صفحه نخست عقاید (کلام) روش زندگی مسلمان ماده اول‏: بحث حد شراب:‏

ماده اول‏: بحث حد شراب:‏

۱- تعریف حد خمر: حد بمعنى منع کردن بوسیله زدن یا کشتن از انجام عملى که خداوند آن را حرام کرده است، و حدود خداوند، همان اعمال، رفتار و گفتار حرام و نامشروعى هستند که خداوند به دورى و اجتناب از آنان امر کرده است و خمر (شراب) هر شراب و نوشیدنى که مسکر باشد، از هر ماده‏اى که باشد، شراب گفته مى‏شود، رسول اکرمص مى‏فرماید: «كُلُّ مُسْكِرٍ خَمْرٌ وَكُلُّ خَمْرٍ حَرامٌ» (مسلم). «هر مسکر خمر است و هر خمر حرام است».

۲- حکم نوشیدن خمر: نوشیدن شراب چه زیاد چه کم بنابر دستور قرآن و حدیث حرام است. خداوند درباره نهى از شراب و قمار مى‏فرماید:﴿فَهَلۡ أَنتُم مُّنتَهُونَ [المائدة: ٩۱]. «پس آیا دست بر مى‏دارید» و مى‏فرماید: ﴿فَٱجۡتَنِبُوهُ [المائدة: ٩۰]. «از آن بپرهیزید». و رسول اللّهص مى‏فرماید: «لَعَنَ اللّهُ شَارِبَ الْخَمْرِ وَبَايِعَهَا» (ابوداود و حاکم). «خداوند کسى را که شراب مى‏نوشد یا مى‏فروشد، لعنت کرده است» و رسول اکرمص کسانى را که شراب نوشیده‏اند، در صحن مسجد شلاق زده است.

۳- فلسفه حرمت شراب: فلسفه حرام قرار دادن شراب در واقع براى پاسدارى از مال، جان و دین مسلمان است.

۴- حکم کسى که شراب مى‏نوشد: اگر به اعتراف خود شخص یا بوسیله دو گواه عادل ثابت شود، اگر آزاد است هشتاد ضربه شلاق و اگر غلام است، چهل ضربه شلاق، بر پشت او زده شود، خداوند مى‏فرماید: ﴿فَعَلَيۡهِنَّ نِصۡفُ مَا عَلَى ٱلۡمُحۡصَنَٰتِ مِنَ ٱلۡعَذَابِ [النساء: ۲۵]. در آیه عذاب اماء و کنیز نصف عذاب زنان حره و آزاده بیان گردیده است. غلام نیز در مورد عذاب به اماء و کنیزان قیاس شده است. البته عذابى که در قالب ضربه شلاق است.

۵- شرایط وجوب حد بر کسى که شراب مى‏نوشد: براى اقامه حد بر شرابخوار این است، که عاقل، بالغ، مسلمان و مختار باشد و درباره حرام بودن شراب علم داشته باشد، مریض و بیمار نباشد، البته حد از بیمار ساقط نمى‏شود، بلکه قاضى در انتظار روزهاى صحت حد را به تاخیر مى‏اندازد، هرگاه از بیمارى بهبود یافت، ضربه‏هاى شلاق را باید بخورد.

۶- عدم تکرار حد: اگر مسلمانى چند بار شراب بنوشد و در آخر مجازات شود فقط یک دفعه حد شرب خمر بر وى جارى مى‏شود، هرچند که شرب (نوشیدن) چند بار تکرار شده است، اگر یک دفعه بنوشد و حد زده شود و بعد بنوشد حد دیگرى بر وى جارى مى‏گردد.

٧- نحوه اجراء حد: نحوه اجراى حد بر شراب خور این است که شخص روى زمین نشانده شود و ضربه‏هاى شلاق (نه بسیار سخت و نه بسیار نرم) بر پشت او زده شود. زن مانند مرد است. البته زن با پارچه نازک و باریک که جلو تاثیر ضربه شلاق‌ها را نگیرد، پوشانده شود.

توجه: در اوج سردى یا گرمى هوا حد باجراء در نیاید بلکه در چنین حالتى تا ملائم شدن و معتدل شدن هوا حد به تأخیر انداخته شود، هم چنین در حالت بیمارى یا بیهوشى نیز اقامه حد درست نیست.