسمان، نماز را فرض نمود.

۶- از آنجا که نماز از اهمیت بسیار والایی برخوردار است، الله متعال در سورۀ مؤمنون اعمال رستگاران را با نماز آغاز نموده و با نماز پایان داده است.

۷- خداوند، در قرآنکریم، نماز را ایمان نامیده است: ﴿وَمَا كَانَ ٱللَّهُ لِيُضِيعَ إِيمَٰنَكُمۡۚ إِنَّ ٱللَّهَ بِٱلنَّاسِ لَرَءُوفٞ رَّحِيمٞ [البقرة: ۱۴۳]. «خداوند، ایمان- یعنی نماز شما را بسوی بیت المقدس خواندید- ضایع نمی‌کند، همانا خداوند شفقت کننده و مهربان است».

۸- با اینکه خداوند به پیامبرش دستور داده است که در سایر عبادات، ثابت‌قدم باشد و در مورد نماز تأکید ویژه نموده فرموده است: ﴿وَأۡمُرۡ أَهۡلَكَ بِٱلصَّلَوٰةِ وَٱصۡطَبِرۡ عَلَيۡهَا لَا نَسۡ‍َٔلُكَ رِزۡقٗا [طه: ۱۳۲]. «خانواده‌ات را به نماز، امر کن و خود نیز بر خواندن آن، ثابت قدم باش. ما از تو روزی نمی‌خواهیم بلکه ما به تو روزی می‌دهیم».

خداوند در تمام حالت، نماز را واجب قرار داده است و در این باره، حتی مریض، مسافر و کسی را که در حالت ترس و وحشت بسر می‌برد، معذور ندانسته است.

آری، گاهی تعداد رکعات آن را کمتر نموده، و در شرایط خاص، روش نماز خواندن را تغییر داده است، ولی تا زمانیکه انسان از عقل برخوردار است، نماز از وی ساقط نمی‌شود.