صفحه نخست عقاید (کلام) روش زندگی مسلمان ماده پنجم‏: بحث حد محارب‏:

ماده پنجم‏: بحث حد محارب‏:

۱- تعریف محارب: منظور از محارب، کسانى از مسلمانان هستند که علیه مردم اسلحه مى‏کشند، راه بندانى و گردنه‏گیرى مى‏کنند و اموال مردم را به غارت مى‏برند و آنان را به قتل مى‏رسانند.

۲- حکم محارب:

الف) نخست نصحیت شوند تا توبه کنند، اگر توبه کردند، توبه آنان پذیرفته شود و اگر براى توبه آماده نشدند، کشته شوند، و قتال علیه آنان جهاد فى سبیل اللّه است هرکس از محاربین کشته شود، خونش به هدر رفته و هرکس از مسلمانان در جنگ علیه محاربین کشته شود، شهید است.

خداوند مى‏فرماید: ﴿فَقَٰتِلُواْ ٱلَّتِي تَبۡغِي حَتَّىٰ تَفِيٓءَ إِلَىٰٓ أَمۡرِ ٱللَّهِ [الحجرات: ٩]. «با او که بغاوت‏ مى‏کند، قتال کنید تا از بغاوت منصرف شده تسلیم حکم خدا گردد».

ب) هر باغى و محارب که پیش از توبه دستگیر شود، حد شرعى در قالب، قتل، دار کشیدن، بریدن یک دست و پا و تبعید، در حق او باید اجراء گردد. خداوند مى‏فرماید: ﴿إِنَّمَا جَزَٰٓؤُاْ ٱلَّذِينَ يُحَارِبُونَ ٱللَّهَ وَرَسُولَهُۥ وَيَسۡعَوۡنَ فِي ٱلۡأَرۡضِ فَسَادًا أَن يُقَتَّلُوٓاْ أَوۡ يُصَلَّبُوٓاْ أَوۡ تُقَطَّعَ أَيۡدِيهِمۡ وَأَرۡجُلُهُم مِّنۡ خِلَٰفٍ أَوۡ يُنفَوۡاْ مِنَ ٱلۡأَرۡضِ [المائدة: ۳۳]. «مجازات کسانى که با خدا و رسول او محاربه مى‏کنند و مى‏جنگند و بر روى زمین فساد بر پا مى‏کنند، این است که کشته شوند، یا به دار آویخته شوند، یا دست و پاهاى آنان قطع گردد، (دست راست و پاى چپ یا بر عکس) یا از موطن خود تبعید شوند».

حاکم و قاضى در اجراء این مجازات اختیار دارد، هرکدام را که صلاح بداند به اجراء در آورد، بعضى از علماء بر این باورند که باغیان و محاربین، اگر قتل مى‏کنند، کشته شوند، و اگر اموال مردم را مى‏چاپند، دست و پاى آنان قطع شود، و اگر قتل نمى‏کنند و اموال مردم را نمى‏برند، فقط اذیت و آزار مى‏رسانند، تبعید و زندانى شوند.

ج) اگر پیش از دستگیرى توبه کرده، با رضا و رغبت دست از جنگ کشیده و خود را تسلیم حکام نمودند، حق خدا از آنان ساقط مى‏شود، و حق بندگان باقى است. بنابر این درباره اموال و خون‌هاى ریخته شده محاکمه و قصاص خواهند شد، مگر اینکه وارثان مقتول براى گرفتن دیه راضى باشند، غرامت اموال نیز از آنان گرفته مى‏شود، مگر صاحبان حق معاف کنند، اینکه خداوند مى‏فرماید: ﴿إِلَّا ٱلَّذِينَ تَابُواْ مِن قَبۡلِ أَن تَقۡدِرُواْ عَلَيۡهِمۡۖ فَٱعۡلَمُوٓاْ أَنَّ ٱللَّهَ غَفُورٞ رَّحِيمٞ ٣٤ [المائدة: ۳۴]. «مگر آنانى که پیش از دستگیر شدن توبه کنند، پس بدانید که خداوند بخشنده و مهربان است» اگر حکومت دیه بدهد یا غرامت اموال را بپردازد، مانعى ندارد.