صفحه نخست عقاید (کلام) روش زندگی مسلمان ماده پنجم‏: فضیلت نیکى و احسان در رمضان:‏

ماده پنجم‏: فضیلت نیکى و احسان در رمضان:‏

بدلیل فضیلت رمضان، هرگونه کار خیر و نیکى که در این ماه انجام مى‏گیرد، توام بافضل و مزایاى فوق العاده است و از جمله این کارهاى خیر، صدقه است.

۱- صدقه: رسول اکرمص مى‏فرماید: «أَفْضَلُ الصَّدَقِةِ، صَدَقَةٌ فِى رَمَضَانَ»(ترمذى). «بهترین صدقه، صدقه‏ایست که در رمضان داده شود». مى‏فرماید: «مَنْ فَطَّرَ صَائِمًا كَانَ لَهُ مِثْلُ أَجْرِهِ غَيْرَ أَنَّهُ لاَ يَنْقُصُ مِنْ أَجْرِ الصَّائِمِ شَيْئًا» «هرکس روزه‏دارى را افطار دهد پاداش روزه به او داده مى‏شود، بدون اینکه از اجر روزه‏دار اندکى کاسته شود» (احمد و ترمذى). و مى‏فرماید: «مَنْ فَطَّرَ صَائِمًا عَلَى طَعَامٍ، وَشَرَابٍ مِنْ حَلالٍ، صَلَّتْ عَلَيْهِ الْمَلائِكَةُ فِي سَاعَاتِ شَهْرِ رَمَضَانَ، وَصَلَّى جِبْرِيلُ ÷ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ» (طبرانی). «هرکس روزه‏دارى را با طعام یا آب حلال افطار بدهد، فرشتگان در تمام ساعات رمضان براى او دعاى مغفرت مى‏کنند و جبرئیل در شب قدر براى او آمرزش مى‏طلبد». در حدیث (بخارى) آمده است: رسول اکرمص از تمام مردم در جود و سخاوت جلوتر بود، و در ماه رمضان، موقعى که جبرائیل باوى دیدار داشت از تمام اوقات بیشتر سخاوت مى‏کرد.

۲- قیام اللیل (شب زنده دارى).

رسول اکرمص مى‏فرماید: «مَنْ صَامَ رَمَضانَ إِيْمَانًا وَ اِحْتِسَابًا غُفِرَلَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ» (متفق علیه). «هرکس همراه با ایمان و بامید ثواب شب‏هاى رمضان را در عبادت سپرى‏ کند، تمام گناهان گذشته‏اش مورد مغفرت قرار خواهند گرفت». رسول اکرمص شب‏هاى رمضان را زنده نگاه مى‏داشت و در عشره آخر، افراد خانواده‏اش را براى عبادت، بیدار مى‏کرد.

۳- تلاوت قرآن: رسول اکرمص در ماه مبارک رمضان بکثرت قرآن را تلاوت مى‏کرد و جبرئیل در هر رمضان قرآن را با رسول اکرمص دَور مى‏کرد.

رسول اللّهص قرائت نماز را در ماه رمضان بسیار طولانى مى‏کرد، حضرت حذیفه که شبى با رسول خداص نماز خوانده است، مى‏گوید: رسول اللّهص در نماز شب، سوره بقره، آل عمران و نساء را مى‏خواند، هرگاه به آیه تخویف مى‏رسید، توقف مى‏فرمود و از خداوند عافیت مى‏خواست، هنوز دو رکعت را تمام نکرده بود که بلال آمد و اذان فجر را گفت. رسول اکرمص مى‏فرماید: روزه و شب بیدارى روز قیامت براى بنده شفاعت مى‏کنند. روزه مى‏گوید: پروردگارا! من این بنده را از خوردن و نوشیدن در طول روز منع کردم، قیام و شب بیدارى مى‏گوید: پروردگارا! من او را از خواب در طول شب منع کردم، پروردگارا! شفاعت ما را در حق او بپذیر. (احمد و نسائى).

۴- اعتکاف: اعتکاف بمعنى نشستن و لازم گرفتن مسجد بقصد عبادت و تقرب الى اللّه است، بنابر روایت بخارى و مسلم رسول اکرمص همواره در تمام زندگى ده روز آخر رمضان را در اعتکاف مى‏گذراند، و مى‏فرمود: «مسجد خانه هر انسان متقى است، هرکس مسجد را خانه خود قرار بدهد، خداوند تکفل نموده است که او را مشمول رحمت و رضامندى قرار داده و به بهشت وارد کند». (طبرانى و بزار).

۵- عمره کردن: عمره بمعنى زیارت خانه خدا بقصد طواف و سعى میان صفا و مروه، این عمل هر وقت موجب اجر است، ولى در رمضان از ویژگی‌هاى بسیار بر جسته‏اى برخوردار است. رسول اکرمص مى‏فرماید: «عُمْرَةٌ فِى رَمَضَانَ تَعْدِلُ حَجَّةً مَعِىْ» (متفق علیه). «عمره در رمضان معادل یک حج که با همراهى من (رسول اللّهص) انجام گرفته باشد، ثواب دارد»، و مى‏فرماید: «اَلْعُمْرَةُ إِلَى الْعُمْرَةِ كَفَّارَةٌ لِمَا بَيْنَهُمَا» (متفق علیه). «گناهان میان دو عمره بوسیله عمره بخشوده خواهند شد».