ماده اول: طهارت‏

۱- حکم طهارت:‏

طهارت امریست واجب که وجوب آن از قرآن و سنت رسول اللّهص ثابت است. خدواند مى‏فرماید: ﴿وَإِن كُنتُمۡ جُنُبٗا فَٱطَّهَّرُواْ [المائدة: ۶]. «هرگاه جنب شدید، طهارت‏ کنید» و مى‏فرماید: ﴿وَثِيَابَكَ فَطَهِّرۡ ٤ [المدثر: ۴]. «اى پیامبر لباس‌هایت را پاک کن». و مى‏فرماید: ﴿إِنَّ ٱللَّهَ يُحِبُّ ٱلتَّوَّٰبِينَ وَيُحِبُّ ٱلۡمُتَطَهِّرِينَ [البقرة: ۲۲۲]. «خدواند توبه کنندگان و کسانى را که علاقمند طهارت هستند دوست دارد». و رسول اکرمص مى‏فرماید: «مِفْتاحُ الصَّلاةِ الطَّهُورُ» «پاکى و طهارت کلید نماز است» و «لَا تُقْبَلُ صلوةٌ بِغَيرِ طَهُورٍ» «هیچ نمازى بغیر طهارت پذیرفته نمى‏شود» و «الطهور شَطْرُ الإيمان» (مسلم). «طهارت بخشش از ایمان است».

۲- انواع طهارت:

طهارت بر دو قسم است: طهارت ظاهرى و طهارت باطنى.

طهارت باطنى عبارت است از: پاک نگه داشتن نفس از آثار گناهان و نافرمانى‏ها، این طهارت بوسیله توبه راستین از ذنوب و معاصى بدست مى‏آید، هم چنین پاک نگه داشتن دل از آلودگى‏هاى شرک، شک، حسد، کینه، خیانت فریب کارى، تکبر، خودپسندى، ریاء و شهرت طلبى نیز از باب طهارت باطن مى‏باشند. این طهارت بوسیله اخلاص یقین، علاقه به خیر، حلم، صداقت، فروتنى واراده خشنودى حضرت حق در هر نیت و هر عمل نیک بدست خواهد آمد.

طهارت ظاهر عبارت است از: طهارت و پاکى از حدث و خبث. پس طهارت از خبث بوسیله از بین بردن نجاست از بدن و لباس و مکان نماز گزار وبا استفاده از آب بدست مى‏آید. و طهارت حدث عبارت است از وضوء غسل و تیمم.