صفحه نخست عقاید (کلام) روش زندگی مسلمان ماده دوم‏: بحث حد قذف‏:

ماده دوم‏: بحث حد قذف‏:

۱- تعریف حد قذف: قذف بمعنى متهم کردن به زنا و فحشا است. مانند اینکه یک شخص به شخص دیگر بگوید: اى زانى، یا من تو را در حال زنا دیدم، یا اینکه تو عمل زنا و لواطت را انجام مى‏دهى...

۲- حکم قذف: قذف از جمله گناهان کبیره است. خداوند چنین کسى را فاسق گفته و او را از دایره عدالت بیرون کرده و براى او مجازات تعیین کرده است، مى‏فرماید: ﴿وَٱلَّذِينَ يَرۡمُونَ ٱلۡمُحۡصَنَٰتِ ثُمَّ لَمۡ يَأۡتُواْ بِأَرۡبَعَةِ شُهَدَآءَ فَٱجۡلِدُوهُمۡ ثَمَٰنِينَ جَلۡدَةٗ وَلَا تَقۡبَلُواْ لَهُمۡ شَهَٰدَةً أَبَدٗاۚ وَأُوْلَٰٓئِكَ هُمُ ٱلۡفَٰسِقُونَ ٤ إِلَّا ٱلَّذِينَ تَابُواْ مِنۢ بَعۡدِ ذَٰلِكَ وَأَصۡلَحُواْ فَإِنَّ ٱللَّهَ غَفُورٞ رَّحِيمٞ ٥ [النور: ۴-۵]. «کسانى که زنان عفیفه را متهم به فحشاء مى‏کنند و بعد نمى‏توانند (بر ادعاى خود) چهارگواه ارائه دهند، به هر کدام، هشتاد ضربه شلاق بزنید و براى همیشه شهادت و گواهى آنان را مردود تلقى کنید و آنان فاسق هستند، مگر کسانى که توبه کنند و اصلاح شوند، همانا خداوند بخشنده و مهربان است».

۳- حدّ قذف: حد قذف هشتاد ضربه است. خداوند مى‏فرماید: ﴿فَٱجۡلِدُوهُمۡ ثَمَٰنِينَ جَلۡدَةٗ و رسول اکرمص اهل افک را که به حضرت عایشهل تهمت زده بودند، به هرکدام هشتاد ضربه شلاق زد.

۴- فلسفه حد قذف: حفاظت عزت و آبروى مسلمان و پاسدارى از کرامت انسانى و اسلامى او است و در نتیجه پاک نگاه داشتن مجتمع اسلامى از اشاعه فحشاء و انتشار حرکت‏هاى پست و ناهنجار درمیان مسلمانانى که در واقع عادل و پاکدامن هستند.

۵- شرایط اقامه حد قذف:

۱- قاذف، (تهمت زننده) باید مسلمان، عاقل و بالغ باشد.

۲- متهم خواستار اقامه حد بر تهمت زننده باشد زیرا حد قذف، حق متهم است. او اختیار دارد که این حد را اجرا کند یا ساقط نماید.

۳- متهم عفیف و پاکدامن باشد، میان مردم معروف به فحشاء نباشد.

۴- متهم کننده، نتواند بر اتهام خود چهار گواه بیاورد که صحت دعوى او را تصدیق کنند، اگر یک شرط از این شرایط مفقود باشد، حد باجراء در نمى‏آید.