۵- اطاعت از پیامبر ج سبب هدایت و راهیابی و نزول رحمت الهی می‌گردد:

چنانچه الله تعالی در این مورد فرموده است: ﴿قُلۡ أَطِيعُواْ ٱللَّهَ وَأَطِيعُواْ ٱلرَّسُولَۖ فَإِن تَوَلَّوۡاْ فَإِنَّمَا عَلَيۡهِ مَا حُمِّلَ وَعَلَيۡكُم مَّا حُمِّلۡتُمۡۖ و آن تُطِيعُوهُ تَهۡتَدُواْۚ وَمَا عَلَى ٱلرَّسُولِ إِلَّا ٱلۡبَلَٰغُ ٱلۡمُبِينُ٥٤ [النور: ۵۴].. «بگو خدا و پیامبر را اطاعت کنید پس اگر پشت نمودید [بدانید که] بر عهده اوست آنچه تکلیف شده و بر‌عهده شماست آنچه موظف هستید و اگر اطاعتش کنید راه خواهید یافت و بر فرستاده [خدا] جز ابلاغ آشکار [ماموریتى] نیست».

و دلیل اینکه اطاعت از پیامبر ج سبب نزول رحمت الهی می‌گردد این آیۀ کریمه است که خداوند متعال فرموده است: ﴿وَأَطِيعُواْ ٱلرَّسُولَ لَعَلَّكُمۡ تُرۡحَمُونَ.

«و پیامبر [خدا] را فرمان برید تا مورد رحمت قرار گیرید».

۶– عدم اطاعت از پیامبر جسبب اطاعت از هوی و هوس می‌گردد:

طوری‌که اطاعت و پیروی از پیامبر ج سبب هدایت و نزول رحمت الهی می‌گردد، همچنان بر اساس برخی آیات دیگر شخصیکه از پیامبر ج اطاعت و پیروی نکند حتما از هوی و هوس خود پیروی خواهد کرد که نتیجۀ حتمی آن جز گمراهی در دنیا و هلاکت در آخرت، چیز دیگری نخواهد بود. چنانچه خداوند متعال در این مورد فرموده است: ﴿فَإِن لَّمۡ يَسۡتَجِيبُواْ لَكَ فَٱعۡلَمۡ أَنَّمَا يَتَّبِعُونَ أَهۡوَآءَهُمۡۚ وَمَنۡ أَضَلُّ مِمَّنِ ٱتَّبَعَ هَوَىٰهُ بِغَيۡرِ هُدٗى مِّنَ ٱللَّهِۚ إِنَّ ٱللَّهَ لَا يَهۡدِي ٱلۡقَوۡمَ ٱلظَّٰلِمِينَ٥٠ [القصص: ۵۰] .

«پس اگر تو را اجابت نکردند بدان که فقط هوس‌هاى خود را پیروى مى‏کنند و کیست گمراه‌‏تر از آنکه بى‏راهنمایى خدا از هوسش پیروى کند بى‏تردید خدا مردم ستمگر را راهنمایى نمى‏کند».