صفحه نخست عقاید (کلام) روش زندگی مسلمان ماده سوم‏: ممنوعات و مباحات حیض و نفاس:‏

ماده سوم‏: ممنوعات و مباحات حیض و نفاس:‏

الف) در حالت حیض و نفاس انجام کارهاى زیر ممنوع است‏

۱- جماع و مقاربت: بدلیل آیه: ﴿وَلَا تَقۡرَبُوهُنَّ حَتَّىٰ يَطۡهُرۡنَ [البقرة: ۲۲۲]. «تا پاک نشده‏اند با آنان مقاربت نکنید».

۲- نماز و روزه: البته روزه در ایام طهر قضا آورده شود، نمازها ساقط مى‏شوند، در حدیثى رسول اکرمص مى‏فرماید: «ألَيْسَ إذا حَاضَتِ الْمَرْأَةُ لَمْ تُصَلِّ وَلَمْ تَصُمْ» «آیا غیر از این است که زن در ایام حیض نه نماز مى‏خواند و نه روزه مى‏گیرد». (بخاری). و از حضرت عایشهل روایت است، مى‏فرماید: در عصر پیامبرص وقتى دچار حیض مى‏شدیم، پیامبر ما را به قضاى روزه حکم مى‏کرد ولى به قضاى نماز حکم نمى‏فرمود. (بخاری).

۳- تلاوت قرآن: بدلیل اینکه در حدیث آمده است «لاَ تَقْرَأُ الْحَائِضُ وَلاَ الْجُنُبُ مِنَ الْقُرْآنِ شَيْئًا» (ترمذی). زن حائض و صاحب جنابت حق قرائت قرآن را ندارند.

۴- دخول مسجد: در حدیث آمده است، رسول اکرمص مى‏فرماید: «لَا أُحِلُّ الْمَسْجِدَ لِحَائِضٍ ولَا لِجُنُبٍ» «دخول مسجد را براى حائض و جنب حلال نمى‏دانم». (ابوداود).‏

۵- طلاق: زیرا طلاق در حال حیض جایز نیست بلکه باید در انتظار طهر نشست زیرا در حدیث آمده است که حضرت ابن عمرب همسرش را در حال حیض طلاق داد، رسول اکرم او را امر کرد به رجوع نمودن و فرمود: در طهر او را طلاق دهد. البته مى‏توان زنى را که با او هنوز همبستر نشده است در حال حیض طلاق داد.

آنچه که در حالت حیض و نفاس حلال است:

اعمال زیر را در حالت حیض و نفاس مى‏توان انجام داد:

۱- مباشرت، یعنى دست زدن و بازى کردن در غیر شرمگاه‏

۲- ذکر و یاد خداوند در مواردى که نهى نیامده باشد.

۳- احرام، وقوف به عرفه و تمام اعمال حج بجز طواف بیت، زیرا رسول اکرمص در جریان حج وداع خطاب به ام المؤمنین حضرت عایشه ل که دچار قاعدگى شده بود، فرمود: «افْعَلِي مَا يَفْعَلُ الْحَاجُّ غَيْرَ أَنْ لَا تَطُوفِي بِالْبَيْتِ حَتَّى تَطْهُرِي» (متفق علیه). «تمام اعمال حج را انجام بده بجز طواف بیت الله».

۴- خوردن و نوشیدن با وى: زیرا حضرت عایشه مى‏فرماید: در حالت حیض آب مى‏نوشیدم و ظرف آب را به رسول اللّه مى‏دادم، ایشان عینا از همانجا که من نوشیده بودم مى‏نوشید، (مسلم). حضرت عبداللّه بن مسعود س مى‏گوید: در مورد اینکه با زن حائض هم خوراک شوم از آنحضرتص پرسیدم؟ فرمود: اشکالى ندارد.