صفحه نخست عقاید (کلام) روش زندگی مسلمان ماده اول‏: در بیان حکم، حکمت و فضیلت نماز:

ماده اول‏: در بیان حکم، حکمت و فضیلت نماز:

۱- حکم نماز:

نماز فرض است از جانب خداوند بر هر مؤمن. خداوند در آیه‏هاى متعددى به اقامه آن امر کرده است:

﴿فَأَقِيمُواْ ٱلصَّلَوٰةَۚ إِنَّ ٱلصَّلَوٰةَ كَانَتۡ عَلَى ٱلۡمُؤۡمِنِينَ كِتَٰبٗا مَّوۡقُوتٗا [النساء: ۱۰۳]. «نماز را بر پا دارید، همانا نماز بر مؤمنان در اوقات مخصوص فرض‏ است».

و مى‏فرماید: ﴿حَٰفِظُواْ عَلَى ٱلصَّلَوَٰتِ وَٱلصَّلَوٰةِ ٱلۡوُسۡطَىٰ [البقرة: ۲۳۸]. «بر تمام نمازها و على‏الخصوص بر نماز وسطى (عصر) مواظبت کنید».

علاوه بر این رسول اکرمص نماز را به عنوان یکى از مهم‌ترین ارکان دین معرفى نموده و فرموده است، «بُنِىَ الإِسْلاَمُ عَلَى خَمْسٍ شَهَادَةِ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَأَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ وَإِقَامِ الصَّلاَةِ وَإِيتَاءِ الزَّكَاةِ وَحَجِّ الْبَيْتِ وَصَوْمِ رَمَضَانَ» (متفق علیه). «اسلام بر پنج‏ ستون استوار است، شهادت کلمه توحید، نماز، زکات، حج بیت اللّه و روزه ماه مبارک رمضان». تارک نماز شرعا باید کشته شود و کسى که در اداى آن تنبلى و سستى مى‏کند صد درصد فاسق است.

۲- حکمت و فلسفه نماز:

از جمله فلسفه و حکمت مشروعیت نماز این است که نماز موجب پاکى نفس و تزکیه باطن مى‏شود و بنده را براى مناجات و راز و نیاز با پروردگار آماده مى‏کند و باعث جلوگیرى از فحشا و منکر مى‏شود. خداوند مى‏فرماید: ﴿وَأَقِمِ ٱلصَّلَوٰةَۖ إِنَّ ٱلصَّلَوٰةَ تَنۡهَىٰ عَنِ ٱلۡفَحۡشَآءِ وَٱلۡمُنكَرِ [العنکبوت: ۴۵]. «نماز را بر پا دار، همانا نماز (انسان را) از فحشا و منکر باز مى‏دارد».

فضیلت نماز:

براى بیان فضیلت نماز و عظمت‌‌شان آن به احادیث ذیل توجه شود.

۱- رسول اکرمص مى‏فرماید: «رَأسُ الأمْر الإسْلامُ، وَعَمُودُهُ الصَّلاَةُ، وَذِرْوَةِ سِنَامِهِ الجِهادُ» (مسلم). «اساس امر اسلام و ستون آن نماز و قله‏ى آن جهاد در راه خدا است».

۲- رسول اکرمص مى‏فرماید: «بَيْنَ الرَّجُلِ وَبَيْنَ الْكُفْرِ تَرْكُ الصَّلَاةِ» (مسلم). «فرق میان‏ مسلمان و کافر نماز است».

۳- رسول اکرمص مى‏فرماید: «به من امر شده تا با مردم قتال کنم مادام که کلمه توحید را نگفته‏اند، نماز نخوانده‏اند و زکات اموال را نپرداخته‏اند، هرگاه مردم این اعمال را انجام داده باشند، جان و مال آن‌ها مصون خواهد بود بجز اینکه اسلام حکم کند و باطن آنان موکول به خداوند است». (متفق علیه).

۴- از رسول اکرمص سوال شد، کدام عمل بهتراست؟ فرمود: نماز در اول وقت. (مسلم).

۵- و مى‏فرماید: نمازهاى پنج‏گانه مانند جوى آبى است که در نزدیکى شما جریان داشته باشد، اگر روزى پنج دفعه در آن غسل کنید، آیا هیچگونه چرکى در بدن‏تان باقى خواهد ماند؟ عرض کردند: خیر، اى رسول خدا! نمازهاى پنجگانه نیز گناهان شما را همچنان محو و نابود خواهد کرد. (مسلم).

۶- رسول اکرمص مى‏فرماید: هرکس براى نمازهاى پنجگانه درست وضو کند با خشوع و خضوع آن‌ها را بخواند رکوع و سایر آداب آن را رعایت کند، تمام گناهان قبلى او بخشوده خواهند شد مادام که مرتکب گناه کبیره نشده باشد، این فضل و کرم الهى اختصاص به یک زمان ندارد بلکه براى همیشه است.