صفحه نخست عقاید (کلام) توحید، نبوت، معاد فصل چهارم:
حکمت تعدد زوجات پیامبر

فصل چهارم:
حکمت تعدد زوجات پیامبرج

خداوند در قرآن بر اساس چند حکمت خویشان رسول الله ج را به جز زنانش کاملاً نادیده گرفته است. قرآن معرفی نکرده که محمد ج پسر چه کسی است، از چه طایفه‌ای است، از چه قبیله‌ای است؟ لفظ محمد ج چهار بار در قرآن آمده:

۱- ﴿مُّحَمَّدٞ رَّسُولُ ٱللَّهِۚ وَٱلَّذِينَ مَعَهُۥٓ أَشِدَّآءُ عَلَى ٱلۡكُفَّارِ [الفتح: ۲۹].

۲- ﴿وَمَا مُحَمَّدٌ إِلَّا رَسُولٞ قَدۡ خَلَتۡ مِن قَبۡلِهِ ٱلرُّسُلُ [آل‌عمران: ۱۴۴].

۳- ﴿وَٱلَّذِينَ ءَامَنُواْ وَعَمِلُواْ ٱلصَّٰلِحَٰتِ وَءَامَنُواْ بِمَا نُزِّلَ عَلَىٰ مُحَمَّدٖ [محمد: ۲].

۴- ﴿مَّا كَانَ مُحَمَّدٌ أَبَآ أَحَدٖ مِّن رِّجَالِكُمۡ [الأحزاب: ۴۰]

لفظ محمد ج آمده، اما اینکه پسر چه کسی است، مادرش کیست، از چه طایفه‌ای و چه قبیله‌ای است، در قرآن مسکوت مانده است. و در مورد آل رسول الله ج فقط لفظ «بناتک» آمده است:

﴿يَٰٓأَيُّهَا ٱلنَّبِيُّ قُل لِّأَزۡوَٰجِكَ وَبَنَاتِكَ (دخترانت) وجز این چیزی نیامده. فقط لفظ اهل‌البیت آمده که از نظر لفظ عربی شامل فرزندان هم می‌شود. اهل بیت انسان زنان، فرزندان و مجموع خویشان نزدیک او هستند. اما به دلایل اخلاقی، اجتماعی و عقیدتی، قرآن به طور مفصل در خصوص زنان پیامبر صحبت کرده که بدان پرداخته شد. معمولاً هر کس کتابی تألیف کند، ابا دارد، که در باره زنانش، گفتگو و کارهای خودش، روابط اجتماعی و اخلاقی اش با زنان حرف بزند، درباره اختلافاتی که با زنش دارد حرف بزند.

به این دلیل ببینید در جامعه امروز ما حتی هیچ روزنامه‌ای درباره اختلاف رئیس جمهور با خانمش مطلبی نمی‌نویسد. اگر رئیس جمهور با خانمش در خانه مشاجره‌ای داشته باشد رادیو چیزی نمی‌گوید و هیچ اشکالی هم ندارد؛ بنابراین معلوم است که قرآن سخن بشر نیست. اگر قرآن نوشته‌ی رسول الله ج بود قطعاً اسمی از اختلافات خانوادگی نمی‌برد و در مورد چگونگی رفتار با زنان حرف نمی‌زد؛ پس رسول الله ج در تنظیم قرآن هیچ دخالتی نداشته است. قرآن سخن خداست و خداوند اراده کرده امتش بدانند زنان پیامبر چگونه زیسته‌اند؛ چه رسول الله صلاح بداند یا نداند مسأله‌ای نیست. آنچه خدا خواسته مهم است.

باید دانست که دشمنان اسلام تیرهای متعددی به سوی پیکر امت اسلامی نشانه گیری می‌کنند. مهمترین تیری که یهود به پیکر امت اسلام پرتاب کرد، تیری بود که به زنان پیامبر انداخته و اگر قرآن مجید از ناموس پیامبر ج از شرف پیامبر، از زنان پیامبر، دفاع نمی‌کرد خیلی کار مشکل می‌شد. قرآن مجید زندگی زناشویی رسول الله ج را به طور مفصل در دو سه سوره بیان کرده تا هیچ کس نتواند به پیامبر تهمت بزند؛ چون قرآن به طور مفصل بیان نموده و آن را مشخص کرده است. و خود تاریخ هم نشان می‌دهد که ازدواج‌های پیامبر کاملاً حساب شده بوده و براساس مصلحت اسلام و مسلمین صورت گرفته است.