صفحه نخست عقاید (کلام) روش زندگی مسلمان فصل سيزدهم‏: خصال و سنت‌هاى فطرى

فصل سيزدهم‏: خصال و سنت‌هاى فطرى

مسلمان به عنوان مسلمان خود را پایبند کتاب پروردگار و سنت رسول اللّهص مى‏داند، در پرتو کتاب و سنت زندگى مى‏کند و جمیع ابعاد حیاتش را مطابق با قرآن و سنت مى‏گذراند، خداوند در قران مى‏فرماید: ﴿وَمَا كَانَ لِمُؤۡمِنٖ وَلَا مُؤۡمِنَةٍ إِذَا قَضَى ٱللَّهُ وَرَسُولُهُۥٓ أَمۡرًا أَن يَكُونَ لَهُمُ ٱلۡخِيَرَةُ مِنۡ أَمۡرِهِمۡ [الأحزاب: ۳۶]. «هیچ مرد و زن مسلمانى در برابر فیصله و حکم خداوند، اختیارى ندارد»، و مى‏فرماید: ﴿وَمَآ ءَاتَىٰكُمُ ٱلرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَىٰكُمۡ عَنۡهُ فَٱنتَهُواْ [الحشر: ٧]. «آنچه را که رسول اللّه‏ به شما امر کند بپذیرید و از آنچه که منع مى‏کند باز بیائید» و رسول اکرمص مى‏فرماید: «لا يُؤْمِنُ أَحَدُكُمْ حَتَّى يَكُونَ هَوَاهُ تَبَعًا لِمَا جِئْتُ بِهِ، وَمَنْ عَمِلَ عَمَلًا لَيْسَ عَلَيْهِ أَمْرُنا فَهُوَ رَدٌّ» (اربعین نووى. ناصرالدین آلبانى آن را ضعیف قرار داده است). «مؤمن نمى‏شوید مادام که خواسته‏هاى تان را تابع سنت من نکرده‏اید، هرکس عملى خلاف سنت و حکم من انجام دهد مردود است».

بنابراین مسلمان خود را ملزم به رعایت نکات زیر، مى‏داند:

۱- استحداد: منظور از آن تراشیدن و زائل کردن موهاى شرمگاه است. این عمل را مى‏توان بوسیله آله تیز مانند تیغ و امثال آن انجام داد، استفاده از داروهاى زائل کننده موى نیز بلا مانع است.

۲- ختان: منظور از آن قطع پوست روى حشفه است، مناسب این است که ختنه روز هفتم ولادت انجام گیرد، زیرا حضرت حسن و حسینب، فرزندان فاطمه و على در روز هفتم به دستور رسول اکرمص ختنه شدند، اگر ختنه تا زمان قبل از بلوغ تاخیر شود، مانعى ندارد. ابراهیم پیامبر خدا در سن هشتاد سالگى ختنه کرد. از رسول اکرمص روایت است هرگاه کافرى بدست او مسلمان مى‏شد، مى‏فرمود: «أَلْقِ عَنْكَ شَعْرَ الْكُفْرِ وَاخْتَتِنْ» «علامت کفر را از خود بینداز و ختنه کن».

۳- قص الشارب: مسلمان سبیل‌هایش را که روى لبها پوشانده کوتاه مى‏کند.

اما ریش و محاسن خود را رها مى‏کند تا تمام صورتش را فرا گیرد. زیرا رسول اکرمص مى‏فرماید: «جُزُّوا الشَّوَارِبَ، وَأَرْخُوا اللِّحَى، وَخَالِفُوا الْمَجُوسَ» «سبیل‏ها را کوتاه و ریش‏ها را رها کنید و در این مورد با مجوس مخالفت کنید»، (مسلم). و مى‏فرماید: با کوتاه کردن سبیل‏ها و گذاشتن ریش‏ها با مشرکین مخالفت کنید، اعفاء، بمعنى زیاد کردن آن است، لذا تراشیدن لحیه حرام مى‏باشد. از قزع، یعنى تراشیدن یک قسمت و گذاشتن قسمتى دیگر از موهاى سر، بشدت اجتناب شود، زیرا از ابن عمرب روایت است که رسول اکرمص از «قزع» منع کرده است، هم چنین از رنگ کردن ریش‏ها با رنگ سیاه اجتناب شود، در حدیث در این باره آمده است: رسول اکرمص موقعى که پدر حضرت ابوبکر در جریان فتح مکه نزد او آورده شد و ریش‏هایش مانند ثغامه (بوته‏اى کاملا سفید رنگ) بود، خطاب به حاضرین فرمود: «اذهبوا اذْهَبُوا بِهِ إِلَى بَعْضِ نِسَائِهِ، فَلْيُغَيِّرْهُ، وَجَنِّبُوهُ السَّوَادَ، أما الصبغ بِالْحِنَّاء وَالْكَتَمِ، فيستحسن الخضاب بهما» «او را نزد یکى از همسرانش ببرید تا این رنگ سفید موهایش را تغییر دهد، البته از رنگ سیاه اجتناب شود، رنگ حنا و کتم نه اینکه مانعى ندارد، بلکه مطلوب و پسندیده است». (متفق علیه).

مسلمان در صورت گذاشتن موى سر، با استفاده از روغن، شامپو و شانه کردن، به آن‌ها رسیدگى کند. رسول اکرمص مى‏فرماید: «مَنْ كانَ لَهُ شَعْرٌ فَلْيُكْرِمْهُ». (ابو داود).

۴- موهاى زیر بغل باید کنده شوند، لذا مسلمان این عمل را انجام دهد و اگر قادر به کندن نیست، آن‌ها را بتراشد یا با داروى مخصوص آن‌ها را زائل کند.

۵- کوتاه کردن ناخن. مسلمان ناخنهایش را کوتاه مى‏کند بهتر این است که از دست راست شروع کند، نخست ناخن‌هاى دست راستش را کوتاه کند بعد به ناخن‌هاى دست چپ بپردازد. به همین ترتیب ناخن‌هاى پاها، زیرا رسول اکرمص شروع از راست را مى‏پسندید. (متفق علیه).

مسلمان همه این اعمال را بمنظور پیروى از سنت رسول اللّهص انجام مى‏دهد، تا به سنت آنحضرتص عمل نموده و بهره اخروى برده باشد. زیرا ملاک و مناط اعمال نیت است و به هرکس مطابق با نیتش اجر داده مى‏شود.