صفحه نخست عقاید (کلام) روش زندگی مسلمان ماده اول: حج و عمره و فلسفه آن‏

ماده اول: حج و عمره و فلسفه آن‏

۱- حکم حج و عمره:‏

حج بر هر مرد و زن مسلمان که توانائى داشته باشند، فرض است. خداوند مى‏فرماید: ﴿وَلِلَّهِ عَلَى ٱلنَّاسِ حِجُّ ٱلۡبَيۡتِ مَنِ ٱسۡتَطَاعَ إِلَيۡهِ سَبِيلٗا [آل‌عمران: ٩٧]. «حج بر کلیه کسانى‏ که توان رفتن و برگشتن و استطاعت مالى لازم را دارند، فرض است»، در حدیث آمده است. اسلام بر پنج رکن استوار است، «شهادةُ أن لَا إله إلا اللّه... وَحَجُّ الْبَيْتِ»(متفق علیه) حج در عمر یک دفعه فرض است.

رسول اللّهص مى‏فرماید: «اَلْحَجُّ مَرَّةٌ فَمَنْ زَادَ فَهُوَ تَطَوُّعٌ» «حج فرض یک دفعه است، اگر کسى بیش از یک بار به حج برود، نفل حساب مى‏شود». البته بعد از هر پنج سال تکرار حج مستحب است. رسول اللّهص در حدیث قدسى مى‏فرماید: «إن عبدا صححت له جسمه ووسعت عليه في الـمعيشة يمضي عليه خمسة أعوام لا يفد إلي لـمحروم» (ابن حبان و بیهقى). «اگر بنده‏اى صحت و وسعت در معیشت دارد پس از گذشت هر پنج سال اگر بسوى خانه من نیاید، محروم است».

اما عمره سنت مؤکده است، خداوند مى‏فرماید: ﴿وَأَتِمُّواْ ٱلۡحَجَّ وَٱلۡعُمۡرَةَ لِلَّهِ [البقرة: ۱٩۶]. «حج و عمره را براى خداوند به پایان برسانید». رسول اللّه خطاب به شخصى که پرسید، «إِنَّ أَبِى شَيْخٌ كَبِيرٌ لاَ يَسْتَطِيعُ الْحَجَّ وَلاَ الْعُمْرَةَ وَلاَ الظَّعْنَ. قَالَ: حُجَّ عَنْ أَبِيكَ وَاعْتَمِرْ» از جانب پدرت حج و عمره را انجام بده.

حکمت و فلسفه حج و عمره:‏

از جمله حکمت و فلسفه حج و عمره این است که نفس را از آلودگى‏هاى گناه پاک مى‏سازد و آن را شایسته کرامت الهى در جهان آخرت قرار مى‏دهد، رسول اللّهص مى‏فرماید: «مَنْ حَجَّ هَذَا الْبَيْتَ، فَلَمْ يَرْفُثْ وَلَمْ يَفْسُقْ، رَجَعَ كَمَا وَلَدَتْهُ أُمُّهُ» (متفق علیه). «هرکس این خانه را زیارت کند و (در احرام) جماع نکند و مرتکب گناه‏ نشود، چنان از گناهان پاک مى‏شود که گوئى هم اکنون از مادر متولد شده است».