صفحه نخست عقاید (کلام) روش زندگی مسلمان ماده دوم‏: فضیلت و فوائده روزه:‏

ماده دوم‏: فضیلت و فوائده روزه:‏

۱- فضیلت روزه:‏

احادیث زیر دال بر فضیلت روزه هستند: رسول اللّهص مى‏فرماید: «اَلصَّوْمُ جُنَّةٌ مِّنَ النَّارِ، كَجُنَّةِ أَحَدِكُمْ مِنَ الْقِتَالِ» (احمد و غیره). «روزه سپرى است در برابر آتش دوزخ همانطور که سپر شما را از تیرهاى دشمن نجات مى‏دهد، روزه شما را از آتش دوزخ نجات مى‏دهد»، و مى‏فرماید: «مَنْ صَامَ يَوْماً فِى سَبِيلِ اللَّهِ زَحْزَحَ اللَّهُ وَجْهَهُ عَنِ النَّارِ بِذَلِكَ سَبْعِينَ خَرِيفاً» (متفق علیه). «هرکس یک روز را براى خشنودى خداوند روزه گیرد، خداوند به مسافت هفتاد سال او را از دوزخ دور مى‏دارد» و مى‏فرماید: «إنَّ لِلصَّائِمِ عِنْدَ فِطْرِهِ دَعْوَةٌ لَا تَرُدُّهُ» «دعا موقع افطار صائم (روزه دار) رد نمى‏شود» (ابن ماجه و حاکم). و مى‏فرماید: «إِنَّ فِى الْجَنَّةِ بَابًا يُقَالُ لَهُ الرَّيَّانُ، يَدْخُلُ مِنْهُ الصَّائِمُونَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ، لاَ يَدْخُلُ مِنْهُ أَحَدٌ غَيْرُهُمْ يُقَالُ أَيْنَ الصَّائِمُونَ فَيَقُومُونَ، لاَ يَدْخُلُ مِنْهُ أَحَدٌ غَيْرُهُمْ، فَإِذَا دَخَلُوا أُغْلِقَ، فَلَمْ يَدْخُلْ مِنْهُ أَحَدٌ» (متفق علیه).

«همانا بهشت درى دارد بنام ریان ویژه روزه داران است، بجز روزه داران کسى دیگر از آن وارد نمى‏شود ندا داده مى‏شود، کجا هستند روزه داران؟ روزه داران بلند شده از آن درب مخصوص وارد مى‏شوند».

فوائد روزه:‏

روزه فوائد روحى، اجتماعى و بهداشتى فراوانى را در بر دارد:

از جمله فوائد روحى و معنوى روزه این است که، در روزه‏دار خصلت صبر را بوجود مى‏آورد و نیروى صبر مى‏بخشد، کنترل نفس را بوجود آورده و شخص را در برابر خواسته‏هاى نامشروع نفس مقاوم مى‏سازد، تقوى را در شخص ایجاد نموده و آن را رشد مى‏دهد، خداوند در آیه زیر به همین ویژگى روزه (یعنى تقوى) که هدف بارز روزه است، اشاره نموده مى‏فرماید: ﴿كُتِبَ عَلَيۡكُمُ ٱلصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى ٱلَّذِينَ مِن قَبۡلِكُمۡ لَعَلَّكُمۡ تَتَّقُونَ ١٨٣ [البقرة: ۱۸۳]. «روزه بر شما فرض شده آنطور که بر امت‌هاى گذشته فرض شده بود، تا شما به تقوى راه پیدا کنید».

از جمله فوائد اجتماعى روزه این است که مردم را نظم و اتحاد آموخته و عدل و مساوات را در دل مردم محبوب مى‏سازد، و در نتیجه میان مردم حس مهربانى و خصلت احسان و نیکى و ایثار رواج پیدا مى‏کند و جامعه از شر و فساد محفوظ مى‏ماند.

از جمله فوائد بهداشتى روزه این است که روده‏ها را پالایش داده و معده را براى هضم غذا آماده‏تر مى‏سازد و بدن را از فضلات و رسوب‏ها پاک مى‏سازد، از چاقى بى‌رویه مى‏کاهد، از بزرگى شکم و چربى خون جلوگیرى مى‏کند، در حدیث آمده است. «صُوْمُوْا تَصِحُّوْا» «روزه بگیرید تا تنومند و صحت‏مند باشید». (الـمعجم الأوسط).