صفحه نخست عقاید (کلام) روش زندگی مسلمان ماده چهارم‏: لزوم آمادگى براى جهاد:

ماده چهارم‏: لزوم آمادگى براى جهاد:

آمادگى براى جهاد بوسیله تدارک ابزار و تهیه تمام انواع مهمات جنگى و نظامى میسر است. آمادگى براى جهاد، مانند خود جهاد فرض است و البته آمادگى براى جهاد مقدم بر جهاد است. خداوند مى‏فرماید: ﴿وَأَعِدُّواْ لَهُم مَّا ٱسۡتَطَعۡتُم مِّن قُوَّةٖ وَمِن رِّبَاطِ ٱلۡخَيۡلِ تُرۡهِبُونَ بِهِۦ عَدُوَّ ٱللَّهِ وَعَدُوَّكُمۡ [الأنفال: ۶۰]. «و آنچه از نیرو و مهیا ساختن اسبان در توان دارید براى [مقابله با] آنان آماده سازید، با آن دشمن خدا و دشمن خود و دیگران را جز آنان بترسانید».

عقبه بن عامر مى‏گوید: «سَمِعْتُ رَسُولَ اللّهِ ج عَلَى الْمِنْبَرِ يَقُولُ: ﴿وَأَعِدُّواْ لَهُم مَّا ٱسۡتَطَعۡتُم مِّن قُوَّةٖ، أَلَا إِنَّ الْقُوَّةَ الرَّمْىُ، أَلَا إِنَّ الْقُوَّةَ الرَّمْىُ أَلَا إِنَّ الْقُوَّةَ الرَّمْىُ» (مسلم). «رسول‏ اکرمص روى منبر مى‏فرمود: منظور از قوه در آیه مذکور، تیراندازى است». (با توجه به شرایط امروزى رمى شامل تمام تاکتیک‏هاى جنگى است) و مى‏فرماید: «إِنَّ اللَّهَ يُدْخِلُ بِالسَّهْمِ الْوَاحِدِ ثَلاَثَةَ نَفَرٍ الْجَنَّةَ: صَانِعَهُ يَحْتَسِبُ فِى صَنْعَتِهِ الْخَيْرَ وَالرَّامِىَ بِهِ وَمُنْبِلَهُ وَارْمُوا وَارْكَبُوا وَأَنْ تَرْمُوا أَحَبُّ إِلَىَّ مِنْ أَنْ تَرْكَبُوا لَيْسَ مِنَ اللَّهْوِ إِلاَّ ثَلاَثٌ: تَأْدِيبُ الرَّجُلِ فَرَسَهُ وَمُلاَعَبَتُهُ أَهْلَهُ وَرَمْيُهُ بِقَوْسِهِ وَنَبْلِهِ» (اصحاب السنن). «خداوند بخاطر یک تیر سه نفر را به بهشت مى‏برد: صانع، کسى که تبر را درست مى‏کند، اگر در صنعت آن نیت خیر را کرده باشد، دوم تیر انداز را، سوم او که تیر را مى‏تراشد. (تیرهاى دوران صدر اسلام بوسیله تیرکمان پرتاب مى‏شدند، بعد از ساختن نیازبود تا براى قالب کردن با تیر کمان در آن‌ها تراش و خراش صورت گیرد) تیراندازى کنید و اسب سوارى کنید، من (پیامبر) تیراندازى را بیشتر مى‏پسندم، از میان سرگرمى‏ها فقط سه نوع سرگرمى و بازى، بیهوده محسوب نمى‏گردد. پرورش دادن اسب براى جهاد، بازى کردن با همسر و تیراندازى و یاد گرفتن آن».

با توجه به این آیه‏ها و احادیث بر مسلمانان، خواه داراى حکومت واحده باشند یا حکومت‏هاى متعدد و مختلفى لازم است که از لحاظ نظامى خود را آماده کنند و تا حد توان مردانى را براى تاکتیک‏هاى نظامى و رزمى تربیت کنند، این آمادگى نه تنها بخاطر دفع حملات دشمن باشد بلکه بقصد جهاد در راه خدا، اعلاء کلمه توحید و نشر و گسترش عدل و انصاف و رحمت در سرزمین خدا باشد.

لازم است که آموزش نظامى میان مسلمانان اجبارى باشد، هر فرزند پسر وقتى که به ۱۸ سالگى مى‏رسد، براى مدت یک سال و نیم تا دو سال اجبارا به خدمت سربازى و آموزش نظامى اعزام گردد، در ظرف این مدت کلیه تاکتیک‏هاى نظامى ورزمى به او یاد داده شوند و بعد نام او در دفتر نیروهاى نظامى ثبت گردد، تا بوقت ضرورت براى دفاع از اسلام و میهن اسلامى خود آماده باشد. در چنین وضعیتى اگر نیت شخص صالح و نیکو باشد، تا نامش ثبت است. ثواب مرابط در راه خدا را دارد.

براى مسلمان ضرورى است که از لحاظ صنایع نظامى و تولید کلیه انواع ابزار جنگى و آلات حرب که در جهان امروز تولید مى‏شود، خودکفا باشند و در این راستا اقدام لازم را انجام بدهند ولو اینکه این اقدام و آمادگى منجر به ترک تمام چیزهاى غیر ضرورى در ابعاد خوردن، نوشیدن، لباس، منزل و غیره گردد، این همان عملى است که بدون آن مسلمان نمى‏تواند فریضه جهاد را به نحو مطلوب انجام دهد و از عهده آن بر آید. و در غیر این صورت مسلمانان بزه‏کار و در دنیا و آخرت در معرض عذاب الهى قرار خواهند گرفت.