۳- جدل

از دیگر تأثیرات بد بدعت‌ها، مجادله کردن بدون دلیل و به ناحق، و خصومت در دین می‌باشد، در حالی که خداوند مسلمانان را از این حالت ترسانده و می‌فرماید:

﴿وَلَا تَكُونُواْ كَٱلَّذِينَ تَفَرَّقُواْ وَٱخۡتَلَفُواْ مِنۢ بَعۡدِ مَا جَآءَهُمُ ٱلۡبَيِّنَٰتُ [آل عمران: ۱۰۵].

«و مانند کسانی نشوید که پراکنده شدند و اختلاف ورزیدند پس از آنکه نشانه‌های روشن به آن‌ها ‌رسید».

خداوند از تفرقه و اختلاف نهی فرموده است، آن هم بعد از آمدن دلایل روشن؛ قرآن و سنت، تا مثل امت‌های قبلی نباشیم که آن‌ها ‌به دلیل دنبال رفتن بدعت‌ها و هوا و هوسشان دچار اختلاف و تفرقه شدند. پیامبر ج می‌فرماید: «إن‌الله يرضي لكم ثلاثاً ويكره لكم ثلاثاً، فيرضي لكم أن تعبدوه ولاتشركوا به شيئاً، وأن تعتصموا بحبل‌الله جميعاً ولاتفرقوا، ويكره لكم: قيل وقال وكثرة السؤال، وإضاعة الـمال» [۱۰۴]. «خداوند از انجام دادن سه چیز از شما راضی می‌شود، و از انجام دادن سه چیز ناراحت می‌شود. از شما راضی می‌شود به شرطی که: او را تنها عبادت کنید و هیچ شریکی برای او قرار ندهید، به ریسمان خداوند چنگ زنید و دچار تفرقه نشوید، و از سه چیز هم ناراحت می‌شود: از قیل و قال و سخنان بیهوده، بیش از حد سؤال کردن و ضایع نمودن اموال و دارایی».

و پیامبر ج می‌فرماید: «أَبغضُ الرجالِ إلي الله الألَدّ الخْصم» [۱۰۵]. «متنفرترین مردان نزد خداوند کسی است که بشدت دشمنی ‌می‌ورزد».

الألَدّ الـخْصم یعنی دشمنی شدید، واللدد یعنی خصومت شدید.

[۱۰۴] رواه مالک فی الموطأ، (۲/٩٩۰)، کتاب الکلام، حدیث شماره: (۲۰)، رواه مسلم، (۳/۱۳۴۰)، کتاب أقضیه، حدیث (۱٧۱۵). [۱۰۵] رواه البخاری فی صحیحه مع فتح الباری، (۱۳/۱۸۰)، کتاب احکام، حدیث شماره: (٧۱۸۸) و مسلم با شرح نووی (۴/ ۲۰۵۴) کتاب العلم، حدیث: (۲۶۶۸).