صفحه نخست عقاید (کلام) روش زندگی مسلمان ماده دوم‏: استنجاء و استجمار:

ماده دوم‏: استنجاء و استجمار:

۱- بوسیله استخوان و مدفوع خشک و منجمد حیوانات استنجاء نشود. رسول اکرمص مى‏فرماید: «لاَ تَسْتَنْجُوا بِالرَّوْثِ وَلاَ بِالْعِظَامِ فَإِنَّهُ زَادُ إِخْوَانِكُمْ مِنَ الْجِنِّ» (اصل این حدیث در صحیحین است). «بوسیله مدفوع حیوانات و استخوان استنجا نکنید، زیرا استخوان زاد و توشه برادران جنى شما است». و استنجا به چیزهاى مفید دیگرى مانند پارچه قابل استفاده، یا کاغذ، یا بوسیله اشیاء محترم و با حرمت مانند طعام و سایر اشیاء خوردنى نیز غیر مجاز است. زیرا استنجاء با این اشیاء منجر به تعطل و افساد مصالح آن‌ها است و چنین اقدامى حرام مى‏باشد.

۲- با دست راست استنجاء روا نیست و شرمگاه را نیز نباید در دست راست گرفت. زیرا رسول اکرمص مى‏فرماید: «لَا يَمَسَّنَّ أَحَدُكُمْ ذَكَرَهُ بِيَمِينِهِ وَهُوَ يَبُولُ، وَلَا يَتَمَسَّحُ مِنْ الْخَلَاءِ بِيَمِينِهِ» (متفق علیه). «موقع قضاى حاجت شرمگاه خود را با دست راست‏ نگیرید و با دست راست خود را پاک نکنید، یعنى با دست راست استنجا نگیرید».

۳- اگر بوسیله سنگ یا کلوخ استنجاء مى‏کند، به عدد فرد اکتفا کند، مثلا با سه سنگ و اگر طهارت حاصل نشود با پنج و به همین ترتیب تا حصول طهارت متیقن گردد، زیرا از حضرت سلمان فارسى روایت است: «نَهانَا رَسُولُ اللّهِ ج أَنْ نَسْتَنْجِىَ بِأَقَلَّ مِنْ ثَلاَثَةِ أَحْجَارٍ» «رسول اکرمص ما را از استنجا توسط کمتر از سه سنگ منع مى‏کرد». (مسلم).

۴- اگر با سنگ و آب استنجا مى‏کند، نخست از سنگ و بعد از آن آب، استفاده کند که اکتفا به یکى نیز جایز و استفاده از آب بهتر است. زیرا از عایشهل روایت است، که: «مُرْنَ أَزْوَاجَكُنَّ أَنْ يَسْتَطِيبُوا بِالْمَاءِ فَإِنِّى أَسْتَحْيِيهِمْ فَإِنَّ رَسُولَ اللَّهِج كَانَ يَفْعَلُهُ». حضرت عایشهل خطاب به زنان صحابیه مى‏فرماید: «به شوهران‏تان امر کنید تا با آب استنجا کنند، من که نمى‏توانم به آن‌ها بگویم و چونکه رسول خدا با آب استنجا مى‏کرد». (ترمذی).