صفحه نخست عقاید (کلام) روش زندگی مسلمان ماده ششم‏: لوازمات داخل شدن در معرکه:‏

ماده ششم‏: لوازمات داخل شدن در معرکه:‏

مجاهد به هنگام داخل شدن به معرکه باید شرایط زیر را داشته باشد.

۱- ثبات و استقامت موقع تهاجم دشمن: زیرا خداوند نشان دادن هرگونه ضعف و عقب نشینى را در چنین حالتى حرام قرار داده است. خداوند مى‏فرماید: ﴿يَٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُوٓاْ إِذَا لَقِيتُمُ ٱلَّذِينَ كَفَرُواْ زَحۡفٗا فَلَا تُوَلُّوهُمُ ٱلۡأَدۡبَارَ ١ [الأنفال: ۱۵]. «اى مؤمنان، چون با انبوه کافران رو به رو شوید، به آنان پشت مکنید» این حرمت عقب‏‌نشینى در صورتى است که تعداد کفار بیش از دو برابر، تعداد مسلمانان نباشد، اگر تعداد کفار بیشتر بود، مثلا یک مجاهد مسلمان در برابر سه کافر یا بیش از آن مى‏جنگد، عقب‌نشینى در این شرایط حرام نیست. همانطور که بخاطر فریب دادن دشمن، اگر عقب‌نشینى شود، مانعى ندارد و آنان که باین منظور عقب نشینى مى‏کنند گناه کار نیستند، خداوند مى‏فرماید: ﴿إِلَّا مُتَحَرِّفٗا لِّقِتَالٍ أَوۡ مُتَحَيِّزًا إِلَىٰ فِئَةٖ [الأنفال: ۱۶]. یعنى عقب‌نشینى حرام است بجز اینکه کسى بخاطر فریب دادن دشمن و تشدید قتال یا بخاطر پناه بردن به گروه تازه نفس و تجدید قوى چنین کند.

۲- بمنظور یارى خواستن از خداوند با قلب و زبان همواره بیاد خدا باشد، وعده، وعید، ولایت و نصرت و یارى خداوند را براى اولیائش پیوسته بخاطر داشته باشد، تا بدین صورت قلب خود را تقویت کند.

۳- اطاعت از خدا و رسولش بصورت عدم مخالفت با حکم آنان و مرتکب نشدن آنچه که از جانب خدا و رسول نهى شده‏است.

۴- ترک نزاع و اختلاف میان خود: دل‏ها بهم پیوسته و جسم‏ها با هم نزدیک باشند و مانند دیوار آهنین یکدیگر را تقویت کنند.

۵- صبر کردن و توصیه به صبر نمودن و ثبات و پایمردى نشان دادن در معرکه تا دشمن به وحشت افتاده و با شکست مواجه گردد. خداوند مى‏فرماید: ﴿يَٰٓأَيُّهَا ٱلَّذِينَ ءَامَنُوٓاْ إِذَا لَقِيتُمۡ فِئَةٗ فَٱثۡبُتُواْ وَٱذۡكُرُواْ ٱللَّهَ كَثِيرٗا لَّعَلَّكُمۡ تُفۡلِحُونَ ٤٥ وَأَطِيعُواْ ٱللَّهَ وَرَسُولَهُۥ وَلَا تَنَٰزَعُواْ فَتَفۡشَلُواْ وَتَذۡهَبَ رِيحُكُمۡۖ وَٱصۡبِرُوٓاْۚ إِنَّ ٱللَّهَ مَعَ ٱلصَّٰبِرِينَ ٤٦ [الأنفال: ۴۵-۴۶].

«اى اهل ایمان‏ موقع ملاقات گروه دشمن ثبات و پاى مردى نشان دهید و خدا را به کثرت یاد کنید تا رستگار شوید، از خدا و رسول او اطاعت کنید و با هم اختلاف نکنید، آنگاه بهم مى‏پاشید و رعب شما از دل دشمن بیرون مى‏رود، صبر کنید، همانا (نصرت و یارى) خداوند با صابران است».